İSTANBUL 'YA ŞEHR-İ RAMAZAN' HAT SERGİSİ KAZLIÇEŞME SANAT'TA AÇILDI - Son Dakika
Kültür Sanat

İSTANBUL 'YA ŞEHR-İ RAMAZAN' HAT SERGİSİ KAZLIÇEŞME SANAT'TA AÇILDI

Kazlıçeşme Sanat, 24 Mart'ta 'Ya Şehr-i Ramazan' hat sergisine ev sahipliği yapmaya başladı.

25.03.2023 09:12  Güncelleme: 09:47
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kazlıçeşme Sanat, 24 Mart'ta 'Ya Şehr-i Ramazan' hat sergisine ev sahipliği yapmaya başladı. Ramazan ayının ruhuna ve geleneğine hitap eden sergide hat sanatını günümüzde icra eden hattatların kapsamlı ve seçkin eserleri yer alıyor.

Kazlıçeşme Sanat, 'Ya Şehr-i Ramazan Hat Sergisi'yle Ramazan ayında kapılarını sanatseverlere açmaya başladı. Küratörlüğünü Sanat Tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu'nun yaptığı sergide; Fuad Başar, Mehmed Özçay, Mehmet Memiş ve Savaş Çevik, Hakan Arslan, Said Abuzeroğlu, Abdurrahman Depeler, Seyit Ahmet Depeler, Mümtaz Seçkin Durdu, Cevad Huran, Ferhat Kurlu, Tahsin Kurt, Yusuf Mazı, Menaf Nam, Osman Özçay, Fatih Özkafa, Mustafa Parıldar, Ahmet Faris Rızk, Yılmaz Turan, Muhammed Yaman, Fatih Yıldız, Mahfuz Zennun gibi 22 sanatçı 86 eser ile yer alıyor.

İSLAM SANATLARININ TEMELİNDE HAT (YAZI) SANATI VARDIR

2 Haziran'a kadar Kazlıçeşme sergi salonlarını süsleyecek eserler arasında; Besmeleler, Fatihalar, Ayetü'l-Kürsiler, lafza-i celaller, münacaatlar, naatlar, dualar bulunuyor.

Küratör Ömer Faruk Şerifoğlu, sergi kataloğu için kaleme aldığı 'Ramazan Medeniyeti ve Hat Sanatımız' isimli yazısında 'İslam sanatlarının temelinde hat (yazı) sanatı vardır. Diğer sanatların hemen hepsi hat sanatından doğmuş ve beslenmiştir. Hat sanatının tarihinde de Osmanlı döneminin çok önemli bir yeri vardır. Türk hattatları, İslam yazısına yeni bir ufuk açmış ve güzel sanatların en önemli şubesi haline getirmiştir. Yüzyıllar boyunca yazıya büyük emek veren, ekoller üretip, büyük üstatlar yetiştirerek sanat şaheserleri meydana getiren, onu sanatların zirvesine yükselten Osmanlı hattatları olmuştur' ifadelerine yer verdi.

'DÜNYADA ÜNLÜ HAT SANATÇILARININ ESERLERİ BU SERGİDE'

Serginin açılışında konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, 'Bu yıl, milletçe hüzünlü bir Ramazana girdik. 6 Şubat'ta yüzyılın felaketiyle 11 ilimiz etkilendi. Çok sayıda kardeşimizi kaybettik. Onlara Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bugün deprem bölgesinden dönmüş bir kardeşiniz olarak oradaki yaralarımızı devletimizin öncülüğünde, Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde milletimizle sarıldığını görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Her geçen gün deprem bölgesinde hayat normale dönmeye devam ediyor. Bu şartlar altında Ramazana girdik. Kazlıçeşme Sanat, 2019'dan bu tarafa çok güzel sergilere ev sahipliği yaptı. Şimdi de kıymetli bir seçkiyle karşınızdayız. Dünya çapında çok kıymetli hat sanatçılarımız var. Onların eserleri burada. İyi ki varlar. Çok güzel eserlerle Ramazan'a merhaba diyoruz. Sergiye emek veren herkese teşekkür ediyorum' dedi.

'KÜLTÜR VE SANATI GELİŞMEMİŞ BİR MİLLETİN MEDENİYETİ OLMAZ'

AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan da şunları söyledi:

'Ramazan-ı Şerif'imiz mübarek olsun. Bu ayı; başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennem azabından kurtuluştur diye müjdeliyor sevgili peygamberimiz. Rabbim bu müjdeye ulaşmayı hepimize nasip eylesin. Bu güzel ayın ilk başlangıç gününde, anlamlı ne yapılırdı diye bir soru sorulsa herhalde İslam medeniyetinin kalbi hükmünde olan bizim kelamların en güzeli diye ifade ettiğimiz sözlerin en güzeli, yüce Rabbimizin sözlerini, Efendimizin öğütlerini içeren, rehberlik eden altın değerindeki öğütlerin en güzel şekliyle ve güzel insanlar tarafından bir sanata dönüştürülmesinin sergisini açmak olurdu diye düşünüyorum. O yüzden bugün burada bu sergide bulunmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim. Kültür ve sanatı gelişmemiş bir milletin medeniyeti olmaz. Biz çok büyük medeniyetler inşa etmiş bir milletin evlatlarıyız. Bizi medeniyet yapan inandığımız değerleri, söylediğimiz sözlerin ete kemiğe bürünmüş, sanata dönülmüş olmasıdır. Dolayısıyla hat olsun diğer güzel sanatlar olsun bizim medeniyetimizin en güzel nişaneleridir.'

'Ya Şehr-i Ramazan' Hat Sergisi? pazartesi günleri hariç her gün saat 10.00-18.00 saatlerinde ziyarete açık olacak.

İSTANBUL \'YA ŞEHR-İ RAMAZAN\' HAT SERGİSİ KAZLIÇEŞME SANAT\'TA AÇILDI
Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat İSTANBUL 'YA ŞEHR-İ RAMAZAN' HAT SERGİSİ KAZLIÇEŞME SANAT'TA AÇILDI - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ferhan Şensoy'un Hayrola Karyola oyunu AKM'de sahnelendi
  09:58 Ferhan Şensoy'un Hayrola Karyola oyunu AKM'de sahnelendi

  Ferhan Şensoy'un kaleme aldığı Hayrola Karyola oyunu, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sanatseverlerle buluştu. Oyunda müzik eşliğinde seyirciyle etkileşim halinde olan genç çiftlerin komik ve trajik durumları anlatılıyor. Oyun, geleneksel Türk tiyatrosu normlarından yararlanılarak sahneleniyor. Oyuncular, oyunu keyifle oynadıklarını ve yeni eklemelerle daha keyifli bir boyut kazandığını belirtiyor.

 • 27 yıllık harik ustasından alternatif üretim
  09:32 27 yıllık harik ustasından alternatif üretim

  Bitlis'te 27 yıldır harik sanatıyla uğraşan Haydar Yılmaz, büyük boy hariklere alternatif olarak süs eşyası ve hediyelik mini harik üretimi yapıyor. Yıllardır bu sanatı yaşatmak için mücadele veren Yılmaz, destek bulamadığını belirtiyor. Mini hariklerin piyasasını oluşturmayı hedefleyen Yılmaz, bu sayede atölyesinde istihdam sağlamayı amaçlıyor.

 • 10 yaşındaki Sanem Ertan, Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci'ye akrostiş şiir hediye etti
  09:29 10 yaşındaki Sanem Ertan, Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci'ye akrostiş şiir hediye etti

  Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci, 10 yaşındaki Sanem Ertan'ı ağırlayarak kendisine yazılan akrostiş şiiri hediye aldı. Başkan Zencirci, duygulandığını belirterek minik Sanem'e teşekkür etti.

 • ABD, Çin'e ait 38 kültürel eseri iade etti
  09:27 ABD, Çin'e ait 38 kültürel eseri iade etti

  ABD, Çin'e ait 38 kültürel eseri Çarşamba günü Çin tarafına iade etti. Manhattan Bölge Savcılığı, New York'taki Çin Başkonsolosluğu'nda düzenlenen teslim töreninde kültürel nesneleri Çin Ulusal Kültürel Miras İdaresi'nden bir heyete teslim etti. Çin ve ABD, Çin'e ait kültürel eserlerin ABD'ye yasadışı yollardan girmesini önlemek amacıyla Ocak 2009'da bir mutabakat zaptı imzalamıştı. Zaptın geçerlilik süresi 14 Ocak'tan itibaren üçüncü kez uzatıldı.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Mert Demir konser verdi
  00:13 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Mert Demir konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında şarkıcı Mert Demir, Seyhan Nehir kıyısındaki Merkez Park'ta konser verdi. Konserine çok sayıda kişi katıldı ve Demir'in sevilen şarkılarına müzikseverler eşlik etti. Performansı alkışlanan Demir, dinleyiciler tarafından ilgiyle takip edildi.

 • 23. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali Başladı
  00:03 23. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali Başladı

  Hüseyin Başkadem'in Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı 23. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, Afyonkarahisar Yeni Müzesi'nde başladı. Festivalin açılış konserinde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve solist kemancı Çekyalı Daniel Matejca sahne aldı. Festival, Çekyalı besteci Antonin Dvorak'ın ölümünün 120. yılı anısına gerçekleştirildi. Festival kapsamında okul söyleşileri de düzenleniyor. Festival, 23 Nisan'da sona erecek.

 • Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Tuhaf Zamanlar' Sergisi İstanbul'da Açıldı
  22:38 Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Tuhaf Zamanlar' Sergisi İstanbul'da Açıldı

  Yönetmen, yazar ve ressam Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Tuhaf Zamanlar' adlı kişisel sergisi, İstanbul Concept Gallery'de ziyaretçilere açıldı. Sergi, Pirselimoğlu'nun tuhaflıklar üzerine kurulu resimlerini içermekte olup, sanatçı tuhaflığın kendisindeki karşılığını bulmaya çalıştığını ifade etti. Sergi, 16 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilir.

 • Prag Filarmoni Nefesli Beşlisi, Ankara Müzik Festivali'nde konser verdi
  22:34 Prag Filarmoni Nefesli Beşlisi, Ankara Müzik Festivali'nde konser verdi

  Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen 38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında Prag Filarmoni Nefesli Beşlisi konser verdi. Çankaya Sahne'deki konserde, Jiri Sevcik, Vladislav Borovka, Jan Brabec, Vaclav Fürbach ve Mikulas Koska'nın yer aldığı topluluk, Mozart, Farkas, Bizet, Dvorak ve Hallam'ın eserlerini seslendirdi. Prag Filarmoni Nefesli Beşlisi üyeleri, ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazanmıştır ve birçok önemli orkestrada görev almaktadır.

 • ENKA Sanat, 23 Nisan'da iki özel dijital içerik sunacak
  22:09 ENKA Sanat, 23 Nisan'da iki özel dijital içerik sunacak

  ENKA Sanat, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, ENKA Sahne Gala Konseri ve Sihirli Karpuz Müzikali adlı iki özel dijital içerik sunacak. Konserde genç yetenekler sahne alırken, müzikal çocukları İpek Yolu'nun müziğine ve kültürüne dair büyülü bir yolculuğa çıkaracak.

 • İş Sanat, Latif Demirci'yi sergiyle anıyor
  21:59 İş Sanat, Latif Demirci'yi sergiyle anıyor

  İş Sanat, karikatürist Latif Demirci'nin yarım asırlık sanat hayatını anlatan bir sergi düzenliyor. Sergi, Demirci'nin eserlerini, çizgi karakterlerin maceraları, yayımladığı kitaplar ve farklı çalışmalarıyla birlikte kronolojik ve tematik bir düzen içinde sunuyor. Ayrıca sergide, unutulmaz kahramanların yanı sıra günlük gazete karikatürlerinden örnekler de yer alıyor. Sergi, 30 Haziran'a kadar ziyaret edilebilir.


Advertisement