2012 Aydın Gün Teşvik Ödülü Hande Küden'in - Son Dakika
Kültür Sanat

2012 Aydın Gün Teşvik Ödülü Hande Küden'in

2012 Aydın Gün Teşvik Ödülü Hande Küden\'in

İstanbul Kültür Sanat Vakfı her yıl klasik müzik alanında bir genç müzisyene teşvik ödülü veriyor

11.03.2013 15:41

Genç Kemancı Hande Küden'e Sunuldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın, 40. yılında, geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla başlattığı ve her yıl klasik müzik alanında gelecek vadeden bir genç müzisyene verilecek "Aydın Gün Teşvik Ödülü"nün bu yılki sahibi belirlendi. Vakfın kurucuları arasında yer alan ve Türkiye'de operanın gelişmesine büyük katkıda bulunan Aydın Gün anısına başlatılan "Aydın Gün Teşvik Ödülü"nün ilkini, genç keman sanatçısı Hande Küden kazandı.

Hande Küden'e 15 bin TL değerindeki "Aydın Gün Teşvik Ödülü"nü, 11 Mart Pazartesi günü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı takdim etti. Takdim törenine ödülün seçici kurulunda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi Eş-Başkanı keman sanatçısı Cihat Aşkın ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak da katıldı. Bülent Eczacıbaşı Hande Küden'e ödülünü takdim ederken; "Türkiye'de operanın gelişmesine büyük katkılarda bulunan, İstanbul ve Ankara Operalarının kurucusu Aydın Gün, 1974 yılından 1993 yılına kadar İKSV'nin genel müdürlüğünü üstlenerek vakfın gelişimine son derece önemli katkılarda bulunmuş, İstanbul Bienali'nin ilk yılları sayılan Çağdaş Sanat Sergileri'ni başlatmış, Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması'nın da kurucuları arasında yer almıştı.

Biz, İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak, Aydın Gün'e olan teşekkürümüzü, geleceğin sanatçılarının yetişmesine, genç yeteneklerin kendilerini geliştirmesine katkıda bulunarak ifade etmek istedik. Bu amaçla başlattığımız Aydın Gün Teşvik Ödülü'nün ilkini genç keman sanatçısı Hande Küden'e takdim etmekten mutluluk duyuyoruz. Sevgili Hande'yi yurtiçi ve yurtdışındaki başarılı müzikal faaliyetleri ve eğitimindeki istikrarlı ilerleme için tebrik ediyor ve başarılarının devamını dilerken Aydın Gün'ü bir kez daha saygıyla anıyoruz" yorumlarında bulundu.

İlk "Aydın Gün Teşvik Ödülü"nü kazanan genç keman sanatçısı Hande Küden ise "İKSV'nin kurulmasında ve Türkiye'de operanın gelişmesinde büyük katkıları bulunan Aydın Gün anısına verilen ödüle layık görülmek beni çok mutlu etti. Sanat yaşamım boyunca Aydın Gün gibi bir duayenin yolundan giderek bu ödülün hakkını vermeye devam edeceğime inanıyorum" diyerek duygularını dile getirdi.

İKSV tarafından her yıl 30 aşın altındaki bir genç sanatçıya takdim edilecek "Aydın Gün Teşvik Ödülü"nü kazanan kişi bu yıl çalgı, şan, bestecilik ve şeflik branşlarından gelen başvurular arasından seçici kurul tarafından belirlendi. "Aydın Gün Teşvik Ödülü" seçici kurulu, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner başkanlığında, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü şef Rengim Gökmen, Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Yekta Kara, İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi Eş-Başkanı keman sanatçısı Cihat Aşkın, Borusan Kültür Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak'tan oluşuyor.

1992 Adana doğumlu Hande Küden, lisans eğitimini, 9 yaşında keman sınıfına başladığı Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda tamamladı. Hanns Eisler Berlin Müzik Akademisi'nde yüksek lisans yapan ve Stephan Picard'ın öğrencisi olan Küden, 2. Ulusal Gülden Turalı Keman Yarışması'nın orta kategorisinde, 14. Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması ve Necdet Remzi Atak Keman Yarışması'nda birincilikler kazandı.

2011 yılından bu yana üyesi olduğu Lepidus Kuartet ile de Yaşar Üniversitesi 3. Oda Müziği Yarışması'nda birinci olan Küden, Hüseyin Sermet ve Efe Baltacıgil ile birlikte Beethoven'ın Triple Konçerto'sunu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası eşliğinde Berlin Konzerthaus ve Beethovenfest Bonn'da seslendirdi. Solist olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Türkiye- Ermenistan Gençlik Orkestrası ve başka birçok orkestra eşliğinde çalan Küden, İstanbul-Essen Gençlik Orkestrası'nda konsertmeister olarak, Türkiye - Almanya Gençlik Orkestrası'nda ise ikinci keman grup şefi olarak görev aldı. 18 yaşındayken Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın sınavlarını birincilikle geçerek bu topluluğa katıldı. 2012'de de Deutsche Symphonie Orchesterakademie'nin sınavını kazanarak burada orkestra üyesi olmaya hak kazanan genç kemancı Rusya, Tataristan ve Almanya'da resitaller verdi.

Aydın Gün Kimdir?

1917 yılında Adana'da doğan Aydın Gün, Türkiye'de operanın gelişmesine büyük katkıda bulundu; İstanbul ve Ankara Operaları'nın kurucuları arasında yer aldı ve her iki kurumda da genel müdürlük görevi üstlendi. Gün, "Avrupa Konseyi Kültür Ödülü"nün yanı sıra 1988 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanıyla onurlandırıldı. İKSV'nin kurucuları arasında yer alan Gün, 1974-1993 yılları arasında İKSV'nin genel müdürlüğünü üstlenerek vakfın yaptığı birçok etkinliğin öncüsü oldu. Yirmi yıl süreyle Uluslararası İstanbul Festivali'nin sanat yönetmenliğini yaptı. İstanbul Bienali'nin ilk yılları sayılan Çağdaş Sanat Sergileri'ni başlatan Gün, Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması'nın da kurucuları arasında yer aldı. 1990'ların sonunda ailesiyle birlikte Berlin'e yerleşerek sanat alanındaki çalışmalarına orada devam eden Gün, 2007 Kasım ayında, 90 yaşındayken aramızdan ayrıldı.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 2012 Aydın Gün Teşvik Ödülü Hande Küden'in - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement