Vali Yerlikaya, İSTKA'nın 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı'na katıldı - Son Dakika

Vali Yerlikaya, İSTKA'nın 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı'na katıldı

28.01.2020 19:06
Vali Yerlikaya, İSTKA'nın 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı'na katıldı

İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı'na katılan İSTKA Yönetim Kurulu Başkanı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "İnsan odaklı, çevreye duyarlı, ortak akıl ve bütüncül yaklaşımla İstanbul'un küresel anlamda rekabet gücü yüksek bir şehir olması için var gücümüzle çalışıyoruz.

İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı'na katılan İSTKA Yönetim Kurulu Başkanı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "İnsan odaklı, çevreye duyarlı, ortak akıl ve bütüncül yaklaşımla İstanbul'un küresel anlamda rekabet gücü yüksek bir şehir olması için var gücümüzle çalışıyoruz. İSTKA'nın kurulduğu günden bugüne kadar, mali destek programları ve diğer destekler kapsamında 809 projeye sağlanan destek tutarı bugünkü değeri ile 700 milyon liraya ulaşmıştır." dedi.

İstanbul Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul Kalkınma Ajansının 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı'na, İSTKA Yönetim Kurulu Başkanı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün ve Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Hamza Akbulut ile İSTKA Genel Sekreteri Dr. Fatih Pişkin ve Kalkınma Kurulu Üyeleri katıldı.

İSTKA Yönetim Kurulu Başkanı Vali Ali Yerlikaya, burada yaptığı konuşmada, "İnsan odaklı, çevreye duyarlı, ortak akıl ve bütüncül yaklaşımla İstanbul'un küresel anlamda rekabet gücü yüksek bir şehir olması için var gücümüzle çalışıyoruz. İSTKA'nın kurulduğu günden bugüne kadar, mali destek programları ve diğer destekler kapsamında 809 projeye sağlanan destek tutarı bugünkü değeri ile 700 milyon liraya ulaşmıştır." ifadelerini kullandı.

İSTKA'nın, İstanbul'un küresel rekabet gücünün katma değer odaklı artışına yön verebilmek adına gelişimine azami ölçüde katkı sağladığı 4 ana temanın mevcut olduğuna işaret eden Yerlikaya, bu alanların, yenilikçilik, girişimcilik, yaratıcı endüstriler ile çocuklar ve gençler olduğunu belirtti.

Yerlikaya, "2018-2019 yıllarında, 87 milyon lirayı bulan toplam 81 adet projeyle Türkiye'nin kalbi olan İstanbul'umuzun ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına hizmet etmeye çalıştık." ifadelerini kullanarak, şöyle devam etti:

"Programlarımızı tek tek inceleyecek olursak; yenilikçi ve yaratıcı İstanbul Mali Destek Programımız ile Ajans desteği 44 milyon 720 bin lira olan 34 proje ile şehrimizin inovasyon altyapısına, yenilikçiliğine, teknolojik gelişmesine, sanayi üretim yapısının dijital dönüşümüne, yaratıcı endüstrilere ve üretimde katma değerin artırılmasına katkı sağladık. İstanbul Kalkınma Ajansı olarak inovasyon gibi girişimcilik de öncelik verdiğimiz alanların başında geliyor. 2018 yılı Girişimcilik Mali Destek Programımız kapsamında Ajans desteği 13 milyon 809 bin lira olan teknoloji ve yenilik odaklı 16 projeye katkı sunmuş bulunuyoruz.

İstanbul'umuzun kalkınmasında sahip olduğu en önemli potansiyel olarak gördüğümüz çocuklarımız ve gençlerimiz için de Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programımız kapsamında ajans desteği 28 milyon lira tutarında olan 31 projeyi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Bununla beraber ajansımızın kuruluşundan bu yana bir diğer destek mekanizmamız olan ve alanında öncülük eden uzun vadeli, yüksek bütçeli projelerin hayata geçirilmesine katkı sağlayan güdümlü proje desteğimizi de başarılı bir şekilde yürütmüş bulunuyoruz."

İSTKA'nın 2023 vizyonuna da değinen Yerlikaya, "2014-2023 İstanbul Bölge Planı vizyonu Yaratıcı ve Özgür İnsanlarıyla, Yenilik ve Kültür Kenti; Özgün İstanbul'dur. İstanbul'da kent içinde kalan yeşil alanlar ve parklar korunarak sürdürülebilir gelişimleri sağlanacak, çevre dostu enerjinin kullanımı ve sürdürülebilir atık yönetimi benimsenecektir." diye konuştu.

Vali Yerlikaya, İSTKA'nın ortak vizyonla yönetildiğini anımsatarak, "Ajansımızın kuruluşundan itibaren düzenli olarak toplanarak günümüze kadar devam eden ve ajansımızın her zaman çalışmalarında mutlak önem atfettiği 'yönetişim, katılımcılık ve işbirliği' ilkelerinin güzel bir örneği olan kalkınma kurulumuzun da devam eden süreçte ajansımızın çalışmalarına yön vermek adına kendinden beklenen görevleri ortak bir vizyon çerçevesinde devam ettireceğinden eminim." değerlendirmesinde bulundu.

Seçimler gerçekleştirildi

Vali Yerlikaya'nın konuşmasının ardından, Kalkınma Kurulu Katip Üyeleri ve Yedek Üyeler, Kalkınma Kurulu Başkanı ve Vekili, Yönetim Kurulu Asıl ve Yedek Üyelerin seçimine geçildi.

İstanbul Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı'na Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Kalkınma Kurulu Başkan Vekilliğine ise Türkiye İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Bulut yeniden seçildi.

Toplantının üçüncü bölümünde İstanbul Kalkınma Ajansının Yönetim Kurulunda görev alacak 3 asıl ve yedek üyelerin seçimi gerçekleştirildi. DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün ve Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Hamza Akbulut 3 asıl üye olarak yeniden seçildi.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri olarak ise İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Mimar Mühendisler Grubu Genel Başkanı Osman Balta, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkan Yardımcısı Ali Bilir, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birliği adına Adil Pelister seçildi.

İstanbul Kalkınma Ajansının 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı'nda Asıl Katip Üyeler olarak Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkan Yardımcısı Ali Bilir seçildi. Yedek Katip Üyeler ise Kağıthane Kaymakamı Hasan Göç ve Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal oldu.

İstanbul Kalkınma Ajansı 20'inci Kalkınma Kurulu Toplantısı görüş ve önerilerin alınmasının ardından sona erdi.

Vali Yerlikaya, İSTKA'nın 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı'na katıldı
Vali Yerlikaya, İSTKA'nın 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı'na katıldı

YORUMLAR
500
Kartal sahil yolundaki trafik denetiminde sürücülere ceza yağdı Kartal sahil yolundaki trafik denetiminde sürücülere ceza yağdı İstanbul'dan uyuşturucu getirirken yakalandı İstanbul'dan uyuşturucu getirirken yakalandı THY'nin İstanbul-Toronto seferini yapan uçağı geri döndü THY'nin İstanbul-Toronto seferini yapan uçağı geri döndü
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Vali Yerlikaya, İSTKA'nın 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı'na katıldı - Son Dakika


Advertisement