Ünlü Yazar Küçük İskender'e Kanser Teşhisi Konuldu - Son Dakika

Ünlü Yazar Küçük İskender'e Kanser Teşhisi Konuldu

28.06.2018 12:33

Son çıkardığı "İkinci Waliz" kitabıyla hayranlarıyla buluşan ünlü şair Küçük İskender'e kanser teşhisi konuldu.

Cumhuriyet'in haberine göre; 54 yaşındaki şair Küçük İskender kansere yakalandı. İskender, hastalığını Bodrum'daki evinde sürdürdüğü tedaviyle atlatmaya çalışıyor.

BİRÇOK ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Küçük İskender en son "İkinci Waliz" adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurla buluşmuştu. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler veren, ilk filmi "Ağır Roman" ile oyunculuğa da adım atan küçük İskender 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006 yılında Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'nü kazandı. 2014'te Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nü, 2017'de Necatigil Şiir Ödülü'nü almıştı.

Ünlü Yazar Küçük İskender'e Kanser Teşhisi Konuldu

KÜÇÜK İSKENDER KİMDİR?

Küçük İskender Kimdir? Gerçek ismi nedir? gibi soruların yanıtını bu yazımızda bulmanız mümkün. Küçük İskender, 28 Mayıs 1964 yılında İstanbul'da doğmuştur. Asıl adı Derman İskender Över'dir. Küçük İskender mahlasıyla tanındı. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 5inci sınıftan ayrılarak İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne geçti. 3 yıl da burada eğitim gördükten sonra bitirmeden okulu bıraktı. Ağır basan sanat hayatı onu akademik ortamdan kopartarak edebiyat ve sinemaya sürükledi.

1980 yılından itibaren çeşitli edebiyat dergilerinde şiir ve yazıları Milliyet Genç Sanat Dergisi'nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985'te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı. Küçük İskender mahlasıyla tanındı.

Ünlü Yazar Küçük İskender'e Kanser Teşhisi Konuldu

Derman İskender Över, 'Marjinal şair' olarak tanınmaya başlaması 1985 yılıdır. Günümüze değin bunca yıllık süreye onlarca şiir ve özgür metin, bir günlük, üç roman, iki özel derleme, bir inceleme, bir antoloji olmak üzere birçok kitap sığdırdı. Kimi Avrupa ülkelerinde çıkan antolojilerde şiirleri basıldı. Kanada'da yayımlanan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel sayısında, ABD'de ise Murat Nemet Nejat'ın 'eda' kavramında yoğunlaştığı Türk şairlerinden çeviri antolojisinde kendine yer buldu.

2000 yılında İtalya'da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması'nda ( La Giovane Poesia D'europa Nel 1999 ) ilk 10'a girdi ve bu şairlerle birlikte kitaplaştırıldı. Yine aynı yıl içersinde uzun zamandır sinema dalındaki jürisinde de yer aldığı Orhon Murat Arıburnu Ödülleri'nde 'Bir Çift Siyah Deri Eldiven' adlı şiir kitabıyla birincilik alarak ödüllendirildi.

Ünlü Yazar Küçük İskender'e Kanser Teşhisi Konuldu
YORUMLAR (1)
500
Bodrum'da durdurulan minibüsteki yolcunun üzerinden uyuşturucu çıktı Bodrum'da durdurulan minibüsteki yolcunun üzerinden uyuşturucu çıktı Bodrum'da durdurulan otomobilde uyuşturucu ele geçirildi; 1 gözaltı Bodrum'da durdurulan otomobilde uyuşturucu ele geçirildi; 1 gözaltı Son dakika: Bodrum'da uyuşturucu operasyonunda 2 şüpheli yakalandı Son dakika: Bodrum'da uyuşturucu operasyonunda 2 şüpheli yakalandı

Son Dakika Magazin Ünlü Yazar Küçük İskender'e Kanser Teşhisi Konuldu - Son Dakika


Advertisement