Son dakika Osmanlıca haberleri, Osmanlıca son dakika, son dakika Osmanlıca

Son Dakika Osmanlıca Haberleri

 • Samsun'da Tarihi Eser Operasyonu: 42 Obje Ele Geçirildi, 2 Kişi Gözaltına Alındı
  19 Şub Samsun'da Tarihi Eser Operasyonu: 42 Obje Ele Geçirildi, 2 Kişi Gözaltına Alındı

  Samsun'un İlkadım ilçesinde yapılan bir polis uygulamasında durdurulan bir araçta, tarihi eser niteliğinde olduğu değerlendirilen 42 obje ele geçirildi. Ele geçirilen objeler arasında yağlı boya tablo, Osmanlıca belge ve kolye gibi parçalar bulunuyor. Araçta bulunan N.G. ve B.D. isimli 2 kişi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet suçundan gözaltına alındı.

 • Samsun'da polis uygulamasında etnografik eserler ele geçirildi
  19 Şub Samsun'da polis uygulamasında etnografik eserler ele geçirildi

  Samsun Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan polis uygulamasında, bir araçta tarihi (etnografik) eserler ele geçirildi. Ele geçirilen eserler arasında yağlı boya tablolar, deriden yapılmış çarık, Osmanlıca belgeler ve metal takılar bulunuyor. Olayla ilgili olarak N.G ve B.D hakkında soruşturma başlatıldı.

 • Yüzlerce yıllık el yazması ve nadir eserlere böyle sahip çıkılıyor
  18 Şub Yüzlerce yıllık el yazması ve nadir eserlere böyle sahip çıkılıyor

  Yüzlerce yıllık el yazması ve nadir eserlere böyle sahip çıkılıyor Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bünyesinde kurulan İsmail Hakkı Bursevi Yazma ve Nadir Eserler Kütüphanesi'ndeki tarihi eserler, hassas iklimlendirme ünitesiyle en ideal sıhhi ortam sağlanarak 18 ila 20 derece...

 • İstanbul Tuzla Belediyesi ile Bosna Hersek Tuzla Belediyesi Arasında İş Birliği Projesi
  07 Şub İstanbul Tuzla Belediyesi ile Bosna Hersek Tuzla Belediyesi Arasında İş Birliği Projesi

  İstanbul Tuzla Belediyesi ile Bosna Hersek Tuzla Belediyesi arasında 1992 yılından beri devam eden iş birliği ve destek projeleri, 'İki Tuzla Kardeşliği Projesi' ile yeni bir boyut kazandı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahinbey Millet Camii'nin açılışını gerçekleştirdi
  05 Şub Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahinbey Millet Camii'nin açılışını gerçekleştirdi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şahinbey Belediyesi tarafından inşa edilen ve Türkiye'nin en büyük ikinci camisi olan Şahinbey Milet Camii ve Külliyesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

 • Mardin'deki Süryani Başpapaz Gabriel Akyüz, 39 yılda 15 kitap yazdı
  30 Oca Mardin'deki Süryani Başpapaz Gabriel Akyüz, 39 yılda 15 kitap yazdı

  Mardin'de tarihi Kırklar Kilisesi'nde görev yapan Süryani Başpapaz Gabriel Akyüz, 29 yılda Mardin'i ve Süryanileri tanıtan 15 kitap yazdı. Akyüz, Mardin'in dünyaya tanıtılması gerektiğini belirterek, yazmaya devam edeceğini söyledi.

 • İhlas Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı gönüllülerle bir araya geldi
  14 Oca İhlas Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı gönüllülerle bir araya geldi

  İhlas Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mahmut Kemal Aydın, Ankara'daki gönüllülerle bir araya gelerek vakfın faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi verdi. Aydın, vakfın eğitim hizmetleri çerçevesinde çevrimiçi robotik kodlama eğitimi, İngilizce eğitimi ve diğer faaliyetlerini anlattı. Ayrıca, vakfın Türkiye genelindeki yurtlarında barındırdığı öğrencilerle devletin yükünü hafiflettiğini belirtti.

 • İzmir Kemeraltı'nda asırlık su boruları bulundu
  10 Oca İzmir Kemeraltı'nda asırlık su boruları bulundu

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yüzyılın yatırımı olarak nitelediği Tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki altyapı çalışmalarında asırlık su borularına rastlandı. Borular, 19. yüzyılda İzmir'in su şebekesini işletme imtiyazını alan Belçika firması tarafından döşenmişti.

 • İzmir'de Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda Asırlık Su Boruları Bulundu
  10 Oca İzmir'de Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda Asırlık Su Boruları Bulundu

  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen altyapı çalışmaları sırasında, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda 19. yüzyılda döşenen su boruları keşfedildi. Borular, Belçika firmasının ismiyle birlikte koruma altına alındı. Kazı çalışmaları, İzmir Müze Müdürlüğü ve Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanlığı tarafından takip ediliyor.

 • Giresun'da 99 Yıldır Faaliyet Gösteren Yeşilgiresun Gazetesi Tarih Arşivini Dijitalleştiriyor
  09 Oca Giresun'da 99 Yıldır Faaliyet Gösteren Yeşilgiresun Gazetesi Tarih Arşivini Dijitalleştiriyor

  Giresun'da 99 yıldır faaliyet gösteren Yeşilgiresun gazetesi, haber içeriklerinin yanı sıra kent tarihine de ışık tutuyor. Gazetenin arşivi, dijital ortama aktarılmaya başlandı. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Egemen Öğütçü, gazetenin Giresun'un hafızası olduğunu belirterek, arşivlerin tarihçiler ve akademisyenler tarafından yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Gazetenin gelecek yıl 100. yaşını kutlayacağını belirten Öğütçü, gazetenin günümüzde de haber içeriği ve özel haberlerle okuyucularını bilgilendirmeye devam ettiğini ifade etti.

 • Çanakkale Savaşları'nda şehit sayısıyla ilgili yeni veriler ortaya çıktı
  07 Oca Çanakkale Savaşları'nda şehit sayısıyla ilgili yeni veriler ortaya çıktı

  ÇOMÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Karataş, Çanakkale Cephesi'nde doktor olarak görev yapan Şefik Hüsnü Deymer'e ait resmi raporları inceleyerek yaptığı çalışmada, Çanakkale Cephesi'nde şehit olan asker sayısına ilişkin yeni veriler elde etti. Karataş, resmi kayıtlarda eksiklik olduğunu ve şehit sayısının daha fazla olduğunu belirtti.

 • Diyarbakır'da Kitap Mezadı
  22 Ara Diyarbakır'da Kitap Mezadı

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, her ay farklı bir mekanda düzenlediği kitap mezadını tarihi Hasan Paşa Hanı'nda gerçekleştirecek. Mezatta katılımcılar, uygun fiyatlarla Türkçe, Arapça, Osmanlıca, Farsça, Almanca, İngilizce dillerinde eski ve yeni sahafiye eserleri açık artırma yoluyla satın alma fırsatı bulacak.

 • Afganistan'da Yunus Emre Enstitüsü'nden 54 öğrenciye sertifikalar verildi
  20 Ara Afganistan'da Yunus Emre Enstitüsü'nden 54 öğrenciye sertifikalar verildi

  Yunus Emre Enstitüsü, Afganistan'da Osmanlı Türkçesi, sülüs hattı ve tezhip kursları düzenleyerek 54 öğrenciye sertifikalarını verdi. Enstitü, Türkçenin yaygınlaştırılması ve tezhip ile sülüs hat sanatının yaşatılması için eğitim ve kültürel faaliyetlerine devam ediyor.

 • NACİ GÖRÜR BU İŞİN ŞAKASI YOK, MARMARA BİR DEPREM TEHDİDİ ALTINDA
  19 Ara NACİ GÖRÜR BU İŞİN ŞAKASI YOK, MARMARA BİR DEPREM TEHDİDİ ALTINDA

  YER Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı 'Marmara Depremi ve Sanayide Deprem Etkisi' konulu panelde 'Bu işin şakası yok. Çocuk olmayın.

 • Naci Görür: Bu işin şakası yok, Marmara bir deprem tehdidi altında
  19 Ara Naci Görür: Bu işin şakası yok, Marmara bir deprem tehdidi altında

  YER Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı 'Marmara Depremi ve Sanayide Deprem Etkisi' konulu panelde "Bu işin şakası yok. Çocuk olmayın.

 • İran'ın en büyük ikinci arkeoloji müzesi Tebriz'de
  19 Ara İran'ın en büyük ikinci arkeoloji müzesi Tebriz'de

  İran'ın Tebriz şehrinde bulunan "Azerbaycan Müzesi" sahip olduğu çok sayıda tarihi eserle ülkenin ikinci büyük arkeoloji müzesi konumunda.

 • Kütahya'da Kaçakçılık Operasyonu: 21 Parça Tarihi Eser Ele Geçirildi
  16 Ara Kütahya'da Kaçakçılık Operasyonu: 21 Parça Tarihi Eser Ele Geçirildi

  Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü KOM ekipleri tarafından durdurulan şüpheli araçta ve şahsın üst aramasında, 21 parça tarihi eser ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheli hakkında işlem başlatıldı.

 • Pursaklar Belediye Başkanı Altınova Hanım Evinde Kursiyerleri Ziyaret Etti
  15 Ara Pursaklar Belediye Başkanı Altınova Hanım Evinde Kursiyerleri Ziyaret Etti

  Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, Altınova Hanım Evinde eğitim gören kursiyerleri ziyaret ederek, el becerilerini inceledi ve kadınlara kolaylıklar diledi. Hanım evlerinde birçok farklı mesleki ve hobi kurslarına katılan kadınlar yeteneklerini keşfediyor.

 • Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz Samsun'a atandı
  01 Ara Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz Samsun'a atandı

  Yedi yıldır Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nü sürdüren Cemal Almaz, Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atandı. Almaz'ın görev süresince gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar da belirtildi.

 • İmamoğlu: Zafer Toprak Kütüphanesi Cumhuriyet Tarihi Araştırma Merkezi İstanbullular İçin Muazzam Bir Kültür Durağı Olacak
  29 Kas İmamoğlu: Zafer Toprak Kütüphanesi Cumhuriyet Tarihi Araştırma Merkezi İstanbullular İçin Muazzam Bir Kültür Durağı Olacak

  Bu yıl haziran ayında yaşamını yitiren tarihçi, yazar ve akademisyen Prof. Dr. Zafer Toprak’ın 50 yıllık meslek yaşamında derlediği 60 bin eserlik arşivi, "Zafer Toprak Kütüphanesi ve Cumhuriyet Tarihi Araştırma Merkezi" adıyla Beyoğlu Metrohan’da akademisyen ve araştırmacıların hizmetine sunulacak. Merhum Prof. Toprak’ın eşi Prof. Dr. Binnaz Toprak ve kışı Ayşe Toprak Peker ile İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat arasında imzalanan protokole tanıklık eden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İnanıyorum ki burada yer alacak olan Zafer Toprak Kütüphanesi Cumhuriyet Tarihi Araştırma Merkezi İstanbullular için muazzam bir kültür durağı olacak” dedi.

 • Eyüpsultan Belediyesi Kitap Müzayedesi
  28 Kas Eyüpsultan Belediyesi Kitap Müzayedesi

  Eyüpsultan Belediyesi'nin düzenlediği nadide kitapları kitapseverlerle buluşturan müzayedeler devam ediyor. Son olarak Zal Mahmut Paşa Külliyesi'nde 700 adet eserin yer aldığı bir müzayede düzenlendi.

 • Diyarbakır'da Kitap Mezadı Sosyal Bilimler Lisesi'nde Gerçekleşti
  23 Kas Diyarbakır'da Kitap Mezadı Sosyal Bilimler Lisesi'nde Gerçekleşti

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Kitap Mezadı etkinliği, bu ay Sosyal Bilimler Lisesi'nde gerçekleştirildi. Katılımcılara uygun fiyatlarla kitap alma ve satma imkanı sunuldu.

 • Diyarbakır'da Kitap Mezadı Düzenlenecek
  16 Kas Diyarbakır'da Kitap Mezadı Düzenlenecek

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, her ay farklı bir mekanda düzenlediği kitap mezadını bu kez Sosyal Bilimler Lisesi'nde gerçekleştirecek. Mezatta, vatandaşlar uygun fiyata Türkçe, Arapça, Osmanlıca, Farsça, Almanca, İngilizce dillerinde eski ve yeni eserleri açık artırma yoluyla satın alma fırsatı bulacak.

 • Trablusgarp Savaşı'nın bilinmeyenlerini ortaya çıkaran günlük
  16 Kas Trablusgarp Savaşı'nın bilinmeyenlerini ortaya çıkaran günlük

  ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi'nden İsmail Sabah'ın 1 yıllık çalışma ile deşifre ettiği Çanakkale şehitlerinden Topçu Yüzbaşı Ali Haydar Efendi'nin günlüğü, Trablusgarp Savaşı'nın bilinmeyen yönlerini ortaya çıkardı.

 • Sahaflar için en önemli kıymetli eser kaynağı hurda kağıtlar
  11 Kas Sahaflar için en önemli kıymetli eser kaynağı hurda kağıtlar

  İstanbul'un önde gelen sahaflarından Bahtiyar İstekli, 33 yıldır sürdürdüğü mesleğinde en çok malzemeyi hurdacılarda bulduğunu belirterek, "Hurdacı ve antikacılardan aldığımız malzemeler içinde sahaflar olarak keşif yapıyoruz.

 • Çorum'da 63 yaşındaki Yaşar Kılıç, 40 yıldır aynı tezgahla geçimini sağlıyor
  07 Kas Çorum'da 63 yaşındaki Yaşar Kılıç, 40 yıldır aynı tezgahla geçimini sağlıyor

  Çorum'da yaşayan 63 yaşındaki Yaşar Kılıç, 40 yıldır aynı terde tezgah açarak çakmak tamiri yaparak esans satıyor. Kılıç, aynı zamanda güzel sanatlarla da ilgileniyor ve şiirler yazıyor.

 • Ankara'da Kadınlar Alev Alatlı Hanım Evinde Eğitim Görüyor
  07 Kas Ankara'da Kadınlar Alev Alatlı Hanım Evinde Eğitim Görüyor

  Ankara'nın Pursaklar Belediyesi tarafından hizmete kazandırılan Alev Alatlı Hanım Evinde kadınlar, iğne oyası ve takı tasarımı gibi birçok eğitim alıyor. Pursaklar'da kadınlar, bilgisayar kullanımı, hızlı klavye, sekreterlik, çocuk gelişimi, İngilizce, Arapça gibi kursların yanı sıra takı tasarımı, iğne oyası, dikiş, makyaj gibi mesleki kurslara da katılıyor. Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, kursiyerleri ziyaret ederek el emeği ürünlerini inceledi ve kadınlara kolaylıklar diledi.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhuriyetin 100 Yılı Söyleşisinde Konuştu
  31 Eki Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhuriyetin 100 Yılı Söyleşisinde Konuştu

  Prof. Dr. İlber Ortaylı, Medipol Üniversitesi Hukuk Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 'Cumhuriyetin 100 Yılı' başlıklı söyleşiye konuk oldu. Ortaylı, Türklerin tarih boyunca tıp ilminde hep ileri seviyede olduğunu ve eğitim kalitesinin yeniden değerlendirilmesinin önemine dikkat çekti. Ayrıca, Cumhuriyet'in düşmana karşı verilen bir savaşla kazanıldığına ancak devletin değil rejimin değiştiğine vurgu yaptı.

 • Bandırma Gemi Müzesi'ne Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünde 5 bin ziyaretçi
  30 Eki Bandırma Gemi Müzesi'ne Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünde 5 bin ziyaretçi

  Cumhuriyet'in Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 silah arkadaşıyla Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a geldiği Bandırma Vapuru'nun replikası olan Bandırma Gemi Müzesi'ni 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti.

 • CUMHURİYET'İN 100. YILI - İşgalden Cumhuriyet'e giden yol: Samsun-Amasya
  27 Eki CUMHURİYET'İN 100. YILI - İşgalden Cumhuriyet'e giden yol: Samsun-Amasya

  Anadolu Ajansı (AA) ekibi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlattığı Samsun'daki Bandırma Gemisi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi, Gazi Müzesi ve Havza Atatürk Evi Müzesi ile önemli kararların alındığı Amasya'daki Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi'ni görüntüledi.

 • Belgelerle Diyanet İşleri Başkanlığı Sergisi Açıldı
  24 Eki Belgelerle Diyanet İşleri Başkanlığı Sergisi Açıldı

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluşu ve tarihine ilişkin belgelerin yer aldığı 'Belgelerle Diyanet İşleri Başkanlığı Sergisi' Ankara'da açıldı. Sergide, Başkanlığın kuruluşundan bugüne kadar yapılan faaliyetler ve din adamlarının katkılarına dair belgeler ve fotoğraflar sergileniyor.

 • Belgelerle Diyanet İşleri Başkanlığı Sergisi Açıldı
  24 Eki Belgelerle Diyanet İşleri Başkanlığı Sergisi Açıldı

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluşu ve tarihine ilişkin belgelerin yer aldığı sergi, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Devlet Arşivleri Başkanlığı tarafından açıldı. Sergide, 1924 yılından bugüne kadar olan döneme ait belgeler ve fotoğraflar sergileniyor. Açılışta konuşan Başkan Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının 100. yılını hatırlatarak, serginin geçmişte yapılan faaliyetleri ve bugünkü çalışmaları karşılaştırmak için önemli bir kaynak olduğunu belirtti. Sergi, Türkiye'deki din ve diyanet hizmetlerinin tarihi süreç içindeki değişimi ve dönüşümü göstermesi açısından da dikkat çekici.

 • Belgelerle Diyanet İşleri Başkanlığı Sergisi Açıldı
  24 Eki Belgelerle Diyanet İşleri Başkanlığı Sergisi Açıldı

  Diyanet İşleri Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı tarafından düzenlenen sergide Osmanlıca ve Latin harflerle yazılmış belgeler, fotoğraflar ve objeler sergileniyor. Sergi, başkanlığın kuruluşunun 100. yılına denk gelen 2024'e kadar açık kalacak.

 • Vatikan'da ilk kez Osmanlı tarihi öğretilmeye başlandı
  24 Eki Vatikan'da ilk kez Osmanlı tarihi öğretilmeye başlandı

  Vatikan'ın köklü yüksek öğrenim kurumlarından Papalık Şarkiyat Enstitüsü'nde, Türkçe derslerinin ardından Dr. Canan Parmaksızoğlu Aksoy tarafından ilk kez Osmanlı tarihi de öğretilmeye başlandı.

 • Malatya Basını 100 yaşında
  19 Eki Malatya Basını 100 yaşında

  İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından '100. Yılında Malatya Basını' başlıklı panel düzenlendi.

 • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kitap Mezadı Devam Ediyor
  08 Eki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kitap Mezadı Devam Ediyor

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi her ay farklı bir mekanda düzenlediği kitap mezadıyla kitapseverlere eski ve yeni sahafiye eserlerini uygun fiyata satın alma imkanı sunuyor.

 • Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Akın: 'Anayasanın Oluşabilmesi İçin Önce Demokratik Ortam Sağlanmalı. Samimiyet Testine Davet Ediyoruz.
  07 Eki Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Akın: "Anayasanın Oluşabilmesi İçin Önce Demokratik Ortam Sağlanmalı. Samimiyet Testine Davet Ediyoruz.

  Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, yeni anayasa tartışmalarına ilişkin “Bu ülkede bir anayasaya ihtiyaç var ancak anayasanın oluşabilmesi için önce demokratik ortamın sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Demokratik ortamı sağlamadan, demokratik bir tartışma olmadan herkesin, ‘benim anayasam’ diyeceği bir anayasa yapma şansı mümkün değildir. O nedenle hakikaten bir samimiyet testine davet ediyoruz. Önce yol temizliği yapılmalı, demokratik bir ortam sağlanmalı” dedi. Partinin diğer eş sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar da “AKP iktidarı, her seçime gittiğinde ya da seçim yaklaştığında yükseltilen savaş politikaları ve bir anayasa talebi ile karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

 • Ahşap Yakma Sanatında 56 Yılı Geride Bıraktı
  07 Eki Ahşap Yakma Sanatında 56 Yılı Geride Bıraktı

  Konya'da 56 yıldır ahşap yakma sanatı ile uğraşan 68 yaşındaki Zeki Tuğyan, ilkokul yıllarında ustasından öğrendiği sanatını devam ettiriyor. İtfaiye şoförü emeklisi olan Tuğyan, sanatıyla ilgili kendini geliştirmek için yaşına aldırmadan kurslara gidiyor.

 • Samsun Büyükşehir Belediyesi Müzeleri 412 Bin Kişi Tarafından Ziyaret Edildi
  21 Eyl Samsun Büyükşehir Belediyesi Müzeleri 412 Bin Kişi Tarafından Ziyaret Edildi

  Samsun Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan müzeler, ocak-ağustos döneminde toplamda 412 bin 942 kişi tarafından ziyaret edildi. Bandırma Gemi Müzesi, Amazon Köyü, Samsun Kent Müzesi, Panorama Samsun, Havza Atatürk Evi ve Bafra Tütün Müzesi gibi müzeler, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun'un turizm potansiyeline dikkat çekerek, tüm vatandaşları müzeleri ziyaret etmeye davet etti.

 • Bandırma Müze Gemisi 276 bin ziyaretçiyi ağırladı
  17 Eyl Bandırma Müze Gemisi 276 bin ziyaretçiyi ağırladı

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 silah arkadaşıyla birlikte Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a geldiği Bandırma Vapuru'nun replikası olan Bandırma Müze Gemisi'ni 2023 yılının 8 ayında 276 bin kişi ziyaret etti.

 • Tarih uzmanı, Osmanlı'da geçmişe adını yazdıran isimlerin nasıl yetiştiğini anlattı
  12 Eyl Tarih uzmanı, Osmanlı'da geçmişe adını yazdıran isimlerin nasıl yetiştiğini anlattı

  Tarih uzmanı, Osmanlı'da geçmişe adını yazdıran isimlerin nasıl yetiştiğini anlattı "Osmanlı'da son dönem müfredatına göre yetişenler Milli Mücadele'yi gerçekleştiren kişilerdir" "Osmanlı'da eğitimde gizil öğrenme gerçekleşiyor ve eğitimde istikrar sağlanmış oluyor" " Osmanlı'da bürokrasinin...

 • Gemlik'te şehitlik yenilendi
  08 Eyl Gemlik'te şehitlik yenilendi

  Gemlik Belediyesi, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunda şehit düşen Yüzbaşı Cemal Bey, Er Mehmet Ali ve Hafız Mehmet Efendi'nin mezarlarının bulunduğu alanı yaptığı çalışmayla yeniledi.

 • Nobel Ödüllü Aziz Sancar'ın Mardinli Misafiri
  02 Eyl Nobel Ödüllü Aziz Sancar'ın Mardinli Misafiri

  Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın kurduğu vakfın temel atma törenine Mardinli genç bir misafir katıldı. Yılmaz Acar, Sancar'ın davetlisi olarak törende hazır bulundu ve kendisine hediyeler takdim etti. Acar, Sancar ile yapılan buluşmanın kendisi için büyük bir moral kaynağı olduğunu belirtti.

 • Kayseri'deki 188 Yıllık Rum Kilisesi Restorasyonu Görüntülendi
  29 Ağu Kayseri'deki 188 Yıllık Rum Kilisesi Restorasyonu Görüntülendi

  Kayseri'nin İncesu ilçesinde bulunan 188 yıllık Aziz Eusthatios Rum Kilisesi'nde başlayan restorasyon ve konservasyon çalışmaları Demirören Haber Ajansı tarafından görüntülendi. Restorasyonun ardından kilise İncesu Kent Müzesi olarak hizmet verecek.

 • 80 yaşında üniversiteye kaydını yaptırdı
  28 Ağu 80 yaşında üniversiteye kaydını yaptırdı

  Edirne'de hurdacılık yaparak ailesini geçindiren 80 yaşındaki Şevki Kılıç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda 249 puanla Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümünü kazanarak kaydını yaptırdı. Kılıç, gençlere okumaktan vazgeçmemelerini tavsiye etti.

 • Osmanlıcaya Yeşil Işık Yakılmalıdır
  28 Ağu Osmanlıcaya Yeşil Işık Yakılmalıdır

  Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, Osmanlıcaya dönülmesi gerektiğini ve bu sayede FETÖ ve PKK gibi örgütlerin bitirilebileceğini belirtti. Ayrıca, suç ve cezanın şahsiliği ilkesine vurgu yaparak, cezaevinde olan kişilerin yakınlarının da mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi. Siyasetteki tüm FETÖ'cülerin temizlenmesi gerektiğini de ifade etti.

 • Atatürk'ün özel koleksiyondaki el yazısı notları gün yüzüne çıkıyor
  28 Ağu Atatürk'ün özel koleksiyondaki el yazısı notları gün yüzüne çıkıyor

  Milli Savunma Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Arşiv ve Askeri Tarih Daire Başkanlığından (ATASE) Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerine devredilen Atatürk Koleksiyonu'nda, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün el yazısı notları dikkati çekiyor.

 • Şanlıurfalı genç hattat, Osmanlı hat sanatını yaşatıyor
  27 Ağu Şanlıurfalı genç hattat, Osmanlı hat sanatını yaşatıyor

  Şanlıurfa'nın tarihi ve turistik mekanlarından biri olan Balıklıgöl Platosu'nda genç hattat Seyyid İsmail Özbek tarafından Osmanlı hat sanatı yaşatılıyor. Özbek'in yaptığı hat sanatı çalışmaları yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

 • Emekli Hurdacı 80 Yaşında Arkeoloji Bölümünü Kazandı
  25 Ağu Emekli Hurdacı 80 Yaşında Arkeoloji Bölümünü Kazandı

  Edirne'de hurdacılık yaparak geçinen 80 yaşındaki Şevki Kılıç, Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümünü kazandı. Zorluklarla üniversite hayalini gerçekleştiren Kılıç, YKS sonuçlarına göre arkeoloji bölümüne kaydolmaya hak kazandı. Kılıç, eğitim hayatına yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor.

 • Bandırma Müze Gemisi 2023'te Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaştı
  06 Ağu Bandırma Müze Gemisi 2023'te Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaştı

  Bandırma Müze Gemisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 silah arkadaşıyla Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a geldiği Bandırma Vapuru'nun replikası olup, 2023 yılının ilk 6 ayında 126 bin 221 kişiyi misafir etti. Bu sayı, son 5 yılın en yüksek ziyaretçi sayısıdır. Müze, 'Milli Mücadele' ruhunu yaşamak isteyenlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Ayrıca, Bandırma Müze Gemisi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi, sanal olarak da ziyaret edilebilmektedir.

 • Ayvalık'ta Geleneksel Sürrealist Dokunuşlar Tezhip ve Minyatür Sergisi
  05 Ağu Ayvalık'ta Geleneksel Sürrealist Dokunuşlar Tezhip ve Minyatür Sergisi

  Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde; tezhip ve minyatür sanatçısı Oya Yavuz'un Ayvalık Belediyesi Sanat Galerisi'nde açtığı, 'Geleneksel Sürrealist Dokunuşlar' sergiye ilgi yoğun oldu. Sergi, 13 Ağustos akşamına kadar gezilebilecek.

 • Ayvalık'ta Geleneksel Sürrealist Dokunuşlar Sergisi Açıldı
  05 Ağu Ayvalık'ta Geleneksel Sürrealist Dokunuşlar Sergisi Açıldı

  Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, tezhip ve minyatür sanatçısı Oya Yavuz'un 49 eserinden oluşan 'Geleneksel Sürrealist Dokunuşlar' sergisi açıldı. Sergi, Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi'nde 13 Ağustos akşamına kadar gezilebilecek.

 • Osmanlı dönemine ait çiğ köfte tarifi 'dibabe' olarak geçiyor
  04 Ağu Osmanlı dönemine ait çiğ köfte tarifi 'dibabe' olarak geçiyor

  Halk sağlığını korumak adına uzun yıllardır işletmelerde satışı yasaklanan etli çiğ köftenin yerini alan çiğ köfte tarifinin, Osmanlı dönemine ait bir kitaplarda 'dibabe' adıyla yer alıyor. Türkiye'de zevkle tüketilen ve aidiyeti konusunda Şanlıurfalılar ve Adıyamanlılar yıllardır anlaşamaz iken bu kez 'etsiz olanına kısır denir' iddiasıyla gündeme geldi. Yapımı, 4 bin yıl öncesi Komagene Uygarlığına kadar dayandırılan Anadolu'nun vazgeçemediği lezzet, Osmanlıca, 'Etsiz Yağsız Tecrübeli Yemekler' kitabında 'dilbabe' ve 'dilbaba' başlığıyla yer buluyor. Günümüzün aksine, salça ve nar ekşisi gibi bazı malzemeleri barındırmayan, bunların yerine kıyılmış cevizli bu tarif, kitapta 'Tabir-i ahirle dibabe' başlığı altında 'Usul-i tertibi' bölümünde anlatılıyor.

 • Minikler yaz Kur'an kursunda hat sanatını öğreniyor
  01 Ağu Minikler yaz Kur'an kursunda hat sanatını öğreniyor

  Van'da yaz dönemi Kur'an kursuna katılan çocuklar, Kur'an-ı Kerim'in yanında Hüsn-i hat sanatını da öğreniyor. Eski Van şehrinde bulunan tarihi Hüsrev Paşa Camisi'nde verilen kurslara katılan çocuklar, Kur'an-ı Kerim öğrenirken aynı zamanda geleneksel Türk İslam sanatları derslerini alıyor. İmam Hatip Ahmet Hüsrev Koyuncu, Hüsn-i hat sanatına ilgisi olan öğrencileri belirlediklerini ve kurs bitiminde onlarla çalışmaya devam edeceklerini belirtti. Tarihi cami ve külliye, çocuklar için hem öğrenme hem de dinlenme alanı olarak kullanılıyor.

 • Çanakkale Savaşları'nda 18 yaşından küçük askerlerin görev aldığı iddiası yanlış çıktı
  30 Tem Çanakkale Savaşları'nda 18 yaşından küçük askerlerin görev aldığı iddiası yanlış çıktı

  ÇOMÜ AÇASAM Müdür Yardımcısı İsmail Sabah'ın arşiv belgelerine dayanan araştırmasında, Çanakkale Savaşları'nda 18 yaşından küçük askerlerin görev aldığı iddiasının yanlış olduğu ortaya çıktı. Sabah, Türk ordusunun kanunlara ve belgelere göre hiçbir safhada çocuk savaştırmadığını belirtti.

 • Çanakkale Savaşları'nda 18 yaşından küçük askerlerin görev aldığı iddiası yanlış çıktı
  30 Tem Çanakkale Savaşları'nda 18 yaşından küçük askerlerin görev aldığı iddiası yanlış çıktı

  ÇOMÜ AÇASAM Müdür Yardımcısı İsmail Sabah'ın arşiv belgelerine dayanan araştırmasında, Çanakkale Savaşları'nda 18 yaşından küçük askerlerin savaşa katıldığı iddiasının yanlış olduğu ortaya çıktı. Sabah, Türk ordusunun kanunlara ve belgelere göre hiçbir safhada çocuk savaştırmadığını belirtti.

 • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kitap Mezadı Devam Ediyor
  23 Tem Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kitap Mezadı Devam Ediyor

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, her ay farklı bir mekanda düzenlediği kitap mezadı etkinliğine devam ediyor. Kitapseverler, Paşa Hamamı yanında gerçekleştirilen mezatta okudukları kitapları satma veya başka kitaplar alma imkanı buluyor. Türkçe, Arapça, Osmanlıca, Farsça, Almanca, İngilizce dillerinde eski ve yeni eserler açık artırma yoluyla uygun fiyata satışa sunuluyor. Etkinliğe katılan vatandaşlar, bu tür etkinliklerin ilçenin tanıtımına katkı sağladığını ve kıymetli kitapları bulma fırsatı sunduğunu belirtiyor. Büyükşehir Belediyesi, kitap mezadını her ay farklı bir mekanda düzenlemeye devam edecek.

 • Nadir bir kitap olduğunu bilmeden bağışladığı eser Türkologların gözdesi oldu
  18 Tem Nadir bir kitap olduğunu bilmeden bağışladığı eser Türkologların gözdesi oldu

  Bursalı koleksiyonerin nadir bir eser olduğunu bilmeden bağışladığı "Dede Korkut Kitabı" Türkologların araştırma kaynağı oldu.

 • Çanakkale Savaşları'nda Üzüm Hoşaflı Menü Yanlış, Etli Nohut ve Zeytinyağlı Bakla Doğru
  14 Tem Çanakkale Savaşları'nda Üzüm Hoşaflı Menü Yanlış, Etli Nohut ve Zeytinyağlı Bakla Doğru

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Sabah, arşiv belgelerine dayanarak Çanakkale Savaşları sırasında askerlerin beslenmesiyle ilgili doğru bilgileri ortaya çıkardı. Sosyal medyada dolaşan üzüm hoşaflı Çanakkale menüsünün gerçek olmadığını belirten Sabah, askerlerin etli nohut, zeytinyağlı bakla gibi sağlıklı yiyeceklerle beslendiğini belirtti. Harp ceridelerindeki kayıtlar da bu durumu destekliyor.

 • Çanakkale Savaşı'nda Askerlerin Beslenmesi Hakkında Yanlış Bilgiler Ortaya Çıktı
  12 Tem Çanakkale Savaşı'nda Askerlerin Beslenmesi Hakkında Yanlış Bilgiler Ortaya Çıktı

  ÇOMÜ AÇASAM Müdür Yardımcısı İsmail Sabah'ın arşiv belgelerine dayanan araştırmasına göre, Çanakkale Savaşı'nda askerler üzüm hoşaflı 'Çanakkale Menüsü' ile beslenmemiş. Belgeler, askerlerin etli nohut, zeytinyağlı bakla gibi sağlıklı yiyeceklerle beslendiğini gösteriyor.

 • Çanakkale Savaşında Askerlerin Beslenmesiyle İlgili Yanlış Bilgiler Ortaya Çıktı
  12 Tem Çanakkale Savaşında Askerlerin Beslenmesiyle İlgili Yanlış Bilgiler Ortaya Çıktı

  ÇOMÜ AÇASAM Müdür Yardımcısı İsmail Sabah'ın arşiv belgeleri üzerinde yaptığı araştırmaya göre, Çanakkale Savaşı'nda askerlerin üzüm hoşaflı 'Çanakkale Menüsü' ile beslendiği iddiası yanlış çıktı. Belgeler, askerlerin etli nohut, zeytinyağlı bakla gibi sağlıklı yiyeceklerle beslendiğini gösteriyor. Ayrıca, askerin günlük yediği yemeğin kalorisi dahi tabur doktorları tarafından tutuluyor.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar'ın eşi Fatma Çolakbayrakdar, yeni doğum yapan anneleri ziyaret etti
  11 Tem Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar'ın eşi Fatma Çolakbayrakdar, yeni doğum yapan anneleri ziyaret etti

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar'ın eşi Fatma Çolakbayrakdar, ilçede yeni doğum yapan anneleri ziyaret ederek, mutluluklarını paylaştı. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Çolakbayrakdar, Turgutreis, Zümrüt ve Yakut mahallelerinde ikamet eden Teker, Uzkülekçi ile Mutlu ailelerini ziyaret etti. Ailelere hayırlı olsun temennisinde bulunan Çolakbayrakdar, 'Hoş Geldin Bebek Seti' ile Kocasinan Akademi'de eğitim alan kursiyerlerin ördüğü yelekleri hediye etti.

 • Bandırma Gemi Müzesi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi 9 Günlük Bayram Tatilinde 30 Bin Ziyaretçi Ağırladı
  04 Tem Bandırma Gemi Müzesi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi 9 Günlük Bayram Tatilinde 30 Bin Ziyaretçi Ağırladı

  Samsun'da bulunan Bandırma Gemi Müzesi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi, 9 günlük Kurban Bayramı tatili süresince yaklaşık 30 bin ziyaretçi tarafından ziyaret edildi. Müze, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadeleyi başlattığı Bandırma Vapuru'nun replikasını içermekte olup, Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri, kıyafetleri ve o döneme ait eserlerin sergilendiği bir yerdir. Müze, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olan müzeler, 2023 yılının ilk 6 ayında toplamda 200 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

 • Elazığ'da 200 yıllık tarihi mezarlar gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor
  19 Haz Elazığ'da 200 yıllık tarihi mezarlar gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor

  Elazığ'ın Ulukent Mahallesi'ndeki Hüseynik Kariyesi Cami avlusunda bulunan 150 ile 200 yıllık mezarlıklar gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor. Mezar taşlarında Osmanlıca yazılar ve şiirler yer alıyor. Mahalle sakinleri tarihi miras olarak günümüze kadar gelen mezarların restore edilerek turizme kazandırılmasını istiyor.

 • 80 yaşındaki Bilge Amca Şevki Kılıç, arkeoloji bölümü hedefiyle YKS'ye girdi
  17 Haz 80 yaşındaki Bilge Amca Şevki Kılıç, arkeoloji bölümü hedefiyle YKS'ye girdi

  Edirne'de hurdacılık yaparak ailesini geçindiren ve Trakya Üniversitesi Tarih Bölümü'nü 3 yılda bitiren 80 yaşındaki Şevki Kılıç, arkeoloji bölümüne girmek için YKS'ye girdi. Kılıç, okumanın yaşı olmadığını vurgulayarak gençlere örnek oluyor.

 • Mescid-i Aksa'daki tarihi el yazması eserler Filistinli uzmanlarca onarılıyor
  16 Haz Mescid-i Aksa'daki tarihi el yazması eserler Filistinli uzmanlarca onarılıyor

  İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da uzun yıllar boyunca toplanan tarihi el yazması eserler, Yazma Eserleri Koruma ve Onarım Merkezi'nde Filistinli uzmanlar tarafından restore ediliyor.

 • Rami Kütüphanesi akıllı kitap teknolojisi ile buluştu
  14 Haz Rami Kütüphanesi akıllı kitap teknolojisi ile buluştu

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne bağlı il halk kütüphanelerinin yanı sıra Rami Kütüphanesi akıllı kitap teknolojisi ile buluştu. Akıllı kitap teknolojisi ile tüm akıllı cihazlar ve VR gözlükleri kullanan okurlar, yazarları yakından görüyor, onlara sesli ve yazılı olarak soru sorarak yapay zeka ile cevap alabiliyorlar. Yerli yazılımcı ve yayıncılar tarafından geliştirilen akıllı kitap teknolojisi sayesinde artık okurlar, il halk kütüphanelerinden aldıkları referans kodları ve her kütüphanede yer alan ayaklı pano ile qr kod sayesinde dijital üyelik oluşturabiliyor ve yazarları yakından görerek, onlarla konuşabiliyor, kitaplarını okuyup, isterlerse sesli olarak dinleyebiliyorlar.

 • İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Anadolu medeniyetlerinin tarihi ve kültürel mirasını yansıtıyor
  13 Haz İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Anadolu medeniyetlerinin tarihi ve kültürel mirasını yansıtıyor

  Türkiye'nin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, bir milyon parçaya yakın eseriyle Anadolu medeniyetlerinin tarihi ve kültürel mirasını yansıtıyor. Osmanlı Sultanı Abdülaziz döneminde kurulan müze, her yıl 500 binin üzerinde ziyaretçi ağırlıyor. Müze, geçen yıl yeniden ziyarete açıldıktan sonra, yaklaşık 10 yıl süren afetlere karşı güçlendirme ve restorasyon çalışmalarının ardından ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç müzeyi barındıran kompleks, Anadolu medeniyetlerinin tarihi ve kültürel mirasını yansıtıyor.

 • Hırka-i Şerif Vakfı Kültür Merkezi'nde Kursiyerlerin Eserlerinin Yer Aldığı Sergi Açıldı
  11 Haz Hırka-i Şerif Vakfı Kültür Merkezi'nde Kursiyerlerin Eserlerinin Yer Aldığı Sergi Açıldı

  Hırka-i Şerif Vakfı Kültür Merkezi kursiyerlerinin Klasik Türk-İslam ve modern sanat dallarında hazırladıkları eserlerin yer aldığı sergi, Fatih Hoca Üveys Camii Külliyesi'nde açıldı. Sergide, farklı yaş gruplarından ve alanlardan kursiyerlerin yıl boyunca katıldıkları derslerde yavaş yavaş ilerleyen çalışmaları yer alıyor. Kurslara devam eden çocuklar, erken yaşta dijital dünyanın tehlikeli sınırlarından biraz daha uzak durma imkanı buluyorlar. Hırka-i Şerif Vakfı Kültür Merkezi'nde Klasik Türk-İslam sanatları, modern sanatlar, müzik ve dil eğitimi ile birçok branşta çeşitli eğitim programları düzenleniyor.

 • Beyoğlu Sahaf Festivali başladı
  02 Haz Beyoğlu Sahaf Festivali başladı

  Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen 14. Beyoğlu Sahaf Festivali Galata Meydanı'nda başladı. Festivalde eski plaklardan, kitaplara, dergilere kadar birçok ürün satışa sunulacak. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, kitapla büyüyen bir gençlik arzu ettiklerini belirtti. Festivalin açılışına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başkonsolosu Seniha Birand Çınar ve Lübnan Başkonsolosu Mazen Kabbara da katıldı.

 • Beyoğlu Sahaf Festivali başladı
  02 Haz Beyoğlu Sahaf Festivali başladı

  Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen 14. Beyoğlu Sahaf Festivali Galata Meydanı'nda açıldı. Festival, 11 Haziran'a kadar kitapseverleri bekliyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, kitapla büyüyen bir gençlik arzu ettiklerini belirterek, festivalin teşvik edici rolünü önemsediklerini söyledi.

 • Nazım Hikmet Ran'ın Vefatının Üzerinden 60 Yıl Geçti
  02 Haz Nazım Hikmet Ran'ın Vefatının Üzerinden 60 Yıl Geçti

  Şilili edebiyatçı Pablo Neruda'nın 'Nazım'a sahip çıkın. Biz onun yanında şair bile sayılmayız.' dediği şair ve yazar Nazım Hikmet Ran'ın vefatının üzerinden 60 yıl geçti. Nazım Hikmet Ran'ın hayatı, ilk şiiri, eğitimi ve edebiyat dünyasındaki yeri hakkında bilgiler verildi.

 • Motifleri ve özellikleriyle dikkat çeken cami, tarihiyle tartışmalara neden oluyor
  27 May Motifleri ve özellikleriyle dikkat çeken cami, tarihiyle tartışmalara neden oluyor

  Tokat'ın Erbaa ilçesine bağlı Akça köyünde bulunan Silahtar Ömer Paşa Cami yıllara meydan okuyor. Motifleri ve yapım şekli ile dikkatleri üzerine çeken Silahtar Ömer Paşa cami, yapılış tarihiyle tartışmalara neden oluyor.

 • Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi'ni 2023'ün ilk 4,5 ayında 45 bin kişi ziyaret etti
  19 May Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi'ni 2023'ün ilk 4,5 ayında 45 bin kişi ziyaret etti

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 silah arkadaşıyla Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a geldiği Bandırma Vapuru'nun replikası olan Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi'ni 2023 yılının ilk 4,5 ayında 45 bin kişi ziyaret etti. Son 5 yılda ise toplam ziyaretçi sayısı 1 milyon 660 bine ulaştı.

 • Bandırma Gemi Müze'yi 4,5 ayda 45 bin kişi ziyaret etti
  18 May Bandırma Gemi Müze'yi 4,5 ayda 45 bin kişi ziyaret etti

  GAZİ Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 silah arkadaşıyla Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a geldiği Bandırma Vapuru'nun replikası olan Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi'ni 2023 yılının ilk 4,5 ayında 45 bin kişi ziyaret etti.

 • Kocaeli'de AK Parti 6, CHP 4, İYİ Parti, MHP, YRP ve YSP 1'er milletvekili çıkardı
  15 May Kocaeli'de AK Parti 6, CHP 4, İYİ Parti, MHP, YRP ve YSP 1'er milletvekili çıkardı

  KOCAELİ'de 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti 6, CHP 4, İYİ Parti, MHP, YRP ve YSP 1'er milletvekilliği kazandı.

 • 200 yıllık Osmanlıca kitabe ikinci el satış sitesinde bulundu
  10 May 200 yıllık Osmanlıca kitabe ikinci el satış sitesinde bulundu

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde bulunan antika yazılı taş şeklindeki Osmanlıca kitabeyi koruma altına aldı. İkinci el satış sitesinde satışa çıkarılan kitabe, 1835-1836 tarihli bir çeşmeye ait olduğu belirlendi.

 • Osmanlı Mutfağı Araştırmacısı Şef Recep İncecik'ten Erguvan Şerbeti Tarifi
  04 May Osmanlı Mutfağı Araştırmacısı Şef Recep İncecik'ten Erguvan Şerbeti Tarifi

  İstanbul'da baharın habercisi olan erguvan çiçeğinden yapılan şerbetin Osmanlı saray mutfağının vazgeçilmezi olduğunu söyleyen Osmanlı mutfağı araştırmacısı şef Recep İncecik, tarifini açıkladı. Erguvanın Türk mutfağında özel bir yeri olduğunu belirten İncecik, şerbetin yapımının unutulmaya yüz tuttuğunu dile getirdi. Erguvan şerbetinin yapımının inceliklerini aktaran İncecik, püf noktasının soğuk sıkım usulü yapılması olduğunu belirtti.

 • Türkiye'nin ilk 'Zeybek Müzesi' açılıyor
  01 May Türkiye'nin ilk "Zeybek Müzesi" açılıyor

  - Türkiye'nin ilk "Zeybek Müzesi" açılıyor Tire Belediyesi, Türkiye'de bir ilke imza atarak ilçede Zeybek Müzesi kurdu.

 • 108 yıl sonra bin 102 anne Çanakkale'de buluştu
  26 Nis 108 yıl sonra bin 102 anne Çanakkale'de buluştu

  Kayseri'den 26, 27, 57. Alayları Yaşatma Gönüllüleri Derneği İl Temsilcisi Dr. Sema Karaoğlu öncülüğünde 19 anne Çanakkale şehitleri için Seddülbahir'e gitti.

Advertisement