Zeytinyağı İçin Birlik Olma Çağrısı - Son Dakika
Güncel

Zeytinyağı İçin Birlik Olma Çağrısı

Zeytinyağı İçin Birlik Olma Çağrısı

Geçen yıl yüzde 107 fiyat artışıyla zam şampiyonu olan zeytinyağının fiyat tartışması bu yıl da sürerken Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Gürkan Renklidağ, sektörün bir araya gelememesinden yakındı.

13.04.2016 16:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Geçen yıl yüzde 107 fiyat artışıyla zam şampiyonu olan zeytinyağının fiyat tartışması bu yıl da sürerken Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Gürkan Renklidağ, sektörün bir araya gelememesinden yakındı. Renklidağ, "Sektör olarak üreticimiz sanayicimiz bir araya gelip tartışsaydık sezonda sızmayı 12 liradan açsaydık şu anda 1 Kasım'dan bu yana yapılan ihracat, 3 bin 900 tonda kalmazdı. En az 20 bin tonu bulurdu" dedi.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Gürkan Renklidağ, gerçekleştirilen mali genel kurulda, iki yıldır yaptığı görevden eşinin rahatsızlığı nedeniyle ayrılacağını belirterek, "Eşimin rahatsızlığı nedeniyle üç aydır görevimi layıkıyla yerine getiremiyorum" dedi. Renklidağ, zeytinyağı üreten rakip ülkelerdeki fiyatları hatırlatarak, hammadde fiyatlarındaki yükseklik nedeniyle ihracat yapamayacak duruma geldiklerini söyledi. Renklidağ, Mısır'da zeytinin kilogramının 1 lira, İspanya'da 2 lira, Yunanistan'da 2.5 lira, Türkiye'de ise zeytin 4.5 lira olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

Mısır'da zeytinyağının litresinin 6.5 lira, Tunus'ta 7.5 lira, Yunanistan'da 9.5 lira, İspanya'da 10 lira, Türkiye'de ise 16 lira olduğunu ifade eden Renklidağ, "Hammadde fiyatları böyle olduktan sonra ihracat yapmak mümkün değil. Eskiden sektör bizi hasım gibi görüyordu. Bu anlayışı ortadan kaldırdık. UZZK ile TARİŞ'le aynı masaya oturduk Marmara Birlik ile kısmen buluşabildik. Bizim attığımız bu adımlardan sonra sektörün çok ciddi araştırma yapması lazım. Sektör arama konferansı yapması lazım. Sezon başında Türkiye'de sızma zeytinyağının litresini 16 lira olarak açıkladılar. Piyasada körfez yağları 16-18 lira arası güney yağı 14-16 lira arasında oluştu. Şu anda zeytinyağı Aydın bölgesinde 9-10 lira. Sektör kaybetti. Ben 9'a da karşıyım 16'ya da karşıyım. Sektör olarak üreticimiz sanayicimiz bir araya gelip tartışsaydık sezonda sızmayı 12 liradan açsaydık şu anda 1 Kasım'dan bu yana yapılan ihracat, 3 bin 900 tonda kalmazdı. En az 20 bin tonu bulurdu. Bu işler sadece lafla olmuyor. Ben bunu oturup konuşmak gerektiğini düşünüyorum. Sivil toplum kuruluşlarının yumruğunu vuracak noktaya gelmesi gerekiyordu. Biz birlik olarak bu çabayı gösterdik. Tanıtım komitesi olarak her yere gittik. Bunu eleştirdiler. 'Satacak yağımız yok, siz tanıtım yapıyorsunuz' dediler. 'Bu tip çalışmalar uzun soluklu yapılmalı' dedik. İspanya'da markette bir litre sızma zeytinyağının fiyatı 3.83 Euro yani 12 lira. Burada ciddi hatalar var."

20 İHARATÇI FİRMAYA ÖDÜL

Ambalajlı zeytin kategorisinde en fazla ihracat yapan Zer Yağ, Maroli Gıda, Yeniçağ Gıda, Hünkar Zeytincilik, UGESE Gıda, AntGıda, Eker Gıda, Yunuslar Tarım, Eroğlu Yerli Gıda, Orhanoğlu Gıda.

Ambalajlı zeytinyağı kategorisinde ise Yudum Gıda, Kozmopolitan Gıda, Zer Yağ, Ticaret ve Sanayi Kontuvarı, Ana Gıda İhtiyaç Maddeleri, Küçükbay Yağ, Yonca Gıda, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı, Verde Yağ, Uygun Rafine Yağ'a ödül verildi.

- İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Zeytinyağı İçin Birlik Olma Çağrısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (1)

 • YAŞAR YANGIN: BÜTÜN SORUN TARİŞTE İLK ÖNCE 15 16 TL ZEYTİN YAĞI AL SONRA ALIMI KES YAĞ 9 TL DÜŞŞÜN İSTİKRARLI BİR YAĞ POLİTİKASI İZLENMESİNİ İSTİYOR ÜRETİCİ MUĞLA MİLAS 0 0 Yanıtla
 • Manisa'da Kamyon Kazası: Bir Ölü, Bir Yaralı
  07:15 Manisa'da Kamyon Kazası: Bir Ölü, Bir Yaralı

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde meydana gelen kaza sonucu, bir kamyon sürücüsü yaralanırken, kamyonun yolcusu hayatını kaybetti. Kaza sonucu otoyol trafiği tek şeritten sağlanırken, çarpan kamyonun yol açtığı hasar nedeniyle 2 otomobil de zarar gördü.

 • Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor
  05:28 Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor

  Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'teki depremde yıkılan Ezgi Apartmanı davasında, 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıkların tutukluluk hali devam ederken, firari sanıklar hakkında 'kırmızı bülten' çıkarılması talebi reddedildi. İddianamede, sanıkların 'olası kastla kasten öldürme' ve 'bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

 • Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı
  04:11 Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı

  Düzce'nin Yığılca ilçesinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu trafik levhasına çarpan otomobilde bulunan 2 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı ve sağlık durumları iyi olduğu belirtildi.

 • Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi
  04:09 Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi

  Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası yıkılan Ezgi Apartmanı davasının ilk duruşması ikinci günde devam etti. Duruşma sonrası yapılan açıklamada, mahkeme heyeti sanıkların 'kırmızı bülten' ile aranmalarını reddetti. Avukat Ersan Şen, kim sorumlu ve suçlu ise ortaya çıkmasını istediklerini belirtti.

 • Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi
  04:07 Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi

  Samsun-Sinop kara yolu Kolay Kavşağı mevkisinde yapılan denetimde araç sürücüleri trafik kuralları hakkında bilgilendirildi. Telefonla konuşma, ışık ihlali, takograf ve belge denetimi yapılan uygulamada 224 araç kontrol edildi. Denetimlerde 3 bin 135 lira ceza uygulanan bir sürücüye aracını muayene yaptırmadığı gerekçesiyle ceza kesildi. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ise yol asayiş uygulamasında 185 kişiye GBT kontrolü yaptı.

 • Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı
  04:01 Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı

  Tokat'ın Turhal ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, biri jandarma olan 5 kişi yaralandı. Kazada, Uzman Çavuş S.A. yönetimindeki bir otomobil, diğer iki otomobille çarpıştı. Yaralılar, ambulanslarla Turhal Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


Advertisement