33. İstanbul Film Festivali Heyecanı Başlıyor - Son Dakika
Kültür Sanat

33. İstanbul Film Festivali Heyecanı Başlıyor

33. İstanbul Film Festivali Heyecanı Başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfının 5-20 Nisanda onuncu kez Akbank sponsorluğunda gerçekleştireceği İstanbul Film Festivali heyecanı başlıyor.

26.02.2014 13:30  Güncelleme: 13:46

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-20 Nisan'da onuncu kez Akbank sponsorluğunda gerçekleştirilecek "İstanbul Film Festivali" heyecanı başlıyor.

İKSV'den yapılan açıklamaya göre, 33. İstanbul Film Festivali'nin en sevilen bölümlerinden Akbank Galaları'nda bu yıl da geniş kitleye hitap eden yıldızları usta yönetmenlerle buluşturan, merakla beklenen 9 filmin Türkiye'deki ilk gösterimleri yapılacak.

"Büyük Budapeşte Oteli" filmi Türkiye prömiyerini yapacak

Festivalde sinemaseverler, "Büyük Budapeşte Oteli", "Chinese Puzzle", "Kitap Hırsızı", "Venus in Fur", "Dışişleri", "Tutsak", "Enemy", "Philomena" ve "The Invisible Woman" filmleriyle buluşacak.

Wes Anderson'ın Berlin Film Festivali'nin açılışını yapan ve Jüri Büyük Ödülü'nü kazanan son filmi  "Büyük Budapeşte Oteli", Akbank Galaları'nın merakla beklenen filmlerinden.

Türkiye prömiyerini festivalde yapacak film, 1920'lerde Avrupa'da büyük bir otelde yıllardır görev yapan, adı efsaneleşmiş Gustave H. ile yakın arkadaşı, lobi görevlisi Zero Moustafa'nın maceralarını anlatıyor. Filmin bol yıldızlı oyuncu kadrosunda Ralph Fiennes'ın yanı sıra F. Murray Abraham, Edward Norton, Mathieu Amalric, Saoirse Ronan, Adrien Brody, Willem Dafoe, Léa Seydoux, Jeff Goldblum, Jason Schwartzman, Jude Law, Tilda Swinton, Harvey Keitel, Tom Wilkinson, Bill Murray ve Owen Wilson gibi isimler yer alıyor.

Festivalde, Ralph Fiennes, Büyük Budapeşte Oteli'nin başrolünün yanı sıra "The Invisible Woman" filminde hem yönetmen hem de oyuncu olarak sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Yazar Charles Dickens'ın metresi Nelly'yle ilişkisini ele alan film, Abi Mogan tarafından senaryoya uyarlandı. Ralph Fiennes'in canlandırdığı Charles Dickens'ın unutulmaz aşkı Nelly Ternan'nı, Felicity Jones canlandırıyor.

Festivalin açılış filmi "Philomena"

Yönetmen Stephen Frears'ın, Martin Sixsmith'in The Lost Child of Philomena isimli kitabından uyarladığı son filmi "Philomena" da Akbank Galaları kapsamında izleyicilerle buluşacak. Aynı zamanda festivalin açılış filmi olan Philomena, kayıp oğlunu arayan bir annenin gerçek öyküsünü anlatıyor. Filmin başrol oyuncularından Steve Coogan tarafından senaryolaştırılan filmde, Philomena rolünü Judi Dench üstleniyor.

Fransız yönetmen Cédric Klapisch de son filmi "Chinese Puzzle" ile çocuklarından ayrı kalmaya dayanamayarak eski eşinin peşinden New York'a taşınan 40 yaşındaki Xavier'nin maceralarını anlatıyor. Filmde, Romain Duris, Audrey Tautou ve Cécile de France rol alıyor.

Festivalde, "Kitap Hırsızı" filmi de izleyiciyle buluşacak. Yönetmen Brian Percival, birçok ülkede en çok satanlar listelerinde yer alan Türkçe'ye de çevrilmiş  Kitap Hırsızı kitabını aynı adla sinemaya uyarladı. Nazi Almanya'sında geçen film, Azrail'in gözünden bir kızın kitap çalarak kendine büyülü bir dünya kurmasını anlatıyor. Filmin diğer başrol oyuncuları Geoffrey Rush ve Emily Watson.

Roman Polanski'nin son filmi "Venus in Fur" da festivalin merakla beklenen gala filmlerinden. Filmde, kadın ve erkek arasındaki savaşın bir yansıması olarak bir yönetmen ve onun sahneye koyacağı oyunda başrolü kapmaya çalışan bir aktrisin birbirine hazırladığı kurnaz tuzaklar anlatılıyor. Yönetmen rolündeki Mathieu Amalric, şaşırtıcı şekilde Polanski'nin gençliğine benzerken, aktrisi ise Polanski'nin gerçek hayattaki karısı Emmanuelle Seigner canlandırıyor.

Bürokrasi ile dalga geçen film "Dışişleri"

Bertrand Tavernier'nin son filmi olan ve bürokrasiyle dalga geçen keyifli bir siyasi taşlama olan "Dışişleri" de festival kapsamında sinemaseverlerle buluşacak. Usta yönetmen Tavernier'nin filminin oyuncu kadrosunda Jane Birkin, Thierry Lhermitte, Raphaël Personnaz, Niels Arestrup ve son dönemde adı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile anılan Julie Gayet yer alıyor.

Kanadalı yönetmen Villeneuve, iki filmiyle festivalde

Akbank Galaları bölümünün sürprizleri Denis Villeneuve'den gelecek. Kanadalı yönetmen Villeneuve, 2013'te yaptığı son iki filmi "Tutsak' ve "Enemy" ile bu yıl yine festival programında.

Nobel ödüllü yazar José Saramago'nun Türkiye'de de yayımlanan "Kopyalanan Adam" isimli romanından esinlenerek, Javier Gullón tarafından senaryosu yazılan gerilim filmi "Enemy", televizyonda kendisine çok benzeyen birini gören bir adamın bu benzerinin izini sürüşünü ele alıyor. Villeneuve'ün bu filminde başrolü, birbirine tıpatıp benzeyen iki ayrı adamı oynayan Jake Gyllenhaal üstlenirken, Mélanie Laurent, Isabella Rossellini, Sarah Gadon, Stephen R. Hart ve Jane Moffat gibi isimler ona eşlik ediyor.

En İyi Görüntü dalında Oscar'a aday gösterilen "Tutsak" ise kaçırılan iki kız çocuğunun aranması sırasında yaşananları anlatıyor. Polisiye gerilim olan "Tutsak"ın oyuncu kadrosunda, bu kez yardımcı rolde olan Gyllenhaal'ın yanı sıra Hugh Jackman, Maria Bello, Terrence Howard, Melissa Leo ve Paul Dano yer alıyor. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 33. İstanbul Film Festivali Heyecanı Başlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement