Yılın Gözde Mesleği Satış Temsilciliği - Son Dakika

Yılın Gözde Mesleği Satış Temsilciliği

02.01.2012 12:07
Yılın Gözde Mesleği Satış Temsilciliği, System.String[]

Yenibiris'in 2011 istihdam raporuna göre en çok ilan yayınlanan sektörler yapı-inşaat, sağlık-tıp ve tekstil oldu.

En çok aranan pozisyonların başında satış temsilcisi yer alırken, adaylar en çok muhasebe elemanı pozisyonuna başvurdu.

Türkiye'nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, iş ve aday arayışına dair güncel bilgiler veren Yenibiriş İstihdam Raporu'nun 2011 yılına ilişkin verilerini açıkladı. 2011 yılı istihdam raporuna göre yayınlanan ilanlarda geçen yıla göre yüzde 10'a yakın artış olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra ilanlara yapılan başvurularda da yüzde 8,5 oranında artış olduğu gözlemlendi.

İstihdam raporuna göre firmalar tarafından en çok aranan pozisyon satış temsilcisi (yüzde 16,68) oldu. Satış temsilciliği pozisyonu için yayınlanan ilan sayısında geçen yıla göre yüzde 4'e yakın bir artış yaşandı. En çok aranan diğer pozisyonlar ise muhasebe elemanı (yüzde 12,26), sekreter (yüzde 5,44), yönetici asistanı (yüzde 3,82), inşaat mühendisi (yüzde 2,55), makine mühendisi (yüzde 2,42), yazılım uzmanı (yüzde 1,92), elektrik mühendisi (yüzde 1.68), mimar (yüzde 1,61) olarak sıralandı. Geçen sene listede yer almayan grafiker (yüzde 1,53) pozisyonu ise bu sene en çok ilan yayınlanan sektörler listesinde onuncu sırada bulunuyor.

Yapı-inşaat, sağlık-tıp ve tekstil en hareketli sektörler oldu

Sektörler açısından bakıldığında, en çok ilan yayınlanan sektörler 2011 yılında %7.53'lük oranıyla yapı-inşaat, %6.35'lik oranıyla sağlık-tıp ve %5,74'lük oranıyla tekstil sektörleri oldu. Geçen senenin de ilk üçünde yer alan bu sektörlerin hepsinde 2011 yılında ilan sayıları açısından düşüş gözlemlendi. Bu üç sektörü, turizm-otelcilik (yüzde 5,53), üretim-imalat (yüzde 5,25), bilişim (yüzde 5,11), perakendecilik-toptancılık (yüzde 4,59), eğitim (yüzde 3,63) , gıda (yüzde 3,57) ve hizmet (yüzde 3,19) sektörleri izledi.

Adaylar en çok banka-finans sektöründe çalışmak istiyor

Adayların 2011 yılında tercih ettikleri ve başvuru yaptıkları sektörlerde ilk sıraya, yüzde 6,09'luk oranla banka-finans sektörü yerleşti. Ekonomide bankacılık alanında yaşanan hızlı gelişmeler adayların da ilgisinin bu alana doğru yoğunlaşmasını sağladı. Banka-finans sektörünü, yüzde 5,96 oranla perakendecilik-toptancılık, yüzde 5,82 oranla yapı-inşaat ve yüzde 5.71 oranla tekstil sektörleri izledi.

Adayların en çok başvuru yaptığı pozisyonlara bakıldığında, ilk üç sırada geçen senenin en çok talep gören muhasebe elemanı (yüzde 14,19), satış temsilcisi (yüzde 12,40) ve sekreter (yüzde 9,86) pozisyonlarının listedeki yerlerini koruduğu dikkat çekti. Adayların en çok rağbet ettiği muhasebe elemanını pozisyonuna olan başvurularda yüzde 4'lük bir artış gözlemlendi. Bu pozisyonları yönetici asistanı (yüzde 4,09) , makam şoförü (yüzde 1.88), inşaat mühendisi (yüzde 1,63), insan kaynakları uzmanı (yüzde 1,45), makine mühendisi, (yüzde 1,31) mimar (yüzde 1,16) ve yazılım uzmanı (yüzde 1,12) pozisyonları izledi.

2011 yılında en çok istihdam yaratan sektörler içinde en çok aranan pozisyonlar ise şöyle: Yapı-inşaat/inşaat mühendisi, sağlık-tıp/hemşire, tekstil/modelist, turizm-otelcilik/resepsiyonist, üretim-imalat/satış temsilcisi, bilişim/yazılım uzmanı, perakendecilik-toptancılık/satış temsilcisi, eğitim/ingilizce öğretmeni, gıda/gıda mühendisi, hizmet/güvenlik görevlisi.

Adayların bu sektörlerde en çok başvuru yaptığı pozisyonların ise; yapı-inşaat/inşaat mühendisi, sağlık-tıp/hemşire, tekstil/muhasebe elemanı, turizm-otelcilik/resepsiyonist, üretim-imalat/muhasebe elemanı, bilişim/yazılım uzmanı, perakendecilik-toptancılık/satış temsilcisi, eğitim/ingilizce öğretmeni, gıda/satış temsilcisi, hizmet/güvenlik görevlisi olduğu görülüyor.

En çok ilan yayınlanan ve en çok başvuru alan il, yüzde 9 oranında bir artışla İstanbul (yüzde 75) olurken, İstanbul'u Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli takip etti.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, 2011 istihdam bilançosunu şöyle değerlendiriyor: "2011 yılında büyüme hedefleriyle başlayan yapı-inşaat, sağlık-tıp ve tekstil sektörleri hedeflerini gerçekleştirerek yılı kapatmaya hazırlanıyor. Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden yapı-inşaat, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da en fazla istihdam fırsatı sunan sektör oldu. Bunun yanı sıra bankacılık ve finans sektörünün gelişimini sürdürdüğünü ve adaylardan daha fazla talep görerek en çok başvuru yapılan sektörler listesinde birinci sıraya yerleştiğini görüyoruz. Nitelikli eleman ihtiyacı hızla artmaya devam eden bilişim sektörü de yılı çok hareketli geçirdi.

Önümüzdeki yıl özellikle deneyimsiz gençler için cazip olabilecek sektörler arasında bilişim, bankacılık-finans, sigorta, mobilya, gıda ve perakendeyi sayabiliriz. 2012'de kurumların insan kaynakları departmanlarının gündeminde, başta doğru adayı bulma ve yerleştirme olmak üzere, çalışma verimini artırma, çalışan bağlılığı, performans ölçümü, adil ücret ve yan kazanç gibi kritik konular olacak. İnsan kaynaklarından, yasal değişikliklere hemen uyum sağlaması, olası ekonomik çalkantılara karşı şirketini dirençli kılabilmesi, işe alımda hızlı ve etkin çalışması, veri analizi yapabilmesi, teknolojiyi kullanması, farklı nesillerdeki çalışanların verimini artıracak politikalar üretmesi bekleniyor."

Yılın Gözde Mesleği Satış Temsilciliği

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Ekonomi Yılın Gözde Mesleği Satış Temsilciliği - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Cenk Tosun'dan transfer açıklaması: Everton'dan ayrılmayı düşünmüyorum Galata Köprüsü kısıtlama öncesi balıkçılarla doldu taştı Aydın semalarında esrarengiz cisim! İki gündür mahalleli korku içinde Koronaya rağmen Şehabettin dedeyi onlarca kişi son yolculuğuna uğurladı Dünyanın en zengin 10 kişisinden 7'si teknoloji işi yapıyor Şeyma Subaşı ile ayrılan Guido Senia, eski sevgilisine geri döndü ABD'de başkan seçilen Joe Biden Beyaz Saray'a "first kedi" getirecek FETÖ'nün sözde imamının evindeki taburenin altından 40 bin dolar çıktı