Son Dakika Haberleri: Vatandaş Siyaset Kurumuna da Tepki Göstersin

Vatandaş Siyaset Kurumuna da Tepki Göstersin

8 yıl önce

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekili maaşları konusunda tepki gösteren vatandaşlardan, anayasayı değiştiremedikleri takdirde de yine aynı tepkiyi göstermelerini istedi.

Vatandaş Siyaset Kurumuna da Tepki Göstersin, System.String[]
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekili maaşları konusunda tepki gösteren vatandaşlardan, anayasayı değiştiremedikleri takdirde de yine aynı tepkiyi göstermelerini istedi.

Çiçek, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu "Başkent Kulisi" adlı programda soruları yanıtladı.

"Milletvekili maaşlarına yapılan zamma dönük yoğun eleştiriler yapıldığının ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ilgili maddenin bir kez daha görüşülmek üzere Meclise iade edildiğinin" anımsatılması üzerine Çiçek, "Sayın Cumhurbaşkanı orada bu türlü bir düzenlemenin aykırılığından bahsetmiyor sadece,

"zam oranının yüksek olduğunu' ifade ediyor" diye konuştu.

Konunun kendi sınırları içerisinde tartışılması gerektiğini belirten Çiçek, milletvekilliğinin külfetinin yüksek olduğunu ifade etti.

Milletvekili maaşlarının, 1924'ten beri ne zaman gündeme gelse tartışma konusu olduğuna dikkati çeken Çiçek, "Bunu herkes talep etti. Sürekli, 'Meclis kendi hukukunu koruyamıyor' diye eleştiriler yapıldı. Bu türlü konuşmaları yapanların Özal döneminde çıkan yasadan faydalanarak emekli olduklarını unutmamak gerekir" şeklinde konuştu.

Milletvekili maaşlarıyla, asgari ücreti mukayese etmenin yanlış olduğunu savunan Çiçek, şöyle devam etti:

"Bu konuda en rahat olan kişi benim. Neden- Meclis Başkanları ile ilgili düzenleme önceden yapılmış, bana getirdiği bir şey yok. Ben sadece siyaset kurumunun çektiği sıkıntıyı biliyorum ama bunu farklı değerlendirenler, anlayanlar oluyor.

Kişisel kanaatim, madem ki bu konu bu kadar tartışma konusu oldu. Bana kalırsa emeklilik kanunundaki milletvekilleriyle ilgili tüm düzenlemeleri çıkaralım. Bugünkü haliyle nereye kadar gidiyorsa gitsin. 'Gece yapıldı' deniliyor. 'Gece yapıldı' tabiri tam yerine oturmuyor. Şimdi Meclis TV yayınları 14.00-19.00 saatleri arasında. Meclis açıldığı günden beri 14.00 ile 19.00 saatleri hemen hemen hiç kanun görüşülemiyor. Kanunların görüşülmesi saat 19.00'dan sonraya kalıyor. Evveliyatı olan bir şey. Bunun üzerinde epey çalışıldı. Tüm gruplar geldi. Madem ki rahatsızlık meydana getirdi, madem ki vatandaşımız bize bunları çok görüyor o maddeleri çıkaralım. Ben muhatap olduğum için söylüyorum. Yoksa fikir beyan etmem. Asgari ücretle mukayese ne kadar sağlıklı. Şimdi yüzde 42'yi uygun görüyor Sayın Cumhurbaşkanı, bu da kıyaslanabilir."

-"Yarı yolda bırakanlar..."-

Milletvekili maaşlarıyla ilgili düzenleme ne zaman gündeme gelse "kıyamet koparıldığını" ifade eden Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Madem ki bu türlü şeyler doğru bulunmuyor, infial yaratıyor. O zaman tümünü çıkaralım. Bu kanun sadece bu düzenlemeden ibaret değil. 'Birileri bu yasayı çıkarsın', 'Biz başlangıçta bağırıp, çağıralım, halkın beğenisini kazanalım, sonra o maaşı almaya devam edelim' şeklinde fırsatçılığı da bu ülke yaşadı zamanında fazlasıyla. Maaşı birileri alacak, küfrü hakareti birileri çekecek. Geçmişte böyle oldu. Olmaz böyle.

'Siz öncülük edin, bir çözüm bulun' diyen kendileri. Sonra yarı yolda bırakanlar kendileri. Bu kanunda milletvekili lafı geçen tüm maddeler çıkarılsın. Bundan sonra bu tür düzenlemelere hiç tevessül etmemek gerekiyor."

Yeni anayasa çalışmaları konusundaki soruları da yanıtlayan Çiçek, komisyonda bulunan milletvekillerinin tümünün katkı vermeye çalıştığını anlattı.

Çalışmalarda "çatı kuruluş" olarak tabir edilen kurumların yeteri kadar katkı sunmadığından yakınan Çiçek, çalışmaların ardından hazırlanacak taslak metnin de kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti. Çiçek, "Bu anayasanın yapılması gerekli. Şu maaşlar konusunda tepki gösteren vatandaşımız, bu anayasayı değiştirmediğimiz takdirde de siyaset kurumuna bu tepkiyi göstersin" diye konuştu. - TBMMDoğru Çıkan Tahminleriyle Bilinen Google, Türkiye'deki Yerel Seçim İçin Öngörüsünü Açıkladı Hasta Çocuklar Ağlayarak Sıra Beklerken Doktor Bilgisayarından Oyun Oynadı

Türkiye'nin En Genç Belediye Başkan Adayı Belli Oldu