"Üç Fidan" Mezarlarının Başında Anıldı - Son Dakika

"Üç Fidan" Mezarlarının Başında Anıldı

06.05.2012 17:52
"Üç Fidan" Mezarlarının Başında Anıldı

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 40 Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 40.yıldönümünde binlerce kişi tarafından Ankara Karşıyaka Mezarlığı'ndaki mezarlarının başında anıldı."Üç fidan"ı anmak...

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 40 Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 40. yıldönümünde binlerce kişi tarafından Ankara Karşıyaka Mezarlığı'ndaki mezarlarının başında anıldı.

"Üç fidan"ı anmak için Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda düzenlenen törene KESK, DİSK, 68'liler Dayanışma Derneği, Devrimci 78'liler Federasyonu, CHP Gençlik ve Kadın Kolları, TKP, ÖDP, BDP, HKP, EMEP, Halk Evleri, Pir Sultan Abdal Derneği, Gençlik Muhalefet, Dev-Lis, Liseli Genç Umut ve Kaldıraç katıldı. "Faşizme karşı omuz omuza", "Faşizme ölüm, tek yol devrim", "Yaşasın devrim ve sosyalizm", "Devrim şehitleri ölümsüzdür", "Ne AKP ve AB, tam bağımsız Türkiye" şeklinde sloganlar atan binlerce devrimci, "Enternasyonel" Marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

-"EMPERYALİZME VE ONUN SAVAŞ ÖRGÜTÜ NATO'YA KARŞI MÜCADELENİN DEVAM EDİYOR"-

KESK Şubeler Platformu Ankara Dönem Sözcüsü Doğan Kaya, ortak basın açıklamasını okudu. Bu yıl "üç fidan"la birlikte geçen sene 5 Mayıs'ta hayatını kaybeden Avukat Halit Çelenk'i de andıklarını söyleyen Kaya, 68'lerden bugüne, tüm dünyada ve Türkiye'de, başta ABD olmak üzere emperyalizme ve onun savaş örgütü NATO'ya karşı mücadelenin devam ettiğini belirtti. AKP Hükümeti'nin gerici güçlerden aldığı destekle eğitimde yaptığı değişikliklerin, "kapitalist-emperyalist sistemi sorgulamayan ve biat eden gençler" yetiştirmeyi hedeflediğini dile getiren Kaya, şöyle konuştu:

"Umutsuzluğa ve karamsarlığa karşı savaş açmalıyız. Hiçbir kişisel çıkar gözetmeden, gencecik bedenlerini bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesine adamış yoldaşlarımızın kararlılıklarını örnek almalıyız. Onların, işçi sınıfı ve onun yüce ideolojisi Marksizm-Leninizm'e olan bağlılıkları yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Emperyalizm, dünya halklarının direnişiyle er-geç yenilecek; bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesi kazanacaktır. Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği. Yaşasın devrim ve sosyalizm."

-"ONLAR HEP BİZİMLE BURADA, BU MÜCADELEDE YAŞIYORLAR"-

Avukat Halit Çelenk'in kızı Serpil Çelenk de törende yaptığı konuşmada, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın 40 yıl önce 12 Mart faşist askeri darbesinin kurbanı olarak asıldıklarını ifade etti. Babası Halit Çelenk'in, Denizleri kendi çocukları gibi sevdiğine dikkat çeken Çelenk, "Halit Çelenk'in acısı büyüktü; ama o, acıyı kavgaya, mücadeleye çevirdi. Geçen yıla kadar anmalarda hep bizimle birlikte oldu. Amerikan emperyalizmi, onun Türkiye'deki işbirlikçileri, bugünkü adı ak, kendi kara siyasi iktidar, halkları içerde ve dışarıda birbirine kırdırıyor. O sivil kıyafetli faşist iktidarın başbakanı, çıkardığı yasalarla emekçilerin bütün kazanılmış haklarını ellerinden almak için ellerinden geleni yapıyor.

Onlar işbirlikçiyse, işçi sınıfı, emekçiler, halklar burada. Halit Çelenk orada, Deniz, Yusuf, Hüseyin, Mahir orada. Onlar hep bizimle burada, bu mücadelede yaşıyorlar" dedi.

-DENİZLERE KARANFİL VE SİGARA-

Konuşmaların ardından sloganlar atarak Denizlerin mezarlarına doğru yürüyen devrimciler, "üç fidan"ın ve Avukat Çelenk'in mezarlarına karanfil ve sigara koydular, su döktüler. Denizlerin son sözlerinin de okunduğu törende, mezar taşını öpenler, ağlayanlar ve Deniz Gezmiş'in mezarından toprak alanlar oldu. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel 'Üç Fidan' Mezarlarının Başında Anıldı - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement