Son Dakika Son Dakika Son Dakika
"Yaşam Boyu Onur Ödülü" Sahipleri Belli Oldu - Son Dakika

"Yaşam Boyu Onur Ödülü" Sahipleri Belli Oldu

29 Kasım ile 6 Aralık 2015 tarihleri arasında 52.'si düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali'nin "Yaşam Boyu Onur Ödülü" sahipleri belli oldu.

"Yaşam Boyu Onur Ödülü" Sahipleri Belli Oldu
12.11.2015 - 14:49,

Onur ödülleri bu yıl Erden Kıral, Ayşen Gruda ve Kayhan Yıldızoğlu'na verilecek. Yıldırım Önal Anı Ödülü ise bir yıl boyunca Tijen Par'a emanet edilecek.

Ülkemizin en köklü sinema etkinliklerinden Uluslararası Antalya Film Festivali'nin Yaşam Boyu Onur Ödülü bu yıl üç sanatçıya takdim ediliyor. Son filmi "Gece" ile hala genç ve yenilikçi bir sinemanın izini süren usta yönetmen Erden Kıral, unutulmaz performansları ve klasikleşmiş yerli komedilerde Yeşilçam'ın efsane isimlerinden birine dönüşmüş olan Ayşen Gruda ile kariyeri boyunca 200'e yakın filmde rol alan, sinema ve televizyon dünyasının en deneyimli karakter oyuncularından Kayhan Yıldızoğlu festivalin açılış töreni sırasında verilecek ödüllerin sahipleri olacak. Festival tarihinde son derece anlamlı bir yere sahip olan Yıldırım Önal Anı Ödülü ise bir yıl boyunca Tijen Par'a emanet…

Gerçek Bir Usta: Erden Kıral

Sinemamızın yetmişli yıllardaki gençleşme ve siyasallaşma sürecine "Kanal" ve "Bereketi Topraklar Üze­rinde" filmleriyle katkıda bulunan usta yönetmen Erden Kıral, Yılmaz Güney'le başladığı sinema kariyerini bağımsız olarak sürdürdü. Ferit Edgü'nün "O" adlı romanından yola çıkarak beyaz perdeye aktardığı " Hakkari'de Bir Mevsim" adlı filmi 1983 yılında, Berlin Film Festivali'nde Gümüş Ayı ödülü de dahil olmak üzere çok önemli ulusal ve uluslar arası ödülün sahibi oldu.

Erden Kıral, Türkiye'de "arthouse" sinemasının dışlandığı dönemlerde ürettiği "Ayna" ve "Av Zamanı" gibi filmlerle bu zorlu günlerin sınavından başarıyla geçti. En iyi film ve yönetmen Altın Portakal'larını kazanan "Mavi Sürgün" ile bir­likte girdiği olgunluk döneminde "Yolda", "Vicdan" ve "Yük" gibi bol ödüllü, yenilikçi yapıtlara imza attı. Geçtiğimiz yıllarda 52. Selanik Film Festivali'nde Türkiye dışında ilk kez bir Avrupa ülkesinde Erden Kıral'a özel bölüm açıldı ve filmleri toplu olarak Avrupa izleyicisiyle buluştu. Kıral, son olarak başrollerini Nurgül Yeşilçay, Mert Fırat, Vildan Atasever ve İlyas Salman'ın paylaştığı "Gece" filmiyle seyirci karşısına çıktı.

Sinemamızın Gülen Yüzü: Ayşen Gruda

Rol aldığı ilk filmden itibaren yarattığı karakterlerle büyük başarılara imza atan ve tekrarı güç rekorlar kıran Ayşen Gruda, komedi dendiğinde akla gelen ilk isimler arasında yer alıyor. Kemal Sunal, Şener Şen, İlyas Salman'la birlikte rol aldığı filmlerde yarattığı karakterlerle ismini sinema tarihine altın harflerle yazdırmayı başaran Gruda; Davaro, Çiçek Abbas, Hababam Sınıfı serisi, Şekerpare, Çöpçüler Kralı, Tosun Paşa, Bizim Aile, Süt Kardeşler gibi sayısız filmde yer aldı.

Gruda son dönem Türkiye sinemasının dikkat çeken filmlerinden "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?", "Pazarları Hiç Sevmem" ve "Pek Yakında" gibi örneklerinde usta işi performanslar sergilerken, 2010 yılında Sinan Çetin'in "Kağıt" filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Altın Portakal'ının da sahibi olmuştu.

Tiyatrodan Beyaz Perdeye: Kayhan Yıldızoğlu

Muhsin Ertuğrul'la tanışmasının ardından uzun yıllar İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda sahneye çıkan Kayhan Yıldızoğlu, sinemaya 1966 yılında Fatih'in Fedaisi ve Malkoçoğlu filmleriyle geçiş yaptıktan sonra Memduh Ün, Ertem Eğilmez, Atıf Yılmaz, Süreyya Duru, Orhan Aksoy, Ertem Göreç ve Tunç Başaran filmlerinde sıklıkla kamera karşısına geçti.

Kült mertebesine ulaşmış fantastik ve aventür filmlerin de dahil olduğu 200'e yakın filmde rol alan Kayhan Yıldızoğlu, yer aldığı Üç Arkadaş, Şoför Nebahat, Kara Gözlüm, Keloğlan gibi klasiklerin yanı sıra, Yavuz Turgul'un "Eşkıya"sındaki Artist Kemal karakteriyle de de hafızalara kazındı.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' Sahipleri Belli Oldu - Son Dakika


Advertisement