Vefatının 36. Yılında Necip Fazıl Unutulmadı! - Son Dakika

Vefatının 36. Yılında Necip Fazıl Unutulmadı!

24.05.2019 16:51
Vefatının 36. Yılında Necip Fazıl Unutulmadı!

"Fikir, Sanat, Aksiyon: Necip Fazıl Kısakürek" anma programı, 24 Mayıs günü Etimesgut Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.

Programda, Ankara'nın muhtelif liselerinde Necip Fazıl okumalarını tamamlayan Anadolu Mektebi öğrencilerinden bir grup görev aldı. İrem Tunç' un" Ahmet Necip'in Gözünden Dünya", Elif Saide Çakmak' ın "Toplum Saatinin Tik Takları: Tiyatro", Kudret Sayan' ın " Necip Fazıl Kısakürek'in İnkılap Anlayışı", Şevval Özbek'in "Necip Fazıl'ın Poetikası" konu başlıklarına yer verip değerlendirme yaptıkları panelin başkanlığını Albina Altınok yaptı.

Fikir, sanat ve edebiyat dünyasına yaptığı katkılarıyla son devrin üstadı olarak kabul edilen yazarın farklı özelliklerinin anlatıldığı anma programına seçkin bir izleyici kitlesi konuk oldu.

Ankara İl Millî Eğitim Müdürü Turan Akpınar selamlama konuşmasına Anadolu Mektebi ile tanışma öyküsünü anlatarak başladı. 2015 yılında Adana'da tanışıp 3 yıl boyunca faaliyetlerini sürdürdükten sonra şimdi de Ankara'da 10 okulda başlayan okumaların 13 okula yayılımının sağlandığını ifade eden Akpınar "Necip Fazıl Kısakürek programının ilimize katkı sunacağını düşünüyor ve nitelikli okuma çalışmalarında görev alan herkese teşekkürlerimi iletiyorum." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş değerlendirme konuşmasında "Anadolu Mektebi faaliyetinin, genel müdürlüğümüz ve bakanlık olarak bizi en çok ilgilendiren kısmı okuma alışkanlığı kazandırmaya hizmet etmesidir. Biz 1170 kütüphane ile her yaşta insana okuma alışkanlığı kazandırmak için gayret ediyoruz. Sayın bakanımızın Anadolu Mektebi ile gelmiş olduğu bu noktadan dolayı çok memnunum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, genç arkadaşlarımı kutluyorum." sözleriyle Anadolu Mektebinin öğrencilerde okuma alışkanlığı kazandırmaya yönelik kazanımlarından bahsetti.

Gençlik ve Spor Bakan Danışmanı Süleyman Bayraktar da"Yine bir Anadolu Mektebi etkinliğinde bir araya gelmiş bulunmaktayız. Burada, kendimi faaliyetin içinden biri olarak hissediyor ve bize yeniden düşünmeyi sağlayan adeta bizi geçmişle birlikte yenileyen bir mektebin öğrencisi gibi görüyorum. Bu gün Necip Fazıl'ı her yönüyle anlatan öğrencilerimiz oldukça başarılıydı.Yazarın vefat ettiği haftanın yıldönümünde okullarda anılıyor olması önemli. Necip Fazıl okumaları Anadolu Mektebinin okumalarında önemli bir yer teşkil etmekte. Fikir, sanat, aksiyon insanı olan Necip Fazıl'ın öğrenciler tarafından okunup anlaşılması ve anlaşılanların yazılı ifade edilerek panellerde takdim edilmeleri bir eğitim sürecidir. Bu gibi çalışmalar adeta üniversite düzeyinde tez hazırlama niteliğindedir. Bir yazarı derinlemesine inceleme ve yorumlama önemli bir aşama… Tüm bu aşamalar yani gerek yazma gerekse anlatma onları ileride bilim insanı olmaya kadar yönlendirecek bir çalışmadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak müfredatın dışında gençlere bir altyapı hazırlama, bunu yaparken de nitelik kazandırma hedefimizdir. Bu sebeple Anadolu Mektebinin aşkla, sevgiyle yaptığı bu işi önemsiyoruz. Anadolu Mektebinde tüm bu faaliyetleri organize eden herkese saygılarımı sunuyorum."dedi.

Araştırmacı- yazar Mehmet Çetin "Sevgili öğrenci arkadaşlarımız bize her biri çok iyi hazırlanmış birer sunum yaptılar. Necip Fazıl'ı anlatmak çok zor olduğu halde bunu başardılar. Çünkü o sadece büyük bir insan değil çok derin, karizmatik, kendi ruh dünyasına okuyucularını ortak etmeye çalışan, hem şair hem düşünce adamıdır. Arkadaşlarımızın yazarı anlatmak üzere seçtiği konular oldukça zordu. O yüzden kendilerini tebrik ediyorum. Yalnız bunu bir başlangıç olarak görmek lazım. Başlangıçlara başka bir anlam yüklediğimiz zaman bu yürüyüş yarım kalır daha ileri gidebilmek için bu güzel başlangıçların devamını getirmek gerekir. Necip Fazıl kendisi için bir dünya kuran bir insandır kurucudur. Toplum siyaset ve sanat üzerinde Necip Fazıl kadar etkisi olmuş kişi sayısı oldukça azdır. Geleceğin düşünce dünyasında da var olacak bir değerdir. Necip Fazıl okumak Necip Fazıl ile özdeşleşmek demek değildir yalnızca… Necip Fazıl ile bir yolculuğa çıkacak onun kurduğu dünyayı kendi yolculuğunuz ve dünyamız için kullanacaksınız." sözleriyle geleceğe dair mesajlar verdi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu "Marifet iltifata tabidir. Burada çok ciddi bir fikir üretimi var. Tıpkı arıların çiçeklerden aldığı özleri bala dönüştürme gibi bir çaba görüyorum bu faaliyette. Siz değerli hazirun bu balın kıymetini bilen kişiler olarak sizlerin değerlendirmesi önemli . Ancak burada seyirci olan gençlerin de bu panelde bizden çok daha farklı mesajlar aldığını düşünüyorum. Siz gençlerin de yolunuzda bu mesajları kullanacağınıza da eminim."

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuşise "Öğrenciler Necip Fazıl'ı çocukluğundan başlayarak anlattılar. Öğrencilerin çabasını ve ortaya çıkardıkları ürünleri çok kıymetli buluyorum. Bunlar bizim okullarda kazandırmaya gayret ettiğimiz çalışmalardır. Hepsine teşekkür ediyorum." sözleriyle Anadolu Mektebinin örnek bir çaba içinde olduğuna vurgu yaptı.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü de "Bu programda Ankara'nın değişik liselerinden gelen öğrencilerimizi dinledik. Seçtikleri konular hayli zordu. Ancak cesaretten öte bir gayrete sahipler onları kutluyorum " diyerek Anadolu Mektebi öğrencilerini sessiz yağan bir yağmura benzeterek kimseye zarar vermeden yağmaya devam edeceklerini ifade etti. "Bugün bizim için çok özel bir gün. Bugün aramızda bulunan protokolün değerli üyelerine katılımları için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Anadolu Mektebi olarak 35 ilde Necip Fazıl okumaları yapıyoruz. Düzce'de24-26 Nisan tarihlerinde program yapıldı. 8 -11 Ekim'de Nevşehir'de, Kasımda iseMaraş'ta programlarımız olacak. Değerli gençler, Milli Eğitim politikasının temel yapısına uygun bir faaliyet olan Anadolu Mektebi,Milli Eğitim camiası içinde mikro bir çalışmadır. Siz lise öğrencileri olarak önce kendi kimliğinizi aidiyetinizi ve mesuliyetinizi fark edip sonra dünyayı açılın. Önce kendi kimliğimizi tanımak için çaba veriniz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." diyerek Etimesgut'ta öğrencilerle birlikte olmaktan ve Anadolu Mektebi'ni anlatmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

YORUMLAR
500
Yazar Mustafa Kalyon vefatının ikinci yılında anıldı Yazar Mustafa Kalyon vefatının ikinci yılında anıldı 'Büyük felaket' Nekbe'nin anma töreninde gazeteci Ebu Akile de unutulmadı 'Büyük felaket' Nekbe'nin anma töreninde gazeteci Ebu Akile de unutulmadı Hasan Tahsin Unutulmadı Hasan Tahsin Unutulmadı

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Vefatının 36. Yılında Necip Fazıl Unutulmadı! - Son Dakika


Advertisement