Sadabad Tiyatro Kulubü, Yeni Sezonu Sergiyle Açtı - Son Dakika

Sadabad Tiyatro Kulubü, Yeni Sezonu Sergiyle Açtı

13.08.2016 19:26

Kağıthane Belediyesince desteklenen Sadabad Tiyatro Kulübü, yeni sezon tanıtımını ressam Seda Zekiye Kaya'nın "Renklerin Dili" resim sergisiyle gerçekleştirdi.

Kağıthane Belediyesince desteklenen Sadabad Tiyatro Kulübü, yeni sezon tanıtımını ressam Seda Zekiye Kaya'nın "Renklerin Dili" resim sergisiyle gerçekleştirdi.

Kağıthane Meydanı'nda gerçekleşen etkinlikte AA muhabirine açıklamada bulunan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, tiyatronun gençlerin yetişmesi açısından önemli bir sanat dalı olduğunu belirterek, " Türkiye'nin çocuklara göre dizayn edilmiş ilk çocuk tiyatrosunu Kağıthane'de yaptık. İstanbul'un en güzel sahnelerinden biri Kağıthane'deki Sadabad Sahnesi oldu." dedi.

Kılıç, Kağıthane'de aynı anda 6 merkezde tiyatro oyunu sahnelediklerini ifade ederek, tiyatronun çocukların ve gençlerin yetişmesinde önemli olduğunu kaydetti.

Serginin düzenlendiği Kağıthane Meydanı'nın önemli bir meydan olduğunu hatırlatan Kılıç, şunları söyledi:

"Kağıthaneliler, 15 Temmuz akşamı ihtiyaç görülen yerlere buradan dağıldı ve büyük bir mücadele yürüttü. 10 Ağustos'a kadar da burada demokrasi, birlik ve beraberlik nöbeti tuttuk. Bizim için daha anlamlı bir meydan haline geldi, bu anlamlı meydanda Seda Zekiye Kaya'nın çalışmalarına ev sahipliği yapmak da çok anlamlı."

Kılıç, genç bir sanatçıya destek olmaktan mutluluk duyduğunu aktararak, sanatçıyı tebrik etti.

Sadabad Tiyatro Kulübünün çalışmalarıyla iftihar ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Gençlerimizin her zaman yanındayız. Kendi yazdıkları oyunları sahneliyorlar. 15 Temmuz Türkiye tarihinde artık çok önemli bir yer tutacak. Sivil hareketin nasıl başarılı olduğunu, halkın darbelere nasıl karşı olduğu görüldü. Bunları sanat etkinlikleriyle de gelecek nesillere aktarmamız lazım. 15 Temmuz Türkiye'nin geleceğine ışık tutacak bir milattır. Bunu da sanat eserleriyle yaşatmamız gerekir. Çeşitli çalışmalarla 15 Temmuz'u geleceğe taşımamız lazım."

Ressam Seda Zekiye Kaya ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Atölyesi'nde eğitim aldığını, Sadabad Tiyatro Kulübü için çocuk oyunları yazdığını ve kostüm çalışmaları yaptığını söyledi.

Sadabad Tiyatro Kulübü'nün tanıtımını kendi sergisiyle yapmasından mutluluk duyduğunu kaydeden Kaya, şunları dile getirdi:

"Çalışmalarım birkaç yıllık birikimim. Bir süredir yaptığım eserleri sergiliyoruz. Karakalem, akrilik tekniği kullanıyorum. Vav ve Elif harfinin yer aldığı çalışmalarımı tasavvufi lütuf olarak adlandırdım. Soyut çalışmalarımı da 'iç olanın dışı' olarak adlandırıyorum. Çalışmalarımda daha çok modernleşmeyi vurgulamak yerine, içten geleni, asıl değerlerimizi gözetmeyi amaçladım."

"Yerli oyunlar sahneleyeceğiz"

Sadabad Tiyatro Kulübü Genel Sanat Yönetmeni ve kurucularından Fatih Meral de daha önce Terakki İstanbul adlı bir tiyatro gruplarının olduğunu, sahneledikleri oyunlar beğenilince Kağıthane Belediyesince desteklenmeye başladıklarını ve 2015 yılının Eylül ayında Sadabad Tiyatro Kulübünü kurduklarını anlattı.

Meral, 25 kişilik bir ekiple yeni sezona birçok hazırlık yaptıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Yeni 13 projemiz var. 9'u çocuk, 4'ü yetişkin oyunu olacak, oratoryalar olacak. Yetişkin oyunlarında kendi değerlerimizi, yerli, Türk milletinin kendine has üslubunu kazanmak adına bir tarz belirliyoruz. Klasik tiyatro değil de kendi yerli üslubumuzu kullanarak, kendi ekibimizin yazdığı oyunlarla çalışmalar yapacağız."

"15 Temmuz gecesini sahneye taşıyacağız"

Kulübün kurucularından ve Genel Sanat Yönetmeni İsmail Hakkı Kaya zihinlerindekini fikre, fikirlerindekini de icraata dökecekleri çalışmalar yapmak istediklerinin altını çizerek, "Geçen sezondan sonra istediğimiz tek şey bundan sonraki her sezon çalışmalarımızı bir adım daha öteye götürebilmek. Bu yıl bir farklılık olsun, sadece oyunla başlangıç yapmayalım, bir resim sergisiyle başlayalım istedik." ifadelerini kullandı.

Kaya, Kağıthane Belediyesinin desteğinin kendilerini mutlu ettiğini paylaşarak, şu düşüncelerini aktardı:

"Her sezon bir farklılık yapmak istiyoruz. Normalde birçok tiyatro ekibi var. Biz farklılığımızı ekibimizdeki arkadaşlarımızın tiyatro dışında marifetlerinin de olmasından alıyoruz. Benim geçmişte rap müzik deneyimim var, başka bir arkadaşımızın resim gibi."

Yeni sezonda, 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananları da sahneye taşımak istediklerini söyleyen Kaya, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu sezon için özellikle 'Sur'daki Sır' çalışmamız var. Diyarbakır'daki terör olaylarını anlatacağız. Bunu kendi bakış açımızla oyuna döküp, sahneleyeceğiz. 15 Temmuz gecesini ve yansımalarını anlatan bir oyun hazırlığı içerisine de gireceğiz. İnsanların vatan, toprak derdiyle dışarı çıktığını, tiyatro yoluyla insanlara anlatmak istiyoruz."

Sadabad Tiyatro Kulubü, Yeni Sezonu Sergiyle Açtı
Sadabad Tiyatro Kulubü, Yeni Sezonu Sergiyle Açtı
Sadabad Tiyatro Kulubü, Yeni Sezonu Sergiyle Açtı
Sadabad Tiyatro Kulubü, Yeni Sezonu Sergiyle Açtı

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Sadabad Tiyatro Kulubü, Yeni Sezonu Sergiyle Açtı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

UEFA'dan FIFA'ya tepki: Dünya Kupası'nın iki yılda bir yapılmasının futbol için korkunç sonuçları olur 21:24 UEFA'dan FIFA'ya tepki: Dünya Kupası'nın iki yılda bir yapılmasının futbol için korkunç sonuçları olur Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20:36 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir avuç ülke" sözleri Rusya'yı kızdırdı: Kabul edilebilir değil Rusya'da çılgın maç! Leicester City'nin forveti attığı gol sayısıyla tarihe geçti 20:08 Rusya'da çılgın maç! Leicester City'nin forveti attığı gol sayısıyla tarihe geçti
Ekrem İmamoğlu eylem yapan öğrencilerin taleplerini yerine getirdi 19:36 Ekrem İmamoğlu eylem yapan öğrencilerin taleplerini yerine getirdi Şamil Tayyar, Bülent Arınç'a ateş püskürdü: Kodese tıkılacağını düşünüyorsan neden AK Parti'de duruyorsun? 19:13 Şamil Tayyar, Bülent Arınç'a ateş püskürdü: Kodese tıkılacağını düşünüyorsan neden AK Parti'de duruyorsun? Herkes bu ameliyatı bekliyordu! İşte domuz böbreğinin ölü bir insana nakil işleminin ilk sonuçları 17:37 Herkes bu ameliyatı bekliyordu! İşte domuz böbreğinin ölü bir insana nakil işleminin ilk sonuçları
Sibel Can'ın oğlu, iki kadınla otele girerken yakalandı 15:50 Sibel Can'ın oğlu, iki kadınla otele girerken yakalandı Ayağına kıymık batan adam, enfeksiyon sebebiyle hayatını kaybetti 14:53 Ayağına kıymık batan adam, enfeksiyon sebebiyle hayatını kaybetti
Advertisement