Son dakika Kök Hücre haberleri, Kök Hücre son dakika, son dakika Kök Hücre

Son Dakika Kök Hücre Haberleri

 • Kayseri'de Adli Palinoloji Eğitimi Düzenlendi
  27 Şub Kayseri'de Adli Palinoloji Eğitimi Düzenlendi

  Kayseri'de Erciyes Üniversitesi içerisinde bulunan Betül Ziya Eren Genom ve Gen Kök Hücre Merkezi'nde jandarma ekipleri ile birlikte Adli Palinoloji eğitim faaliyeti düzenlendi. Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ve ERÜ Betül Ziya EREN Genom ve Gen Kök Hücre Merkezi iş birliği çerçevesinde, adli olaylarda daha etkin mücadele edebilmek amacıyla Kriminal Şube Müdürlüğü personeli ve öğretim üyeleri ile birlikte soruşturmalarda Adli Palinoloji üzerine yapılan son çalışmalar ve güncel gelişmeler, olay yerinden elde edilen polen ve sporlar ile suç ve suçlularla daha etkin mücadele konularında eğitim faaliyeti düzenlendi.

 • MEÜ Onkoloji Hastanesi'nde 83 Bin Kişiye Hizmet Verildi, 59 Kişiye Kök Hücre Tedavisi Uygulandı
  24 Şub MEÜ Onkoloji Hastanesi'nde 83 Bin Kişiye Hizmet Verildi, 59 Kişiye Kök Hücre Tedavisi Uygulandı

  Mersin Üniversitesi (MEÜ) Onkoloji Hastanesi, geçtiğimiz yıl 83 bin 143 kişiye hizmet verdi ve 59 kişiye kök hücre tedavisi uyguladı. Hastane, radyoloji, hematoloji, tıbbi onkoloji, çocuk hematoloji ve onkoloji ile kemik iliği nakil merkezi olarak 6 ünitede 92 personel ile hizmet sunmaktadır. MEÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, hastanenin yanında bulunan misafirhanede hasta yakınlarının ücretsiz konakladığını belirtti. Hastanede tedavi gören bir hasta ise kemik iliği nakli sayesinde sağlığının daha iyi olduğunu ifade etti.

 • Lapseki'de kan ve kök hücre bağışı kampanyası ödülleri dağıtıldı
  24 Şub Lapseki'de kan ve kök hücre bağışı kampanyası ödülleri dağıtıldı

  Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde Türk Kızılay tarafından yapılan kan ve kök hücre bağışı kampanyasında dereceye giren bağışçılara bisiklet ve madalya takdim edildi. Kampanya kapsamında 254 bağışçıya ulaşıldı ve ödül töreni düzenlendi. Ayrıca, projeye destek veren kurum yetkililerine teşekkür plaketi verildi.

 • Lapseki'de kan ve kök hücre bağışı kampanyasında ödüller verildi
  24 Şub Lapseki'de kan ve kök hücre bağışı kampanyasında ödüller verildi

  Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde yapılan kan ve kök hücre bağışı kampanyasında dereceye giren bağışçılara ödülleri verildi. Proje kapsamında 348 kişi bağış yaparken, 51 öğrenci 'Geleceğin Kan Bağışçısı' madalyası aldı. Kampanyaya destek veren Kaymakam, Belediye Başkan Yardımcısı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü teşekkür plaketleriyle ödüllendirildi.

 • Kızından yapılan ilik nakli ile yaşama tutundu
  24 Şub Kızından yapılan ilik nakli ile yaşama tutundu

  Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Kemik İliği Nakil Merkezi'nde kızından yapılan nakille kanser hastası Ayşe Değirmenci hayata tutundu. Hastanede geçen yıl 83 bin 143 kişiye hizmet verilirken, 59 kişiye kök hücre tedavisi uygulandı.

 • Kızılay ve Emniyet İşbirliğiyle İyilik Dağıtımı
  22 Şub Kızılay ve Emniyet İşbirliğiyle İyilik Dağıtımı

  Kızılay 1. Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Saygılı, Adana Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Ahmet Hakan Arıkan'ı ziyaret ederek, Kızılay ve emniyetin ortak projelerle iyilik dağıtımını sürdüreceğini belirtti. Saygılı, Kızılay'ın yüreklere kandil yakmayı bir görev olarak gördüğünü ve her bir noktaya, her bir haneye iyilik bulaştırmak istediklerini ifade etti. Arıkan ise Kızılay'ın toplum yararına yaptığı çalışmalarda işbirliği içinde çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

 • Almanya'da yaşayan genç bir adam, İngiliz doktorun hayatını kurtardı
  21 Şub Almanya'da yaşayan genç bir adam, İngiliz doktorun hayatını kurtardı

  Almanya'da yaşayan Marius Werner, isimsiz bir kök hücre bağışıyla İngiliz doktor Nick Embleton'ın hayatını kurtardı. Nakilden iki yıl sonra iki 'kan kardeş' birbirlerini buldu. Marius, bu durumun intihara meyilli olduğu bir dönemde kendisini de hayatta tuttuğunu söylüyor.

 • Almanya'da yaşayan genç bir adam, İngiliz doktorun hayatını kurtardı
  21 Şub Almanya'da yaşayan genç bir adam, İngiliz doktorun hayatını kurtardı

  Almanya'da yaşayan Marius Werner, isimsiz bir kök hücre bağışıyla İngiliz doktor Nick Embleton'ın hayatını kurtardı. Nakilden iki yıl sonra iki 'kan kardeş' birbirlerini buldu. Marius, bu durumun intihara meyilli olduğu bir dönemde kendisini de hayatta tuttuğunu söylüyor.

 • Almanya'da yaşayan genç bir adam, İngiliz doktorun hayatını kurtardı
  21 Şub Almanya'da yaşayan genç bir adam, İngiliz doktorun hayatını kurtardı

  Almanya'da yaşayan Marius Werner, isimsiz bir kök hücre bağışıyla bir İngiliz doktorun, Nick Embleton'ın hayatını kurtardı. Genç Alman, bu durumun intihara meyilli hissetiği bir zaman diliminde kendisini de hayatta tuttuğunu söylüyor. Nakilden iki yıl sonra BBC News ve Anthony Nolan isimli hayır kurumu iki 'kan kardeşin' ilk kez birbirlerini bulmalarına yardımcı oldu.

 • Lösemi Hastası Çocuk, Babasından Aldığı Kök Hücreyle Hayata Tutundu
  15 Şub Lösemi Hastası Çocuk, Babasından Aldığı Kök Hücreyle Hayata Tutundu

  Bilecik'in Söğüt ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki Emir Eymen Dönmez, geçen yıl lösemi hastalığıyla mücadele etti. Babasından alınan kök hücre nakliyle hayata tutunan Emir Eymen, tedavisinin tamamlanmasının ardından okuluna ve arkadaşlarına kavuşmayı hayal ediyor. Ailesiyle birlikte bu zorlu süreci atlatan Emir Eymen, diğer lösemi hastalarına da güçlü olmaları ve umutlarını kaybetmemeleri konusunda mesaj veriyor.

 • Çocukluk Çağı Kanserlerinde Erken Teşhis Önemli
  15 Şub Çocukluk Çağı Kanserlerinde Erken Teşhis Önemli

  Dünyada her yıl 300 bin, Türkiye'de ise yaklaşık 3 bin 500-4 bin çocuğa kanser tanısı konulduğu, hastalığın görülme sıklığı açısından löseminin birinci, beyin tümörlerinin ikinci, lenfomanın ise üçüncü sırada yer aldığı belirtildi. Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Şule Yeşil, 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü dolayısıyla, hücrelerin anormal şekilde kontrolsüz çoğalmasının kanser olarak isimlendirildiğini söyledi. Kanserlerin, erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda görüldüğünü belirten Yeşil, dünyada her yıl 300 bin, Türkiye'de ise yaklaşık 3 bin 500 ila 4 bin çocuğa kanser tanısı konulduğunu bildirdi.

 • Çanakkale'de Kan Bağışı Kampanyası Düzenlendi
  13 Şub Çanakkale'de Kan Bağışı Kampanyası Düzenlendi

  Türk Kızılay tarafından Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde düzenlenen kan bağışı kampanyasına 18-50 yaş arası vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kampanyaya katılanlar arasında Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk ve Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz da yer aldı. Yılmaz, kampanyaya destek veren çocuklara bisiklet hediye edileceğini belirtti.

 • Çocukluk Çağı Kanserlerinde Kalıtsal Etki Daha Azdır
  13 Şub Çocukluk Çağı Kanserlerinde Kalıtsal Etki Daha Azdır

  Çocuk Hematoloji ve Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, çocukluk çağı kanserlerinde kalıtsal etkilerin daha az görüldüğünü belirtti. Türkiye'de en sık görülen çocukluk çağı kanserlerinin lösemi, lenfoma ve beyin tümörleri olduğunu söyleyen Baytan, erken tanının tedavinin önemli bir kısmını oluşturduğunu vurguladı. Ayrıca multidisipliner tedavi yönteminin başarı oranlarını artırdığını ifade etti.

 • OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, çocuklar için koridorları renklendirdi
  09 Şub OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, çocuklar için koridorları renklendirdi

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Sadettin Vasfi Baysal Çocuk Kök Hücre Nakil Biriminde görevli hemşireler, tedavi gören çocuklar için koridoru rengarenk boyadı. Hemşireler, çocukların moralini yükseltmek ve ortamı değiştirmek amacıyla hastane koridorlarını farklı figürlerle renklendirdi. Bu projenin çocukların iyileşme sürecine katkıda bulunmayı hedeflediği belirtildi.

 • Beyin Tümörüne Karşı Akıllı İlaç Geliştirildi
  08 Şub Beyin Tümörüne Karşı Akıllı İlaç Geliştirildi

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından TÜBİTAK desteğiyle başlatılan beyin tümörüne karşı akıllı ilaç projesi, faz aşamasına gelmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, beyin tümörünün yarıdan fazla oranda küçüldüğü tespit edilmiştir. İlacın kısa sürede ülkemizde üretilip, yerli ve milli olarak piyasaya sürüleceği düşünülmektedir.

 • Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beyin Tümörüne Karşı Akıllı İlaç Projesinde Faz Aşamasına Geçti
  08 Şub Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beyin Tümörüne Karşı Akıllı İlaç Projesinde Faz Aşamasına Geçti

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından TÜBİTAK desteğiyle başlatılan beyin tümörüne karşı akıllı ilaç projesi, faz aşamasına gelmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, beyin tümörünün yarıdan fazla oranda küçüldüğü tespit edilmiştir. Proje lideri Prof. Dr. Asuman Sunguroğlu, ilacın kısa sürede ülkede üretilip yerli ve milli olarak piyasaya sürüleceğine inandığını belirtmiştir.

 • Malatya'daki İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Deprem Sürecinde Hizmet Vermeye Devam Etti
  06 Şub Malatya'daki İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Deprem Sürecinde Hizmet Vermeye Devam Etti

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Malatya'daki İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, deprem sürecinde hizmetini kesintisiz sürdürdü. Deprem sonrası binlerce hastaya hizmet veren merkezde, karaciğer nakli, kemoterapi ve diğer tedaviler devam etti. Hastane yönetimi ve sağlık personeli, deprem sonrası kriz yönetimi ve yardım çalışmalarında büyük bir özveri gösterdi.

 • Çanakkale'de Kök Hücre Dolandırıcılığı Operasyonu
  05 Şub Çanakkale'de Kök Hücre Dolandırıcılığı Operasyonu

  Çanakkale'de yapılan bir operasyonda, kök hücre uygulamasında kullanılan kitleri hastalara yüksek fiyatlarla satan şüpheliler gözaltına alındı. Operasyonda 2 öğretim görevlisi ve medikal firması sahibi ile çalışanları da bulunuyor. Şüphelilerden medikal firma sahibi ve 2 çalışanı tutuklandı.

 • Çanakkale'de Kök Hücre Uygulamasıyla İlgili Şüpheliler Gözaltına Alındı
  05 Şub Çanakkale'de Kök Hücre Uygulamasıyla İlgili Şüpheliler Gözaltına Alındı

  Çanakkale'de yapılan teknik takip sonucunda, kök hücre uygulamasında kullanılan kitleri hastalara yüksek fiyatlarla satan 5 şüpheli gözaltına alındı. Operasyon sonucunda 3 kişi tutuklanırken, 2 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Çanakkale'de kök hücre dolandırıcılığı operasyonunda 3 şüpheli tutuklandı
  05 Şub Çanakkale'de kök hücre dolandırıcılığı operasyonunda 3 şüpheli tutuklandı

  Çanakkale'de polis ekipleri tarafından gerçekleştirilen kök hücre dolandırıcılığı operasyonunda gözaltına alınan 5 şüpheliden 3'ü tutuklandı. Şüphelilerin kök hücre kitlerini fahiş fiyatlarla sattığı tespit edildi.

 • Uluslararası katılımlı 'Ankara Hematoloji ve Onkoloji Kongresi' başladı
  02 Şub Uluslararası katılımlı "Ankara Hematoloji ve Onkoloji Kongresi" başladı

  Ankara Hematoloji ve Onkoloji Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, dünyada her yıl 10 milyon insanın kanserden hayatını kaybettiğini söyledi. Dernek tarafından düzenlenen kongrede kanser tanı ve tedavisinde yapay zeka, tıbbi onkoloji, hematoloji gibi birçok başlık ele alınacak. Kongre, 4 Şubat'a kadar sürecek.

 • Kış Şartları Dolayısıyla Kan Stoklarında Düşüş Yaşanıyor
  01 Şub Kış Şartları Dolayısıyla Kan Stoklarında Düşüş Yaşanıyor

  Türk Kızılay İç Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Adem Tatar, kış şartları nedeniyle kan stoklarında yüzde 20 düşüş yaşandığını belirterek, vatandaşları kan bağışlamaya davet etti. Tatar, ayrıca kök hücre bağışı yapan bağışçıların kayıtlarını tutarak hastalarla bağışçıları buluşturduklarını ifade etti. Kış aylarında dışarıya çıkmanın azalması ve ramazan ayında oruç nedeniyle bağışların azaldığını söyleyen Tatar, kritik stok seviyesinin üzerinde olmak için daha fazla kan bağışı yapılmasını hedeflediklerini belirtti. Türk Kızılayın 2024 yılında 143 bin ünite kan toplama hedefi olduğunu da aktardı.

 • Diz Önündeki Ağrılar İçin Diz İçi Enjeksiyonlar Öneriliyor
  31 Oca Diz Önündeki Ağrılar İçin Diz İçi Enjeksiyonlar Öneriliyor

  Diz önü ağrısı yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden hekime başvurması gerektiği belirtildi. Diz içi enjeksiyonlarının bu ağrıları kontrol altına alabileceği ifade edildi.

 • Samsun'da Kök Hücre Nakliyle 8 Hastaya Umut
  26 Oca Samsun'da Kök Hücre Nakliyle 8 Hastaya Umut

  Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve Türk Kızılay iş birliğiyle Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kurulan Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) sayesinde 3 ayda 8 hastaya nakil yapıldı. Merkezde 15 donör taraması gerçekleştirildi ve uygun donörlerden kök hücreler toplanarak tedavi amaçlı nakil yapıldı.

 • Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü, SMA Hastalığı için Kişiye Özel İlaç Test Kitini Geliştiriyor
  24 Oca Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü, SMA Hastalığı için Kişiye Özel İlaç Test Kitini Geliştiriyor

  ANKARA Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü'nde, TÜBİTAK desteğiyle SMA hastalığında ilaç tedavisinin kişiye özel etkisini test edecek kit geliştirilmesi için çalışma başlatıldı. Proje ile ilaçların hastaya özgün faydasının kök hücre temelli metotlarla önceden ön görülebilmesi, bu sayede hem tedavinin erken sürede başlatılması, hem de bu konuda gereksiz harcamaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

 • Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü, SMA Hastalığı için Kişiye Özel İlaç Test Kitini Geliştiriyor
  24 Oca Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü, SMA Hastalığı için Kişiye Özel İlaç Test Kitini Geliştiriyor

  Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü, TÜBİTAK desteğiyle SMA hastalığında ilaç tedavisinin kişiye özel etkisini test edecek bir kit geliştirmek için çalışmalara başladı. Proje, ilaçların hastaya özgün faydasının önceden tahmin edilmesini sağlayarak tedavinin erken başlatılmasını ve gereksiz harcamaların önüne geçmeyi hedefliyor. Proje kapsamında SMA hastalarında kullanılacak ilaçların etkisi önceden test edilerek doğru tedavi yönlendirmesi yapılacak ve ekonomik kaynakların daha etkili tedavilere yönlendirilmesi sağlanacak.

 • İzmir'de Kök Hücre Tedavisiyle Yara İyileşti
  24 Oca İzmir'de Kök Hücre Tedavisiyle Yara İyileşti

  İzmir'de yaşayan 70 yaşındaki hasta, bacağındaki kapanmayan yara nedeniyle yatağa mahkum kalmıştı. Ancak kök hücre tedavisi sayesinde sağlığına kavuştu. Şeker hastalığı ve enfeksiyon nedeniyle bacağı kesilme riskiyle karşı karşıya olan hasta, 2 aylık kök hücre tedavisi sonucunda yarasının tamamen kapandığını gördü. Bu tedavi sayesinde hastanın bacağındaki doku orijinale yakın bir şekilde yenilendi ve hastanın sağlığına kavuşması sağlandı.

 • Konya'da Kızılay Kan Bağışı Kampanyasına Yoğun İlgi
  16 Oca Konya'da Kızılay Kan Bağışı Kampanyasına Yoğun İlgi

  Konya'nın Karapınar ilçesinde Kızılay tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kampanya süresince 279 ünite kan bağışı yapıldı ve 29 kişi kök hücre bağışında bulundu. Sürekli kan bağışında bulunan vatandaşlara madalyalar verildi.

 • Dursun Özbek: 'Yetki sahibi kişiler bunu beceremiyorlarsa gereğini yapmak zorundalar'
  12 Oca Dursun Özbek: "Yetki sahibi kişiler bunu beceremiyorlarsa gereğini yapmak zorundalar"

  Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu hakkında yaptığı açıklamada, "Bu yetki sahibi kişiler ya bu işi layıkıyla yönetmek zorundalar eğer bunu beceremiyorlarsa da gereğini yapmak zorundalar" dedi.

 • Dursun Özbek: Algılarla Galatasaray camiasını etkilemeye çalışıyorlar
  12 Oca Dursun Özbek: Algılarla Galatasaray camiasını etkilemeye çalışıyorlar

  Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, "Çok iyi bir yoldayız. Geldiğimizden beri arkadaşlarımla oluşturduğumuz projelerimiz aynen devam ediyor.

 • Türk Kızılayı, Kış Koşullarında Kan Bağışı Kampanyası Başlattı
  11 Oca Türk Kızılayı, Kış Koşullarında Kan Bağışı Kampanyası Başlattı

  Türk Kızılay, Türkiye'nin birçok bölgesinde etkisini göstermeye başlayan kış koşullarında kan bağışlarının etkilenmemesi ve stokların artırılması için 'Birbirimize candan bağlıyız' sloganıyla kampanya başlattı. Türk Kızılay Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, kış şartlarının hayatı iyice zorlaştırmasından önce kan stoklarını belirli bir seviyenin üzerine çıkarmak ve kan bağışı hakkında farkındalık oluşturmak için başlatılan ulusal kan bağışı kampanyasının tanıtımını yaptı.

 • İYİ Parti Yozgat İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi
  08 Oca İYİ Parti Yozgat İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Taner Demirer başkanlığında İYİ Parti Yozgat İstişare Toplantısı düzenlendi. Demirer, toplantıda yaptığı konuşmada, yerel seçimler öncesi aday tespitinin önemine vurgu yaparak, partilerine çok sayıda müracaat olduğunu belirtti. İYİ Parti'nin makro hedeflerini anlatan Demirer, partinin dimdik ayakta olduğunu ve kendi oyuna sahip çıktıklarını ifade etti.

 • Denizanalarının rejenerasyon süreci çözüldü
  07 Oca Denizanalarının rejenerasyon süreci çözüldü

  Denizanaları, kaybolan dokunaçlarını yenileme konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip. Araştırmacılar denizanaları için rejenerasyon sürecinde blastemanın rolünü ortaya çıkardılar ve böylelikle gizem çözülmüş oldu. Denizanaları kaybettiği dokunaçlarını 24 saatten daha kısa bir sürede yeniden üretebiliyor ve blastemanın yaralanma meydana geldikten hemen sonra oluştuğu gözlemlendi. Ancak, çoğalan hücrelerin kökeni hala belirsizliğini koruyor.

 • TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: 2024'te de Başarıları Devam Ettireceğiz
  31 Ara TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: 2024'te de Başarıları Devam Ettireceğiz

  TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 2023'te elde edilen başarıların 2024'te de devam edeceğini belirterek, Türkiye'nin mazlum ve mağdurların yanında olmaya devam edeceğini vurguladı. Kurtulmuş, aile birliğini güçlendirecek projelerin öncelikleri arasında olduğunu ifade etti.

 • TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Filistin konusundaki müzakereleri değerli bir adım olarak nitelendirdi
  31 Ara TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Filistin konusundaki müzakereleri değerli bir adım olarak nitelendirdi

  TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Filistin konusunda yürüttüğü müzakerelerin, bölgede barışın kalıcılığı için değerli bir adım olması dileğinde bulunarak, "Etkin dış politika anlayışımızı, prensipli müzakerecilik girişimleriyle 2024'te de devam ettirerek barış öncülüğünü üstlenmiş bir ülke olarak yolumuza devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. Kurtulmuş, sosyal medya hesabından yeni yıl dolayısıyla mesaj yayımladı.

 • Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Kocabaş, TÜBA-GEBİP Ödülü'ne Layık Görüldü
  29 Ara Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Kocabaş, TÜBA-GEBİP Ödülü'ne Layık Görüldü

  Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Kocabaş, kanser araştırmalarıyla TÜBA-GEBİP ödülüne layık görüldü. Kocabaş, MEIS proteinini hedefleyerek kanserin büyümesini önleyen çalışmalarıyla ödül kazandı.

 • 100. Yıl TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri sahiplerini buldu
  27 Ara 100. Yıl TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri sahiplerini buldu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "100. Yıl TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri"ne layık görülen bilim insanlarına ödüllerini törenle takdim etti.

 • 2023'te sağlıkta çığır açan araştırmalar ve buluşlar
  27 Ara 2023'te sağlıkta çığır açan araştırmalar ve buluşlar

  Yıl sona yaklaşırken, sağlık alanında 2023'ün bazı en önemli gelişmelerine göz attık. İkinci sıtma aşısı, ilk göz nakli, yapay zekayla kalp muayenesi, üç boyutlu yazıcıyla yapay diz ve beyninde canlı solucan bulunan kadın gibi önemli buluşlar gerçekleşti.

 • Emre Mor, lösemi tedavisi gören Ahmet Mete'ye milli takım forması gönderdi
  17 Ara Emre Mor, lösemi tedavisi gören Ahmet Mete'ye milli takım forması gönderdi

  Fenerbahçeli futbolcu Emre Mor, üç yıldır lösemi tedavisi gören 11 yaşındaki Ahmet Mete Altınok'a imzaladığı milli takım formasını gönderdi. Forma, hastanede Ahmet Mete'ye teslim edildi. Ahmet Mete, Emre Mor'u çok sevdiğini ve onun izinden gitmek istediğini belirtti. Emre Mor'un forma gönderme sözünü Fenerbahçeli doktor Osman Gazi Sağlam gerçekleştirdi. Ahmet Mete'nin tedavi sürecinde moral ve motivasyonun önemli olduğunu belirten doktorlar, Emre Mor'a teşekkür etti.

 • Aplastik hastası Ares'in hayalleri ertelendi
  14 Ara Aplastik hastası Ares'in hayalleri ertelendi

  Aplastik anemi hastası olan ve uygun donör bulunamayan Fenerbahçeli Ares'in maç seremonisine çıkma hayali, hakeme yönelik şiddet olayı nedeniyle ertelendi. Ares'in annesi, uygun donör bulunması için çaba sarf etmeye devam ediyor.

 • Aplastik anemi hastası çocuğun maç izleme hayali ertelendi
  14 Ara Aplastik anemi hastası çocuğun maç izleme hayali ertelendi

  Aplastik anemi hastası olan ve uygun donör bulunamayan 10 yaşındaki Ares'in Fenerbahçe maçını izleme hayali, hakeme yapılan saldırı nedeniyle ertelendi. Ares'in annesi, uygun donör bulunması için çaba sarf ediyor.

 • Erzincan'da Polis Memurundan Kök Hücre Bağışı
  13 Ara Erzincan'da Polis Memurundan Kök Hücre Bağışı

  Erzincan'da görevli polis memuru Burak Güneş, Portekizli lösemi hastası bir çocuğa kök hücre bağışında bulundu. Güneş'in dokularının uyumlu olduğu tespit edildikten sonra yapılan işlemle kök hücre çocuğa nakledildi. Emniyet Müdürü Kenan Kurt, meslektaşını tebrik ederek hastalıklarla mücadele edenlere acil şifalar diledi.

 • Beyin Dokusundan Üretilen Çip Yapay Zeka Alanında Çığır Açtı
  13 Ara Beyin Dokusundan Üretilen Çip Yapay Zeka Alanında Çığır Açtı

  Indiana Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen bir çip, beyin dokusundan faydalanarak yapay zeka teknolojisinde büyük bir ilerleme kaydetti. Çip, sesleri algılama, matematik problemlerini çözme gibi yetenekler kazanarak bilim dünyasında yeni bir dönemin kapılarını araladı.

 • Kan Bağışçısı Kadına Umut Oldu
  13 Ara Kan Bağışçısı Kadına Umut Oldu

  Aksaray'da düzenli olarak kan bağışlayan Murat Cengiz, kök hücre nakli bağışında bulunarak tanımadığı bir kadın hastaya umut oldu. Cengiz, 2 yıl önce kök hücre bağışçısı başvurusu yapmış ve uyum sağlandıktan sonra nakil gerçekleşmiştir. Cengiz, herkesi kan bağışına ve hastalara umut olmaya davet etmektedir.

 • Annesi şehir şehir dolaşıp kan topladı, 5 milyon kişi tarandı, uygun donör bulunamadı
  03 Ara Annesi şehir şehir dolaşıp kan topladı, 5 milyon kişi tarandı, uygun donör bulunamadı

  Annesi şehir şehir dolaşıp kan topladı, 5 milyon kişi tarandı, uygun donör bulunamadı Yılda milyonda 2-4 kişiye tanısı konulan ciddi kan hastalığı aplastik anemiye yakalanan 10 yaşındaki Ares'in sağlığına kavuşması için kök hücre nakli gerekiyor Kızılay aracılığıyla neredeyse tüm...

 • Annesi şehir şehir dolaşıp kan topladı, 5 milyon kişi tarandı, uygun donör bulunamadı
  03 Ara Annesi şehir şehir dolaşıp kan topladı, 5 milyon kişi tarandı, uygun donör bulunamadı

  Yılda milyonda 2-4 kişiye tanısı konulan ciddi kan hastalığı aplastik anemi hastalığına yakalanan 10 yaşındaki Ares, tedavi olabilmesi için gereken uygun kök hücreyi 1 yıldır arıyor.

 • Türk bilim insanının içinde bulunduğu ekip insan hücresinden canlı minik robotlar üretti
  01 Ara Türk bilim insanının içinde bulunduğu ekip insan hücresinden canlı minik robotlar üretti

  Tufts ve Harvard araştırmacıları, ileride hasar gören dokuları iyileştirecek, insan hücresinden minik robotlar üretti

 • Kayseri'de 'altın meyve' olarak bilinen cehri bitkisi yeniden canlanıyor
  22 Kas Kayseri'de 'altın meyve' olarak bilinen cehri bitkisi yeniden canlanıyor

  Kayseri'de 150 yıl önce 'altın meyve' olarak bilinen ve endüstriyel boyanın ortaya çıkmasıyla kaderine terk edilen cehri bitkisi, doğal boyaya olan talebin artmasıyla yeniden canlanıyor. Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezi'nde yapılan çalışmalarla cehri bitkisinin ticaretinin yeniden yapılması hedefleniyor.

 • Kök hücre ve organ bağışına dikkat çekmek için bisikleti ile 2 ayda 35 ilden geçti
  21 Kas Kök hücre ve organ bağışına dikkat çekmek için bisikleti ile 2 ayda 35 ilden geçti

  ADANA'da 10 yıl önce oğlu Ali Utku Yücel'i (6) beyin tümöründen kaybedip, ardından Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği'nin kuran gazeteci Kemal Yücel (45), kök hücre ve organ bağışına dikkat çekmek için bisikleti ile 2 ayda 35 ilden geçti.

 • 10 Yaşındaki Çocuğun Tedavisi İçin Yardım Bekleniyor
  20 Kas 10 Yaşındaki Çocuğun Tedavisi İçin Yardım Bekleniyor

  Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde boğulma tehlikesi geçiren ve beyin hücreleri ölen 10 yaşındaki çocuğun tedavisine maddi imkanı olmadığı için devam edemeyen baba, çocuğu için yardım bekliyor. Baba, çocuğunun durumunu anlatarak kök hücre tedavisinin maliyetinin çok yüksek olduğunu ve yardım talebinde bulundu. Aile, çocuğunun sağlığına kavuşması için yardım bekliyor.

 • LÖSEV, 25. yılını kutladı
  17 Kas LÖSEV, 25. yılını kutladı

  Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı LÖSEV, kuruluşunun 25. yılını Antalya Cosmos Theatre'da düzenlenen gala ile kutladı. Gala gecesinde LÖSEV'in ilerleyişindeki kilometre taşları paylaşıldı ve LÖSANTE Hastanesi'nin başarı oranı hakkında bilgi verildi. Ayrıca, LÖSEV'in kök hücre çoğaltma ve organ yetmezliklerini giderme gibi çalışmalar yürüttüğü belirtildi. Gecede, Lösemili Çocuklar Köyü kurma isteği ve lösemi ile mücadele eden bir annenin deneyimleri de paylaşıldı. Lösemili çocukların sahne performansları ise duygu dolu anlar yaşattı.

 • TOTBİD Başkanı Aktekin: 'Sıvı diz protezi diye bir şey yok'
  14 Kas TOTBİD Başkanı Aktekin: 'Sıvı diz protezi diye bir şey yok'

  Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Cem Nuri Aktekin, 'sıvı diz protezi' tabirinin yanlış olduğunu belirterek, bu işlemin isminin kesinlikle sıvı diz protezi olmadığını söyledi. Ayrıca, cep telefonu kullanımının baş parmak problemlerine yol açabileceğini ve mahalledeki kırık çıkıkçılara gitmenin riskli olduğunu vurguladı.

 • Lösemiyi Yenen Çocuklar 'Süper Kahramanlar' Oldu
  14 Kas Lösemiyi Yenen Çocuklar 'Süper Kahramanlar' Oldu

  Adana'da lösemiyi yenen Kuzey Deniz ve Azra, doktorlarıyla birlikte hasta çocuklara fidan dağıtarak 'Süper Kahramanlar Ormanı'nı oluşturdu. Etkinlikte moral yükseldi ve fidanlar dikildi.

 • Kastamonu Üniversitesi Öğrencileri Köy Okulu Ziyareti Gerçekleştirdi
  10 Kas Kastamonu Üniversitesi Öğrencileri Köy Okulu Ziyareti Gerçekleştirdi

  Kastamonu Üniversitesi öğrencileri tarafından oluşturulan 'Belki de Sensin Topluluğu', köy okulu ziyareti gerçekleştirerek öğrencilere unutamayacakları bir gün yaşattı. Topluluk üyeleri, öğrencilerle oyunlar oynadı, deney atölyeleri gerçekleştirdi ve ihtiyaç sahibi öğrencilere giyecek yardımında bulundu.

 • Edirne Emniyet Müdürü ve personelleri kan ve kök hücre bağışı yaptı
  08 Kas Edirne Emniyet Müdürü ve personelleri kan ve kök hücre bağışı yaptı

  Edirne Emniyet Müdürü ve personelleri kan ve kök hücre bağışı yaptı Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kan ihtiyacı duyan ve ilik nakli bekleyen hastalara umut olabilmek için kan ve kök hücre bağışında bulundu.

 • Mezitli Belediyesi ve Kızılay iş birliğiyle kan bağışı kampanyası başlatıldı
  08 Kas Mezitli Belediyesi ve Kızılay iş birliğiyle kan bağışı kampanyası başlatıldı

  Mezitli Belediyesi, CHP Mezitli İlçe Başkanlığı ve Kızılay Mezitli Şubesi iş birliğiyle 'Kan Bağışı ve Kök Hücre' kampanyası düzenledi. Mezitli Belediyesi Ana Hizmet binası önünde kurulan mobil otobüste bağışçılar kan ve kök hücre bağışında bulunmak için kuyruk oluşturdu. Kampanyaya, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP Mezitli İlçe Başkanı Ulaş Yılmaz, Kızılay Mezitli Şube Başkanı Bekir Özarslan ve çok sayıda bağışçı katıldı. Kampanya kapsamında vatandaşlara teşekkür eden yetkililer, kan bağışının önemine dikkat çekti ve destek çağrısında bulundu.

 • Türkiye'de çocukluk çağı kanserlerinin yüzde 70'i iyileştirilebiliyor
  08 Kas Türkiye'de çocukluk çağı kanserlerinin yüzde 70'i iyileştirilebiliyor

  Türk Pediatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Adalet Meral Güneş, Türkiye'de çocukluk çağı kanserlerinin yüzde 70'inin tamamen iyileştirilebildiğini, kan kanserlerinin (lösemi) içinde akut lenfoblastik lösemi alt grubunda ise tam remisyonun yüzde 90'lara çıktığını söyledi.

 • Kayseri'de 4 Bin Yıllık Fındık Kabuğu Bulundu: Kayseri Fındığının DNA'sı Ortaya Çıktı
  08 Kas Kayseri'de 4 Bin Yıllık Fındık Kabuğu Bulundu: Kayseri Fındığının DNA'sı Ortaya Çıktı

  Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezi'nde yapılan çalışmalar sonucunda, Kayseri'de yetişen fındık ağaçlarının DNA yapısının Karadeniz ve Avrupa tipi fındık türlerine benzemediği ve tamamen Kayseri'ye özgü bir tür olduğu ortaya çıktı. 4 bin yıl öncesine dayanan buluntular, Kayseri'nin uzun yıllardır fındık üretimi yapılan bir bölge olduğunu gösteriyor.

 • 'Gelecekte beslenmede yapay ve yalancı et, böcek, mantar, yosun ve bitki bazlı sütler kullanılacak'
  06 Kas 'Gelecekte beslenmede yapay ve yalancı et, böcek, mantar, yosun ve bitki bazlı sütler kullanılacak'

  ERZURUM Atatürk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Murat Karaoğlu, artan nüfus ile beslenme alışkanlıklarının değiştiğini belirterek, gelecekte yapay ve yalancı etler ile böceklerin, mantarların, yosunların, bitki bazlı sütlerin ve mikro yeşilliklerin önem kazanacağını söyledi.

 • 'Eklem ağırlarının en sık sebebi kıkırdak aşınmasıdır'
  06 Kas "Eklem ağırlarının en sık sebebi kıkırdak aşınmasıdır"

  Dünyada en sık görülen eklem ağrısı sebeplerinden biri kıkırdak aşınması halk arasındaki tabiri ile kireçlenmedir.

 • Osteoporoza bağlı kalça kırıkları yaşlıların hayatını kaybettiriyor
  03 Kas Osteoporoza bağlı kalça kırıkları yaşlıların hayatını kaybettiriyor

  Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi Başkanı Prof. Dr. Öner Şavk, osteoporoza bağlı kalça kırıklarının yaşlıların hayatını kaybetmesine neden olduğunu belirtti. Kongrede, kemik erimesi ve kırıklarının önlenmesi konuları ele alındı.

 • Lise öğrencisi kızın suratına attığı taşla dişlerinin kırılmasına neden olan gencin yargılanmasına başlanıldı
  03 Kas Lise öğrencisi kızın suratına attığı taşla dişlerinin kırılmasına neden olan gencin yargılanmasına başlanıldı

  Sultangazi'de okul kitaplarını almak için evden çıkan lise öğrencisi Mervenur K.'nın yüzüne taş atan ve dişlerinin kırılmasına neden olan suça sürüklenen çocuğun yargılanmasına başlandı.

 • Lösemiyi yenen gençler kendileriyle aynı tedaviyi gören hastalara umut aşılıyor
  02 Kas Lösemiyi yenen gençler kendileriyle aynı tedaviyi gören hastalara umut aşılıyor

  Van'da uzun süren tedavi sürecinin ardından lösemiyi yenerek hayata tutunan Nursena Oğuzyer ile Nasır Atabak, kendileri gibi ağır tedavi aşamalarından geçen çocukları hastanede ziyaret ederek, umutlarını diri tutmalarına yardımcı oluyor.

 • Avrupa Uzay Ajansı, Uzayda Yapay Et Üretecek
  01 Kas Avrupa Uzay Ajansı, Uzayda Yapay Et Üretecek

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA), astronotlar için umut verici bir uzay yemeği olan yapay eti geliştirmek için çalışmalara başladı. Bu proje, astronotların uzayda yaşam potansiyelini arttırmayı hedeflemektedir. Ancak, bu yeni teknolojiye hala çekimser yaklaşılmaktadır. ESA, hücrelerin değişen yerçekimine ve radyasyona nasıl uyum sağladığını anlamak için testler yapacak ve bu konuda bir yol haritası hazırladı.

 • İngiliz uzmanlardan çağrı: İnsan gelişiminin sırlarını çözmek için, embriyo yetiştirme süresi 28 güne çıkarılmalı
  25 Eki İngiliz uzmanlardan çağrı: İnsan gelişiminin sırlarını çözmek için, embriyo yetiştirme süresi 28 güne çıkarılmalı

  İngiltere'deki bir çok bilim insanı, insan gelişiminin ilk aşamalarına dair sırların keşfedilebilmesi için, mevcut 14 günlük insan embriyosu yetiştirme süresinin 28 güne çıkartılması çağrısı yaptı.

 • Kanseri kendi kök hücresinden yapılan nakille ikinci kez yendi
  24 Eki Kanseri kendi kök hücresinden yapılan nakille ikinci kez yendi

  Doğuştan yüzde 60 zihinsel engelli olan 40 yaşındaki Erdem Sarıtarla, 5 yıl sonra nüks eden lenf kanserini (lenfoma), Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Erişkin Kemik İliği Nakil Merkezi'nde kendi kök hücresinden yapılan kemik iliği nakliyle yendi.

 • Alanya Üniversitesi ve LÖSEV İş Birliği Protokolü İmzaladı
  17 Eki Alanya Üniversitesi ve LÖSEV İş Birliği Protokolü İmzaladı

  Alanya Üniversitesi ve Türkiye Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), üniversiteli gençler arasında sosyal sorumluluk, yardımlaşma ve dayanışmanın önemini vurgulamak amacıyla iş birliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında, üniversite bünyesinde çeşitli etkinlikler ve projeler düzenlenecek ve üniversiteli gençlerin sosyal sorumluluk bilinci güçlendirilecek. Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, LÖSEV'in lösemi ve kanserle mücadele eden çocuklara ve ailelerine destek sağlayan önemli bir kuruluş olduğunu belirtti ve gençlerin topluma faydalı projeler üretmesini desteklediklerini ifade etti. LÖSEV Halkla İlişkiler Koordinatör Yardımcısı Hande Candan ise protokolün güzel bir başlangıç olduğunu ve Alanya Üniversitesi'nde LÖSEV topluluğu kurulacağını ve farkındalık çalışmalarının yapılacağını söyledi.

 • Bitkilerle Şifa: Türk Doktorlarının Başarısı
  16 Eki Bitkilerle Şifa: Türk Doktorlarının Başarısı

  Türkiye'de tamamlayıcı tıp uygulamalarına izin verilmesiyle birlikte Türk doktorları, bitkilerle şifa dağıtmada büyük başarı elde etmektedir. Fitoterapistler, İbn-i Sina'nın bin yıl önce kaleme aldığı reçeteleri bilimsel çalışmalarla birleştirerek kanser tedavisinde kullanmaktadır. Fitoterapi, kanserin kök hücresiyle mücadelede etkili bir yöntemdir. Türkiye'de her yıl 250 bin kişi kansere yakalanmaktadır ve fitoterapi, kanser tedavilerinde önemli bir rol oynamaktadır.

 • Akraba evliliği yapan çiftin 4. çocuğuna kök hücre nakli yapıldı
  11 Eki Akraba evliliği yapan çiftin 4. çocuğuna kök hücre nakli yapıldı

  KONYA'da akraba evliliği yapan, 2 çocuklarını bağışıklık ve böbrek yetmezliğinden kaybeden Yılmaz çiftinin 4'üncü çocukları Yaşar Göktuğ'a, göbek kordonundan alınan kanla primer immün (bağışıklık sistemi) yetmezliği tanısı konuldu. Bunun üzerine 3'üncü ve sağlıklı olan çocuk Rüveyda'dan yapılan kök hücre ile Yaşar Göktuğ, hayata tutundu.

 • Oxford Üniversitesi'ndeki Araştırmacılar, 3D Baskılı Kök Hücreler Geliştirdi
  09 Eki Oxford Üniversitesi'ndeki Araştırmacılar, 3D Baskılı Kök Hücreler Geliştirdi

  Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, insan beyninin dış katmanı olan serebral korteksin mimarisini taklit edebilen 3D baskılı kök hücreler geliştirdi. Bu tekniğin potansiyel olarak beyin yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılabileceği öne sürülüyor.

 • Buket Aydın, güzelleşmek için yüzüne bebek kordonundan alınan kanı enjekte ettirecek
  27 Eyl Buket Aydın, güzelleşmek için yüzüne bebek kordonundan alınan kanı enjekte ettirecek

  Güzelleşmek için birçok yöntem deneyen ve yıllar içindeki değişimiyle dikkat çeken Buket Aydın, bu sefer de yüzüne bebeklerin kordon kanından elde edilen bir kök hücre enjekte ettirecek.

 • 'Health Science Summit' Zirvesi Sonuçlandı
  24 Eyl 'Health Science Summit' Zirvesi Sonuçlandı

  Pure Encapsulations Health Science Summit, bütünsel sağlık konularının ele alındığı bir zirve olarak gerçekleşti. Türkiye'den ve dünyadan birçok bilim insanı, kronik hastalıkların gelişimi, genetik yaklaşım, beyin-bağırsak ilişkisi gibi konuları ele aldı. Zirvede, sağlıklı yaşam için beslenme, uyku düzeni, stres yönetimi gibi faktörlerin önemi vurgulandı.

 • Lösemi Hastası Kuzey Deniz İlkokula Başladı
  22 Eyl Lösemi Hastası Kuzey Deniz İlkokula Başladı

  2019'da lösemi teşhisi konulan ve Yunanistan'dan gelen kök hücre nakliyle sağlığına kavuşan Kuzey Deniz Şengezer, bu yıl ilkokula başladı. Kuzey Deniz, büyüyünce doktor olup lösemili kardeşlerini iyileştirmek istediğini söyledi.

 • İş İnsanı, Burun Estetiği Ameliyatında Doku Kaybı Yaşadı
  22 Eyl İş İnsanı, Burun Estetiği Ameliyatında Doku Kaybı Yaşadı

  İzmir'de bir özel hastanede burun estetiği ameliyatı olan iş insanı Bülent Çetin, ameliyat sonrasında doku kaybı yaşadı. Burnundaki doku kaybı nedeniyle nefes almakta zorlanan Çetin, spor aktivitelerini yapamaz hale geldi ve sosyal ortamlardan uzaklaşmaya başladı. Çetin, hastane ve sorumluları hakkında maddi ve manevi tazminat davası açtı.

 • Sıla... İYİLİK KOROSUNA SOLİSTLİK YAPTI!
  21 Eyl Sıla... İYİLİK KOROSUNA SOLİSTLİK YAPTI!

  LÖSEV, kuruluşunun 25’inci yıl dönümünü özel bir gece ile taçlandırdı. Ünlü sanatçı Sıla Gençoğlu ve Lösemili Çocuklar Korosu’nun sahne performanslarıyla göz doldurduğu gecede iş, sanat, sağlık ve basın dünyasının önemli isimleri ağırlandı.

 • LÖSEV'in 25. Yıl Kutlama Programı
  19 Eyl LÖSEV'in 25. Yıl Kutlama Programı

  Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), kuruluşunun 25'inci yılı dolayısıyla kutlama programı düzenledi. Programda LÖSEV'in çeyrek asırlık yolculuğu ve lösemi tedavisi üzerine yapılan çalışmalar anlatıldı. Ayrıca lösemiyi yenen çocukların dans gösterisi ve Lösemili Çocuklar Korosu'nun müzik dinletisi sunuldu. Programda LÖSEV'e destek veren isimlere de ödüller takdim edildi.

 • Gaziantep Hastanesi Eksozom Tedavisine Başladı
  18 Eyl Gaziantep Hastanesi Eksozom Tedavisine Başladı

  Medical Point Gaziantep Hastanesi, yaşlanmayı geciktiren, leke, yanık, akne ve yara tedavileri ile saç dökülmesini engelleyen eksozom tedavisine başladığını duyurdu. Eksozom kök hücre tedavisi, kordon dokusundaki mezankimal kök hücreden elde edilen kök hücrelerin laboratuvarlarda üretilerek cilde enjekte edilmesiyle uygulanıyor. Bu tedavi yöntemi, cilt yenilenmesi, kırışıklık tedavisi, leke tedavisi, saç dökülmesi ve yanık/yara iyileşmesi gibi birçok alanda etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

 • Gaziantep'te egzozom kök hücre tedavisi başladı
  17 Eyl Gaziantep'te egzozom kök hücre tedavisi başladı

  Medical Point Gaziantep Hastanesi'nde yapılan egzozom tedavisi ile leke, yanık, akne ve yara izleri tedavi ediliyor, saç derisine uygulanarak saç dökülmesi engelleniyor. Gaziantep'te dermatolojide ve özel hastanede uygulanan ilk yöntem olan egzozom kök hücre tedavisi, kordon dokusundaki mezankimal kök hücreden elde edilen kök hücrelerin flakon halinde laboratuvarlarda üretildikten sonra soğuk zincir bir şekilde temin edilmesinden sonra iğne ile cilde enjekte edilerek uygulanıyor. Bu tedavi ile yaşlanma geciktirilerek doğal yaş alma sağlanırken, leke, yanık, akne ile yara izleri de tedavi edilebiliyor. Saçlı deriye uygulandığında ise saç dökülmesini engelleyerek saçların daha sağlıklı bir şekilde uzaması ve güçlenmesinde etkili oluyor.

 • Kemik iliği bağışı sayesinde kansere 'elveda' dediler
  16 Eyl Kemik iliği bağışı sayesinde kansere "elveda" dediler

  Bilkent Şehir Hastanesi Onkoloji Hastanesi'nde kardeşlerinin bağışçı olması sonucu yapılan kemik iliği nakliyle yeni bir yaşama başlayan matematik öğretmeni Ebru Koçak ve üniversite öğrencisi Mustafa Hayrullah Zoymanoğlu, kanseri yenme umuduyla bekleyen hastalar için kök hücre bağışı...

 • Minik Lina nadir hastalığını hiç tanımadığı birinin bağışladığı kök hücreyle yendi
  15 Eyl Minik Lina nadir hastalığını hiç tanımadığı birinin bağışladığı kök hücreyle yendi

  Bağışıklık sistemi yetersizliğinden kaynaklanan ve nadir görülen "Chediak Higashi Sendromu" ile doğan 2,5 yaşındaki Lina Gök, sık enfeksiyon atakları geçirdiği ölümcül hastalığını, hiç tanımadığı birinin Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezine (TÜRKÖK) bağışladığı kök hücre sayesinde yendi.

Advertisement