Ürdün, İsrail'in "Aşırılıkçıların" Mescid-i Aksa'da İbadetine İzin Veren Kararını Kınadı - Son Dakika

Ürdün, İsrail'in "Aşırılıkçıların" Mescid-i Aksa'da İbadetine İzin Veren Kararını Kınadı

23.05.2022 16:41
Ürdün, İsrail'in "Aşırılıkçıların" Mescid-i Aksa'da İbadetine İzin Veren Kararını Kınadı

AMMAN, 23 Mayıs (Xinhua) -- Ürdün Pazar günü, İsrail mahkemesinin "aşırılıkçıların" Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da ibadetine izin veren kararını kınadı.

AMMAN, 23 Mayıs (Xinhua) -- Ürdün Pazar günü, İsrail mahkemesinin "aşırılıkçıların" Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da ibadetine izin veren kararını kınadı. Ürdün Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre bakanlık sözcüsü Heysem Ebu'l Ful, "Doğu Kudüs de dahil olmak üzere 1967'de işgal edilen bölgelerde İsrail'in yargı yetkisini tanımayan Uluslararası hukuk kapsamında yasal statüden yoksun" olan kararın hükümsüz olduğunu söyledi.

Ebu'l Ful, kararın, BM Güvenlik Konseyi'nin tüm taraflardan Kudüs'ün statüsünü korumasını isteyen kararları da dahil olmak üzere kutsal şehre ilişkin uluslararası meşruiyet kararlarının açık bir ihlali olarak görüldüğünün altını çizdi. Sözcü Ebu'l Ful ayrıca Mescid-i Aksa'nın "sadece Müslümanlar için bir ibadet yeri" olduğuna ve Mescid-i Aksa camisine ilişkin işlerin idaresi için var olan tek kurumun Ürdün'ün sorumluluğundaki Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'ne bağlı Harem-i Şerif İşleri Dairesi olduğunu vurguladı.

YORUMLAR
500
ABD'den, İsrail ve Filistin'e Biden'ın ziyareti öncesi gerginliği azaltma çağrısı ABD'den, İsrail ve Filistin'e Biden'ın ziyareti öncesi gerginliği azaltma çağrısı Son dakika haber! Dışişleri'nden Ürdün'de meydana gelen patlama hakkında açıklama Son dakika haber! Dışişleri'nden Ürdün'de meydana gelen patlama hakkında açıklama Necef Forumu Koordinasyon Komitesi: İsrail-Arap ilişkileri, Filistin sorununun çözümüne hizmet etmeli Necef Forumu Koordinasyon Komitesi: İsrail-Arap ilişkileri, Filistin sorununun çözümüne hizmet etmeli
Kaynak: Xinhua

Son Dakika Güncel Ürdün, İsrail'in 'Aşırılıkçıların' Mescid-i Aksa'da İbadetine İzin Veren Kararını Kınadı - Son Dakika

Bu haber Xinhua tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Xinhua tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Xinhua kurumudur.

Advertisement