Son Dakika Haberleri: Unesco Dünya Kültür Mirası "Kürsübaşı"

Unesco Dünya Kültür Mirası "Kürsübaşı"

2 yıl önce

- Unesco Dünya Kültür Mirası "Kürsübaşı" Elazığ'da Unesco Dünya Kültür Mirası temsil listesinde yer alan "Kürsübaşı" her ayın 23'ünde geleneksel olarak yaşatılıyorELAZIĞ - Elazığ'da Osmanlı'dan günümüze kadar gelen Unesco Dünya Kültür Mirası temsil listesinde yer alan "Kürsübaşı" her ayın...

Unesco Dünya Kültür Mirası
- Unesco Dünya Kültür Mirası "Kürsübaşı"
Elazığ'da Unesco Dünya Kültür Mirası temsil listesinde yer alan "Kürsübaşı" her ayın 23'ünde geleneksel olarak yaşatılıyor

ELAZIĞ - Elazığ'da Osmanlı'dan günümüze kadar gelen Unesco Dünya Kültür Mirası temsil listesinde yer alan "Kürsübaşı" her ayın 23'ünde geleneksel olarak devam ediyor.
1516 yılında Osmanlı İmparatorluğuna katılan Harput evlerinde kış mevsiminde kullanılan ve soba görevi yapan özel olarak düzenlenmiş kürsü etrafında ısınmak, sohbet etmek, eğlenmek amacıyla bir araya gelinmesiyle ortaya çıkan "Kürsübaşı" günün şartlarına göre düzenli olarak halka açık vaziyette her ayın 23'ünde yapılıyor.
Elazığ Belediyesi koordinesinde her ayın 23'ünde düzenlenen ve geleneksel hale getirilen 'Kürsübaşı' etkinliği vatandaşlardan da yoğun ilgi görüyor. Folklor ekibinin Çaydaçıra oyunu ile başlayan program, halaylar ile devam ederken, Kürsübaşı ekibi, seslendirdiği birbirinden güzel Harput musikisiyle dinleyenleri etkiliyor. 7'den 70'e her yaştan insanın katıldığı "Kürşübaşında" sohbetlerle geçmişten günümüze örf, adet ve geleneklerde aktarılıyor. Çeşitli ikramların yanı sıra geceyle özdeşleşen ve sahnede yoğrulan çiğ köfteden de katılan herkese ikram ediliyor.
Yapılan kültür etkinliğinin güzelliğine değinen katılımcılardan Mehmet Ertuğrul, her ay Elazığ'ın kültürünün vatandaşlara yansıtıldığını aktardı.
Kürsübaşı etkinliğine katılanlardan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Suat Kenç, ise etkinliğin gelecek nesillere kültürün ve geleneği taşımak adına güzel bir aktivite olduğu kaydetti.
Haber Yayın Tarihi: 24.10.2017 11:53 Kaynak: İHA"Olay saatinde cinsel ilişki yaşıyordum" diyen caninin yalanı ortaya çıktı! Müebbet hapisle yargılanacak FETÖ'nün kanalında program sunan Reha Yeprem'i görenler tanıyamıyor Trump'tan çok sert Afganistan açıklaması: 10 gün içinde dünyadan silebiliriz