Orhan Gazi tarafından yapılan 691 yıllık camide Ramazan heyecanı - Son Dakika
Kültür Sanat

Orhan Gazi tarafından yapılan 691 yıllık camide Ramazan heyecanı

Orhan Gazi tarafından yapılan 691 yıllık camide Ramazan heyecanı Osmanlı döneminde yapılan ilk tek kubbeli mimari yapıdaki cami Ramazan ayında binlerce kişiyi ağırlayacak Bilecik Valiliği personeli Engin Beyce;

24.03.2023 11:59  Güncelleme: 12:18

Orhan Gazi tarafından yapılan 691 yıllık camide Ramazan heyecanı

Osmanlı döneminde yapılan ilk tek kubbeli mimari yapıdaki cami Ramazan ayında binlerce kişiyi ağırlayacak

Bilecik Valiliği personeli Engin Beyce;

" Bu camimize Eskişehir, Bursa, Adapazarı, Afyon hatta yurt dışından da gelen misafirlerimiz burada namaz kılıyorlar"

"Camiye verilen Kabe kokularıyla ferah bir ortam sağlanıyor"

BİLECİK - Osmanlı Devletinin kurucusu Osmangazi oğlu Orhangazi döneminde yapılıp kendi adına yaptırdığı 691 yıllık cami Ramazan ayında binlerce kişiyi ağırlayacak. Camiye Ramazana ayı boyunca gerek buhur kokularıyla gerek Kabe kokularıyla

Osmanlı Devletinin kurucu Osman Gazi'nin kayınpederi devletim manevi kurucu Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesi içinde bulunan Orhangazi Cami'nin ilk minaresi, bu güzide eserden ayrı olarak 30 metre kuzeyinde ve yüksek bir kaya üzerine inşa edilmiştir. Minarenin camiden ayrı olarak inşa edilmesinin sebebi ise eski Bilecik'in bulunduğu merkezi alana inşa edilmiş olan camii çevresinde birçok yapıyı barındırıyor olmasıdır. Bu tarihi cami Ramazan öncesi tüm temizlikleri yapılarak bu aya için hazırlandı.

"Osmanlı döneminde yapılan ilk tek kubbeli cami"

Bilecik Valiliği personeli Engin Beyce, Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde Osmanlı döneminde yapılan ilk tek kubbeli mimari yapıda camiin teravi namazlarında dolup taştığını anlatarak, "Bu camimize Eskişehir, Bursa, Adapazarı, Afyon hatta yurt dışından da gelen misafirlerimiz burada namazını kılıp yine Şeyh Edebali Hazretlerinin türbesine ziyaret ettiklerine de şahit oluyoruz.

Bulunduğumuz bu alan Bilecik'in eski yerleşim alanı Şeyh Edebali Hazretlerinin yerleşkesi de diyebiliriz aynı zamanda arkamızda görmüş olduğunuz cami Osmanlı döneminde yapılan ilk tek kubbeli mimarilerden bir tanesi Orhangazi Camiidir. Cami yapıldığında orijinal minaresi 30 metre kuzeyinde 30 metre yüksekliğinde seslendirme minaresi olarak yapılmıştır. 1890 yılında 2. Abdülhamit Han Bilecik'e geldiğinde camiye hem tadilat yaptırmıştır hem de yanına iki tane daha minare kazandırmıştır. Bugün itibariyle üç minareli camimiz diyebiliriz üzeri kurşunla kaplı olduğu içinde halk dilinde kurşunlu camisi olarak da geçmektedir" dedi.

"Camiye verilen Kabe kokularıyla ferah bir ortam sağlanıyor"

Beyce açıklamasının devamında, "11 ayın sultanı Ramazan'ı Şerif ayına da girmiş bulunuyoruz. Tabi ki bu tarihi camimizde Bilecik'teki tüm camilerimizde ramazana hazırlık olarak ta tüm temizlikleri yapılmıştır. Gerek buhur kokularıyla gerek Kabe kokularıyla hem camimizi hem türbemizi gelen misafirlerimize hazırladık" dedi.

Orhan Gazi tarafından yapılan 691 yıllık camide Ramazan heyecanı
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Orhan Gazi tarafından yapılan 691 yıllık camide Ramazan heyecanı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement