Son Dakika Haberleri: Yargıda Zaman Ayarıyla, Pembe Dosyalar Tarih Oluyor

Yargıda Zaman Ayarıyla, Pembe Dosyalar Tarih Oluyor

4 yıl önce

Mahkemelerde yargı sürecini kısaltmak için başlatılan proje ile yıllardır adliyelerde kullanılan pembe dosyalar tarihe karışacak.

Yargıda Zaman Ayarıyla, Pembe Dosyalar Tarih Oluyor, System.String[]
Mahkemelerde yargı sürecini kısaltmak için başlatılan proje ile yıllardır adliyelerde kullanılan pembe dosyalar da tarihe karışacak. Yargıda zaman kontrolü olarak adlandırılan, AB'nin finanse ettiği,  Adalet Bakanlığı ile  Avrupa Konseyi tarafından uygulanan, 'CEPEJ-SATURN' projesi pilot il olan  Erzurum'da uygulanmaya başladı. Yeni hazırlanan kırmızı beyaz dosyalara suç için belirlenen süre, gecikme sebepleri, mahkeme gidiş zamanı yer alacak ve bundan böyle soruşturma süresi en aza indirilecek. Proje ile örneğin kasten öldürme suçu 180 gün, cinsel saldırı 200 gün, hakaret 60 gün, tehdit suçunu 55 gün içerisinde soruşturması tamamlanıp mahkeme açılmış olacak.  Türkiye'de  Erzurum,  Amasya adliyeleri ile Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nde pilot olarak uygulanan projenin  Avrupa'da da ilk olduğunu belirten  Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık,  1 Eylül itibari ile projeyi başlattık.  Avrupa'da zaman yöntemi sadece mahkemelerde uygulanmış bir model. Biz soruşturma aşamasında da zaman yöntemini kullacağız. Bu  Avrupa'da da örnek olmuş olacak. Amaç soruşturma ve yargılama sürelerini kısaltmak dedi.
Şamil Tayyar Yeni Açıklanan KHK'ya İsyan Etti: Pes Ettim Ben Artık Yokum GEM TV'nin Sahibi İstanbul'un Göbeğinde Öldürüldü
Dünya Ağır Sıklet Boks Maçında Joshua, Klitschko'yu Nakavt Etti

1