Yemen Dışişleri Bakanı, BM Özel Temsilcisi ile Husilerin son saldırılarını görüştü - Son Dakika

Yemen Dışişleri Bakanı, BM Özel Temsilcisi ile Husilerin son saldırılarını görüştü

18.11.2022 23:19
Yemen Dışişleri Bakanı, BM Özel Temsilcisi ile Husilerin son saldırılarını görüştü

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mubarek, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile İran destekli Husilerin limanlara yönelik saldırılarını ele aldı.

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mubarek, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile İran destekli Husilerin limanlara yönelik saldırılarını ele aldı.

Ülkenin resmi haber ajansı SABA'da yer alan habere göre, Bin Mubarek, 18. Manama Diyalog Forumu'na katılmak üzere gittiği Bahreyn'de Grundberg ile bir araya geldi.

İran destekli Husi milislerin Hadramevt ve Şebve vilayetlerindeki petrol limanlarına yönelik saldırılarının ele alındığı görüşmede, söz konusu saldırıların ekonomik etkileri konuşuldu.

Husilerin petrol sektörünü hedef almasını tüm Yemenlileri hedef alan askeri eylemler olarak nitelendiren Bin Mubarek, Husilerin bu tür eylemlerle hükümetin sivillere yönelik temel hizmetlerini engellemeye çalıştığını ifade etti.

Yemen Dışişleri Bakanı Bin Mubarek, Husileri barış çabalarına ciddiyetle yaklaşmamak ve İran'ın bölgedeki nüfuzunu genişletme ajandasına bağlı kalmakla suçladı.

BM Yemen Özel Temsilcisi Grundberg de ülkedeki ateşkesi uzatma yönünde sarf ettiği çabalarını aktararak, Yemen halkının beklentisi olan barış sürecini başlatma çabalarını sürdüreceğini belirtti.

Yemen'deki çatışmalar ve geçici ateşkes

Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan'da Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, ateşkes daha sonra iki defa uzatılmıştı. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim'de yerel saatle 19.00'da sona ermişti.

Husiler, ekim ayında Hadramevt ilinin idari merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı ile Şebve ilindeki En-Nuşeyme Petrol Limanı'nı hedef almıştı.

İran destekli Husiler, 9 Kasım'da da Şebve'deki Kuna Limanı'na saldırı girişiminde bulunmuş, limanda demirli bir tankeri hedef almaya çalışan Husilere ait İHA düşürülmüştü.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Yemen: Husilerin petrol limanlarına saldırıları yıkıcı finansal sonuçlara yol açtı Yemen: Husilerin petrol limanlarına saldırıları yıkıcı finansal sonuçlara yol açtı BM: Yemen'de uzlaşı için uluslararası koordineli desteğe ihtiyaç var BM: Yemen'de uzlaşı için uluslararası koordineli desteğe ihtiyaç var BM Yemen Temsilcisi çatışmaları sonlandırmak için taraflara 'tavizler verilmesi' çağrısı yaptı BM Yemen Temsilcisi çatışmaları sonlandırmak için taraflara 'tavizler verilmesi' çağrısı yaptı

Son Dakika Güncel Yemen Dışişleri Bakanı, BM Özel Temsilcisi ile Husilerin son saldırılarını görüştü - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement