Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın Ölümünün 50. Yılında Anma Töreni Düzenlendi - Son Dakika
Kültür Sanat

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın Ölümünün 50. Yılında Anma Töreni Düzenlendi

Bodrum Belediyesi, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın ölümünün 50. yılında mezarının bulunduğu Gönültepe'de anma etkinliği düzenledi. Törene Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, CHP İlçe Başkanı Tuna Işın ve birçok önemli isim katıldı. Anma töreninde Balıkçı'nın eserleri canlandırıldı ve konuşmalar yapıldı. Bodrum Deniz Müzesi tarafından da Cumhuriyetin 100. yılı ve Balıkçı'nın ölüm yıl dönümü dolayısıyla etkinlikler düzenlenecek.

13.10.2023 15:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı ölümünün 50. yılında mezarının bulunduğu Gönültepe'de Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü iş birliğinde 13 Ekim Cuma günü Cevat Şakir Mahallesi Gönültepe'de, Halikarnas Balıkçısı için anma töreni düzenlendi.

Anma törenine, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, CHP İlçe Başkanı Tuna Işın, CHP geçmiş dönem Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Belediye Başkan  Yardımcısı Yaşar Çelikkan, Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Cemil Gündüz, Cevat Şakir Mahalle Muhtarı Göksel Çamlı, Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Emekli Öğretmenler Hatice Yücel ile Nuran Yüksel, Süngerci Aksona Mehmet, Bodrumlu Yazar Hüseyin Yeter Şakar, Cevat Şakir'in torunları Sibel ve Derya Kabaağaçlı ile Bodrum Bahçeşehir Koleji, Bodrum Turgutreis Uğur Anadolu Lisesi, Hüseyin Boyacı İlkokulu öğretmen ve öğrencileri, meclis üyeleri, birim müdürleri, basın mensupları, vatandaşlar katıldı.

Banu Tarancı'nın sunuculuğunu yaptığı anma töreninde, Bahçeşehir Koleji öğrencileri, 23 Ocak 1979 yılında Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan Bodrumlu çocukların Halikarnas Balıkçısı'na yazdıkları mektup ve Balıkçı'nın çocuklara verdiği samimi cevapları canlandırdı.

Anma töreninde konuşan emekli öğretmen Hatice Yücel, Halikarnas Balıkçısı'nı ilk öğrendiği günlerle ilgili anılarından bahsederken, yeni nesil öğrencilerinin Balıkçı'yı tanımalarından, öğrenmelerinden mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz ise Balıkçı'nın Bodrum'a kazandırdıklarından söz ederken, "Balıkçı, mavi yolculukta bir marka yaratmış. Bizler, bu maviyi yeterince koruyamıyoruz. O nedenle Balıkçı'dan bu sene özür dilemek istiyorum. Umarım bundan ders çıkarırız" dedi.

"BALIKÇI'YI OKUYUN"

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise Balıkçı ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirdiği konuşmasında Balıkçı'nın onların hayatına çocukluk zamanlarında girdiğini ve kitaplarını da okuyarak onu içselleştirdiklerini söyledi.

Başkan Aras, "Çocuklara vereceğimiz en büyük tavsiye Balıkçı'nın kitaplarını okumalarıdır. Balıkçı'nın kitapları mitolojiden günümüze bu topraklara Anadolu'yu anlatır. Tamamen çok akıcı bir dille yazılmış edebi eserlerdir. O yüzden önce Balıkçı'nın kitaplarını okuyun ki hangi topraklarda yaşadığınızı öğrenin. Çünkü Balıkçı, gelecek nesillere şunu anlatmak istemiş: 'Hangi topraklarda yaşıyorsunuz? Medeniyetin kaynakları nelerdir? Bu medeniyet günümüze nerden gelmiştir?' Balıkçı deniz insanlarını, deniz kültürünü bütün eserlerinde anlatarak aynı zamanda medeniyetin sudan, denizlerden de kaynaklandığını belirtmek istemiş" dedi.

"ONU ANILARIYLA, ESERLERİYLE YAŞATMAK İSTİYORUZ"

Halikarnas Balıkçısı'nın gittiği her yerde bitki türleri, medeniyetler, eserler ile ilgili bilgiler de edindiğini ve kayıt altına aldığını sözlerine ekleyen Başkan Aras, "Günümüzde Anadolu medeniyetleri onun yaptığı araştırmalar üzerine tekrar gündeme gelmiş ve akademik dünyada yerini almış. Çok önemli bir filozof olan Balıkçı'yı biz bugün burada anılarıyla ve onun eserleriyle yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak istiyoruz. Burada geçen sene yaptığımız düzenleme sayesinde onun dünyanın her yerinden Bodrum'a getirtip diktiği bitkilerin örnekleri var" diye konuştu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Gelecek nesillerden çok ümitliyiz. Cumhuriyetin 100. yılında Balıkçı'ya sahip çıkacaklar" diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından Halikarnas Balıkçısı'nın mezarına çiçek bırakılırken, Bodrum Belediyesi tarafından geçen yıllarda açılan Halikarnas Balıkçısı Anı Evi ve Müzesi gezildi. Tören sonunda belediye tarafından tüm katılımcılara ikramlarda bulunuldu.

13-15 Ekim'de Cumhuriyetin 100'üncü yılı ve Halikarnas Balıkçısı'nın 50. ölüm yıl dönümü dolayısıyla Bodrum Deniz Müzesi tarafından bir dizi etkinlik düzenlenecek. Etkinlikler ile ilgili detaylı bilgi, www.bodrumdenizmuzesi.org ve www.bodrum.bel.tr adreslerinden ulaşılabilecek.

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı\'nın Ölümünün 50. Yılında Anma Töreni Düzenlendi
Kaynak: ANKA

Son Dakika Kültür Sanat Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın Ölümünün 50. Yılında Anma Töreni Düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Haluk Levent Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  23:19 Haluk Levent Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında şarkıcı Haluk Levent, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserine çok sayıda kişi katıldı ve Levent'in en sevilen parçalarını seslendirmesiyle müzikseverler eşlik etti. Levent'in performansı, dinleyiciler tarafından alkışlandı.

 • Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Deprem Anısına Konser Düzenlendi
  21:33 Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Deprem Anısına Konser Düzenlendi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında, depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına '11 İlin Türküsü' konseri gerçekleştirildi. Nazende Çoksesli Korosu tarafından hazırlanan etkinlikte, depremin ardından yaşananlar anlatıldı ve afetten etkilenen illere özgü şarkılar seslendirildi.

 • Avrupa Film Günleri'nin Galası Ankara'da Yapıldı
  21:13 Avrupa Film Günleri'nin Galası Ankara'da Yapıldı

  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ve AB üyesi ülkelerin büyükelçilikleri tarafından düzenlenen Avrupa Film Günleri'nin galası Ankara'da yapıldı. Galada, Ukraynalı Maryna Vroda'nın yönettiği 'Bozkır' filmi gösterildi. Büyükelçi Bodnar ve Büyükelçi Meyer-Landrut konuşma yaparak Ukrayna'ya desteklerini dile getirdi. Avrupa Film Günleri, Ankara, İstanbul ve birçok şehirde gösterime girecek.

 • Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor
  17:06 Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor

  Fransa'nın başkenti Paris'te 5 yıl önce çıkan yangında hasar gören ünlü Notre-Dame Katedrali, 8 Aralık'ta yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Katedralin yeniden inşa çalışmaları 2022'de başlamış ve 250'den fazla firma ile yüzlerce sanatçı, mimar ve uzmanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yangının nedeni ise henüz belirlenememiştir.


Advertisement