Otoparktaki yalnız asker: Bu isimsiz mezarın sahibi, İstanbul'un fethine katılan bir şehit - Son Dakika

Otoparktaki yalnız asker: Bu isimsiz mezarın sahibi, İstanbul'un fethine katılan bir şehit

20.04.2022 11:13

İstanbul Fatih'te bulunan bir otelin otoparkının içinde İstanbul'un fethine katılan ve şehit olan askere ait mezar bulunuyor. Küçük bir pencereden görünen mezarın taşında ise isim yazmadığı için hangi askere ait olduğu bilinmiyor.

Fatih Cankurtaran'da bulunan ve bir otele ait olan otoparkın içinde İstanbul'un fethine katılan ve şehit olan asker (ni'me'l-ceyş) mezarı bulunuyor. Mezar otoparkın sol tarafında dört tarafı duvarlarla çevrili bir alanda kalıyor. Küçük bir pencereden görünen mezarın taşında ise isim yazmadığı için hangi askere ait olduğu bilinmiyor. Üzerine seccade örtülen mezar için sanat tarihçisi Fatih Sarımeşe, bu mezarların şehir tarihimiz için çok önemli olduğunu belirtti.

Yer: İstanbul! Otel otoparkındaki şehit mezarı görenleri şaşkına çeviriyor

"BURADA 41-42 TANE FETİH ŞEHİDİ OLDUĞUNU SÖYLENİYOR"

Ni'me'l-ceyş hakkında bilgi veren sanat tarihçisi Fatih Sarımeşe, "Sultan 2. Mehmet döneminde İstanbul fetih edilmek istediği zaman pek çok asker Fatih'in ordusuyla birlikte surların önüne geldi. Hem kara surları, hem de deniz surları tarafında da çarpışmalar yaşandığı için buralarda şehit düştüğüne inanılan insanlar için fetihten sonra bazıları için makam kabirleri kuruldu, bazıları için de oralara kabirler yapıldı. Burada 41-42 tane fetih şehidi olduğunu söyleniyor. Fakat bunların ne kadarı fetih şehidi, ya da bunların bazıları makam kabri mi bunun hakkında tam bir bilgimiz yok. Yani fetihten sonra buralarda kabirler yapılmış olabilir. ya da bazı kabirler buraya taşınmış olabilir. ya da makam kabirleri dediğimiz buradaki halkın teveccühü ile birlikte fetih sırasında şehit olduğuna inanılan kişiler için birer kabirler yapılmış olabilir. Zira bu Türkiye'de çok yaygındır. Sanırım buralarda da bazı makam kabirleri var" diye konuştu.

Yer: İstanbul! Otel otoparkındaki şehit mezarı görenleri şaşkına çeviriyor

"KAYNAKLARDA DA Nİ'ME'L-CEYŞ OLARAK GEÇİYOR"

Bu mezarların insanlara anlatılması gerektiğini vurgulayan Sarımeşe, "Otoparktakinin de kimliğini tam olarak bilmiyoruz. Kaynaklarda da ni'me'l-ceyş olarak geçiyor. Hatta 2011 yılında tescil de edilmiş fakat kimliği hakkında bir bilgimiz yok. Sadece ni'me'l-ceyş olduğunu biliyoruz. Günümüzde otoparkın küçük bir alanında kalıyor. Tabi şehir tarihimiz için bunlar makam kabri bile olsa oldukça önemli. Bunların hiç değilse varlıkları tespit edildi. Varlıklarını insanlara anlatılması hususunda yetkililerin biraz daha gayret göstermesi gerekiyor. Hem buradaki mahalle sakinlerine, hem de İstanbullulara hatta tüm Türkiye'deki insanlara bunları anlatmamız ve göstermemiz lazım" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
500
Son dakika haber: Şehit polisin davasında sanık avukatı mazereti, duruşma erteletti Son dakika haber: Şehit polisin davasında sanık avukatı mazereti, duruşma erteletti İstanbul genelinde araması olan hükümlü 6 şahıs yakalandı İstanbul genelinde araması olan hükümlü 6 şahıs yakalandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Otoparktaki yalnız asker: Bu isimsiz mezarın sahibi, İstanbul'un fethine katılan bir şehit - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement