Yeni Gezi Rotası: Avrupa'nın Şatoları - Son Dakika
Turizm

Yeni Gezi Rotası: Avrupa'nın Şatoları

Yeni Gezi Rotası: Avrupa\'nın Şatoları

Gezgin ruhunuz size farklı rotalara gitmeniz gerektiğini söylüyorsa, Avrupa'nın şatolarını rotanıza ekleyebilirsiniz.

07.02.2019 15:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHENONCEAU ŞATOSU

Chenonceau Şatosu, kemer köprü üzerinde yer almaktadır. Farklı mimarisi ile özgün bir şato olan bu yapı, Cher Nehri üzerinde yer almaktadır. 13. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahip olan şato, Lyon, Paris ve Nantes şehirlerine eşit mesafededir.

Yeni Gezi Rotası: Avrupa'nın Şatoları

HOHENWERFEN ŞATOSU

Kartal yuvası gibi bir görünüme sahip olan Hohenwerfen Şatosu, 11. yüzyılda askeri amaçlı olarak yapılmış. Ancak daha sonra malikane olarak kullanılmış.

Yeni Gezi Rotası: Avrupa'nın Şatoları

PENA SARAYI

Tatlı bir şekeri andıran Pena Sarayı, Lizbon'a yakın bir şehir olan Sintra'dadır. Avrupa'nın kasvetli şatolarına nazire yaparcasına renkli ve alımlı olan şato, Sintra şehrine tepeden bakıyor.

Yeni Gezi Rotası: Avrupa'nın Şatoları

EDİNBURG ŞATOSU

Gotik mimarinin en özel eserlerinden olan Edinburg Şatosu, konu olduğu hikayelerle de etkileyici bir şatodur. Gri ve soğuk bir çehreye sahip olan Edinburg Şatosu'nu izlerken gözlerinizi üzerinden alamayacaksınız.

Yeni Gezi Rotası: Avrupa'nın Şatoları

ASHFORD ŞATOSU

Ashford Şatosu, bundan 700 sene önce manastır olarak inşa edilmiştir. Zamanla kraliçenin dinlenme alanı haline gelen Ashford Şatosu, bugünlerde gezginlerin ilgisini çekiyor.

Yeni Gezi Rotası: Avrupa'nın Şatoları

HEİDELBERG ŞATOSU

Heidelberg Şatosu, meşhur romantik yol üzerinde yer almaktadır. Rönesans mimarisinden izler taşıyan Heidelberg Şatosu, önemli devlet adamlarına mesken olmuştur.

Yeni Gezi Rotası: Avrupa'nın Şatoları

PELEŞ ŞATOSU

Gotik ve gizemli bir görünümü olan Peleş Şatosu'nun, Kont Drakula'nın doğum yeri olduğuna inanılıyor. Kont Drakula efsanesi ile sıkça ziyaret edilen Peleş Şatosu, 1875 yılından bu yana olanca heybetiyle boy gösteriyor.

Yeni Gezi Rotası: Avrupa'nın Şatoları

NEUSCHWANTEİN ŞATOSU

Ünlü televizyon programlarının logosundan tanıyacağınız Neuschwanstein Şatosu, Almanya'nın Bavyera bölgesinde bulunuyor. Hohenschwangau kasabası yakınlarındaki bu şato, masalsı bir manzaraya sahip.

Yeni Gezi Rotası: Avrupa'nın Şatoları

MONT SAİNT-MİCHEL ŞATOSU

Mont Saint-Michel Şatosu, masalsı görünümü ile gezginleri büyülüyor. Mont Saint-Michel Şatosu'nu özel yapan detay, zirvesinde yer alan ayrı kuledir. Umberto Eco'nun, Gülün Adı romanının sinema filminde de mekan olarak tercih edilen şato, bir mücevheri andırmaktadır.

Yeni Gezi Rotası: Avrupa'nın Şatoları

VAJDAHUNYAD ŞATOSU

Vajdahunyad Şatosu, Tuna Nehri boyunca bir mücevher gibi uzanmaktadır. Budapeşte'nin kendine has mimarisini yansıtan Vajdahunyad Şatosu, mimarisiyle diğer Avrupa şatolarından ayrılıyor. Yeşillikler içindeki Vajdahunyad Şatosu, özellikle girişinde yer alan aslan heykeli ile dikkat çekiyor.

Son Dakika Turizm Yeni Gezi Rotası: Avrupa'nın Şatoları - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması düzenlendi
  13:57 Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması düzenlendi

  Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV), Milli Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye işbirliğiyle düzenlenen 'Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması'nda birincilik Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin oldu. Yarışma, turizm meslek liselerinden mezun olan öğrencilere iş imkanı sağlamak amacıyla hayata geçirilen 'Sektör Yetenek Avında' projesi kapsamında gerçekleştirildi.

 • Gaziantep'te Tarihi Şeker Hanı'nda Gümüş Ürünleri Alıcı Buluyor
  11:37 Gaziantep'te Tarihi Şeker Hanı'nda Gümüş Ürünleri Alıcı Buluyor

  Gaziantep'te restorasyon çalışmalarının ardından hizmete giren tarihi Şeker Hanı'nda geleneksel motiflerle işlenen gümüş ürünler yurt içi ve yurt dışında alıcı buluyor. Hanın üst katında gümüş ziynet eşyası imalatı yapılırken alt kısmında oluşturulan mağazada ise üretilen eşyalar satışa sunuluyor. Hanın dış çevresinde yapılan ve avlusunda bulunan kafede de alışverişe gelenlere kentin yöresel yemekleri ikram ediliyor. Ziyaretçiler hem gümüş işlemeciliğini görme fırsatı buluyor hem de kente özgü yöresel lezzetleri tadabiliyor.

 • Kars'ta Uluslararası Konferans ve Tanıtım Etkinlikleri Başladı
  19:02 Kars'ta Uluslararası Konferans ve Tanıtım Etkinlikleri Başladı

  Kars'ta Valiliğin himayesinde Serhat Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen 'Tarihi Kimliği ile Kars Kenti Projesi' kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası Kars Konferansı ve Tanıtım Etkinlikleri başladı. Etkinlikte, Kars'ın turizm potansiyeli ve kültürel mirası üzerine paneller düzenlendi.

 • Uzungöl'de HES Projesine Karşı Protesto
  18:35 Uzungöl'de HES Projesine Karşı Protesto

  Trabzon'un Çaykara ilçesinde Uzungöl'de yapılması planlanan HES projesine karşı bölge halkı protesto düzenledi. Uzungöl Turizimciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş, projenin turizme ve çevreye zarar vereceğini belirterek, projenin yeniden incelenmesini talep etti.

 • Ulaştırma Bakanı: Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan hatlarında yeni turistik trenler sefere başlıyor
  18:24 Ulaştırma Bakanı: Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan hatlarında yeni turistik trenler sefere başlıyor

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan hatlarında yemekli ve yataklı vagonlardan oluşan yeni turistik trenlerin nisan ayında seferlerine başlayacağını duyurdu. Ankara-Diyarbakır parkurunda işletilecek tren 19 Nisan'da, Ankara-Tatvan parkurunda ise 17 Nisan'da seferlerine başlayacak. Trenler, turistlere Anadolu'nun tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetme imkanı sunacak.

 • Kapadokya Alan Başkanı, Kapadokya'nın korunması ve turizm kapasitesinin geliştirilmesi için çalışmalar yürütüyor
  17:19 Kapadokya Alan Başkanı, Kapadokya'nın korunması ve turizm kapasitesinin geliştirilmesi için çalışmalar yürütüyor

  Kapadokya Alan Başkanı Birol İnceciköz, Kapadokya'nın doğal, tarihi ve kültürel değerlerini korumak ve turizm kapasitesini geliştirmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını belirtti. İnceciköz, bölgedeki turizmin sürdürülebilirliğini sağlamak ve kaçak yapılarla mücadele etmek için önemli projeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 • Sinop'ta Üniversite Öğrencilerine Tarhana Çorbası İkram Edildi
  15:38 Sinop'ta Üniversite Öğrencilerine Tarhana Çorbası İkram Edildi

  Sinop Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Sinoplular Gastronomi Derneği iş birliğince düzenlenen 'Sinop Mutfağı Workshop Etkinliği'nde, öğrencilere yöresel lezzetlerden tarhana çorbası ikram edildi. Rektör Vekili Prof. Dr. Muhitdin Yılmaz, etkinliğin önemine vurgu yaparak, tarhana çorbasının bölgenin önemli yöresel lezzetlerinden biri olduğunu belirtti ve emeği geçenlere teşekkür etti.

 • İstanbul Boğazı'ndaki Kız Kulesi Yeniden Ziyarete Açıldı
  15:38 İstanbul Boğazı'ndaki Kız Kulesi Yeniden Ziyarete Açıldı

  İstanbul Boğazı'nın incisi Kız Kulesi, Karaköy İskelesi'nden gerçekleştirilen tekne seferleriyle yeniden ziyarete açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen yapı, uzman isimlerin katkılarıyla güçlendirildi. Kız Kulesi'nde her akşam ışık ve lazer gösterisi yapılıyor.


Advertisement