"Yıldızlar Geçidi" 5 Ekim'de Başlıyor - Son Dakika

"Yıldızlar Geçidi" 5 Ekim'de Başlıyor

04.10.2012 10:57
"Yıldızlar Geçidi" 5 Ekim'de Başlıyor

'Yeniden Sinematek' kış sezonuna da iddialı giriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaz aylarında Havagazı Fabrikası bahçesinde düzenlediği "Yeniden Sinematek" etkinlikleri, sonbahar döneminde yine "salona" taşınıyor. Kültürpark İzmir Sanat'ta her Cuma düzenlenecek olan ücretsiz gösterimler, sinemaseverleri birbirinden kaliteli filmlerle buluşturacak. Ekim ayında 'Oyuncu, Yazar, Yönetmen' başlığı altında, filmlerinde hem yazar hem yönetmen hem de başrol oyuncusu olarak yer alan Charlie Chaplin, Orson Welles ve Woody Allen'ın filmleri perdeye yansıyacak. İlk olarak Chaplin'in 'Sirk' (The Circus) adlı filmi 5 Ekim 2012 Cuma günü saat 20.00'de gösterilecek.

Sessiz komedi 'Sirk'

Sirk (The Circus), yönetmenliğini ve başrolünü Charlie Chaplin'in üstlendiği, 1928 yapımı sessiz bir komedi filmi. Senaryosu Chaplin ve Joseph Plunkett tarafından kaleme alınan film, gişede en çok para kazanan sessiz filmler sıralamasında 7. sırada yer aldı. Al Ernest Garcia, Merna Kennedy, Harry Crocker, George Davis ve Henry Bergman'in de rol aldığı filmde Chaplin, polis tarafından kovalanırken yolu bir sirke düşen ve oranın yıldızı haline gelen bir serseri (Şarlo) rolünde. Chaplin tarafından 1970'te elden geçirilen filmin müzikleri de yeniden düzenlendi.

'Bitmeyen Balayı' 12 Ekim'de

Orijinal adı 'Touch of Evil' olan 'Bitmeyen Balayı'nda başrolleri Charlton Heston, Janet Leigh ve Orson Welles paylaşıyor. Orson Welles'in yönettiği 1958 yapımı gerilim türündeki film 12 Ekim Cuma günü gösterilecek. Filmin konusu şöyle: Amerikalı polis müfettişi Ramon Miguel Vargas (Charlton Heston) ve eşi Susan (Janet Leigh), balaylarını geçirmek üzere bir Meksika sınır kasabasına giderler. Ancak kasabaya gelir gelmez bir araba, altına yerleştirilen bombanın patlamasıyla havaya uçar ve Vargas balayında bile beladan uzak kalamayacağını anlar. Olayı araştırmak için yerel güvenlik güçleriyle temas kuran Vargas, karşısında sinema tarihinin en sahtekar polislerinden birisini, Hank Quinlan'ı (Orson Welles) bulur. Cinayeti araştırırken Quinlan'ın sahte delillere başvurduğunu ve kendisinin de bizzat bu işin içinde yer aldığını gören Vargas, çözüm olarak Quinlan'ı suçüstü yakalamayı kafasına koyar.

'Annie Hall' 19 Ekim'de

Sinema tarihinin en özgün komedilerinden olan bu Woody Allen filmi 1977 yapımı. Allen'ın senaryosunu Marshall Brickman'la birlikte yazdığı filmde kendisinin yanısıra Diane Keaton, Sigourney Weaver, Christopher Walken, Jeff Goldblum, Shelley Duvall, Tony Roberts, Carol Kane, Paul Simon, Janet Margolin rol alıyor. 1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından 'kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli' filmler arasına seçilen filmin 'ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verildi. Komedi ve romantizmi harmanlayan filmin gösterimi 19 Ekim Cuma günü gerçekleşecek. Filmin konusu şöyle: New York'lu komedyen yazar Alvy Singer (Woody Allen) aşkın peşinden gitmek istese de, yaşadığı entellektüel ortamda aradığını bulabileceği konusunda oldukça umutsuzdur. Şarkıcı Annie Hall (Diane Keaton) ile tanışması ise önyargılarını sona erdirir. Yoğun olduğu kadar farklı olan bir ilişki yaşamaya başlarlar.

Yaz dönemi dolu dolu geçti

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "Çim Üstünde Sinematek" gösterimleri yaz aylarında Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yaz 4 Temmuz-29 Ağustos 2012 tarihleri arasında her Perşembe günü yapılan gösterimler çerçevesinde 'Kayıp Çocuklar Şehri', 'Aşk Zamanı', 'Yaşamın Renkleri', 'Paris Seni Seviyorum', 'Zamanın Tozu', 'Fargo', 'Aşka Ruhunu Kat', 'Ay' ve 'Pina' adlı filmler izleyiciyle buluşmuştu.

Sinematek nedir?

Sinematek etkinlikleri ile 1960'ların sonunda yaşanan ve filmlerin sanat, eğitim ve genellikle kültür amaçları gözetilerek halka sunulması olarak tanımlanan Sinematek ruhunun yeniden yaratılması amaçlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yazında ilki düzenlenen etkinlikte, birbirinden ünlü yönetmenlerin çok ses getiren filmleri izleyicinin karşısına çıkmıştı. Gösterimler öncesinde, filme ilişkin bir sunumun da yapıldığı gecelere İzmirliler büyük ilgi göstermiş, binlerce sanatsever halka açık bu sanat etkinliğinden çok keyif almıştı.

YORUMLAR
500
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Küçükbaş Üreticisine Desteği Sürüyor İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Küçükbaş Üreticisine Desteği Sürüyor İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden İhtiyaç Sahiplerine 40 Milyon Liralık Bayram Desteği İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden İhtiyaç Sahiplerine 40 Milyon Liralık Bayram Desteği Son dakika haberleri... İzmir Büyükşehir'den Menderes'e 17 Milyon Liralık Altyapı Yatırımı Son dakika haberleri... İzmir Büyükşehir'den Menderes'e 17 Milyon Liralık Altyapı Yatırımı
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 'Yıldızlar Geçidi' 5 Ekim'de Başlıyor - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement