ABD Başkanı Joe Biden, Martin Luther King'in ailesini ağırladı - Son Dakika
Politika

ABD Başkanı Joe Biden, Martin Luther King'in ailesini ağırladı

ABD Başkanı Joe Biden, Martin Luther King\'in ailesini ağırladı

ABD Başkanı Joe Biden, Martin Luther King'in 60 yıl önce gerçekleştirdiği yürüyüşün yıl dönümünde King ailesini Beyaz Saray'da ağırladı. Biden, insan hakları savunucularının önemine dikkat çekerek nefrete karşı birlik çağrısı yaptı.

29.08.2023 02:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABD Başkanı Joe Biden, ABD'li insan hakları savunucusu Martin Luther King'in 60 yıl önce Washington'da gerçekleştirdiği yürüyüşün yıl dönümünde, King ailesini Beyaz Saray'da ağırladı.

Biden, 1963'te başkent Washington'da düzenlenen, 250 bin kişinin katıldığı "İş ve Özgürlük İçin Washington'a Yürüyüş" adlı insan hakları yürüyüşünün yıl dönümünde, King'in ailesini ve bazı sivil haklar savunucularını kabul etti. Kabulde, Başkan Yardımcısı Kamala Harris de yer aldı.

İnsan hakları savunuculuğunun sembol isimleri olan misafirlerine teşekkür ederek söze başlayan Biden, yaptıkları işin önemine dikkati çekti.

Biden, hafta sonu Florida'da 3 siyahinin hayatını kaybettiği ırkçı saldırıya değinerek, nefretin, "doğrudan Amerikan halkıyla konuşularak" durdurulabileceğini çünkü Amerikan halkının büyük çoğunluğunun, nefrete karşı birlik konusunda aynı fikirde olduğunu düşündüğünü belirtti.

Biden, Martin Luther King'in aynı ismi taşıyan en yaşlı oğlu ve onun eşi Arndrea Waters King ile kız kardeşi Bernice King'in yanı sıra Rahip Al Sharpton gibi insan hakları savunucularının katıldığı toplantıda, "Sanırım hepimiz birçok kez sessizliğin suç ortaklığı olduğunu söyledik. Sessiz kalmayacağız ve bu nedenle nefretle beslenen bu şiddete karşı harekete geçmeliyiz." dedi.

Başkan Yardımısı Harris de King ailesinin toplantıda yer alan birden fazla nesline atıfta bulunarak, "sivil haklar mücadelesinin her yeni nesil tarafından canlı tutulması gerektiğine" olan inancını dile getirdi.

Harris, "ABD'deki çoğu insanın, onları birbirinden ayıran şeylerden daha fazla ortak noktaya sahip olduğunu" ifade etti. ???????

Martin Luther King Jr. kimdir?

Martin Luther King Jr'nin, 1963'te başkent Washington'da düzenlenen ve 250 bin kişinin katıldığı "İş ve Özgürlük İçin Washington'a Yürüyüş" adlı insan hakları yürüyüşünde yaptığı "Bir Hayalim Var" adlı konuşması, tüm dünyada yankı uyandırmış, ABD'de kendisinden sonra gelecek birçok sosyal adalet savunucusuna ilham kaynağı olmuştu.

Memphis'te 1968'de suikast sonucu hayatını kaybeden King, ölümünden 9 yıl sonra 1977'de eski ABD Başkanı Jimmy Carter tarafından "Devlet Başkanlık Özgürlük Madalyası"na layık görülmüş ve onuruna "Martin Luther King Günü" ilan edilmişti.

Eski ABD Başkanı Ronald Reagan, günün ulusal bayram olmasını öngören kanunu 1983'te Kongre'nin kabul etmesinin ardından onaylamıştı.

Doğum günü olan 15 Ocak'a yakın olması dolayısıyla ABD'de her yıl ocak ayının 3. pazartesi Martin Luther King Günü olarak kutlanıyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika ABD Başkanı Joe Biden, Martin Luther King'in ailesini ağırladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Edirne'de yasa dışı yollarla yurda giren 28 düzensiz göçmen yakalandı
  14:14 Edirne'de yasa dışı yollarla yurda giren 28 düzensiz göçmen yakalandı

  Edirne'de yapılan denetimlerde, İpsala, Meriç ve Uzunköprü ilçelerinde yasa dışı yollarla yurda girdikleri belirlenen 28 Afganistan, Irak ve Pakistan uyruklu düzensiz göçmen yakalandı. Yakalanan göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

 • Edirne'de Son Bir Haftada 115 Aranan Şüpheli Yakalandı
  14:11 Edirne'de Son Bir Haftada 115 Aranan Şüpheli Yakalandı

  Edirne Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin son bir haftada çeşitli suçlardan aranan 115 şüpheliyi yakaladığını açıkladı. Emniyet ve asayişin sağlanması için çalışmaların devam edeceği belirtildi.

 • AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Kadem Ekşi, İstanbul'un En Büyük Yeşil Alan Projesini Yapacaklarını Söyledi
  14:11 AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Kadem Ekşi, İstanbul'un En Büyük Yeşil Alan Projesini Yapacaklarını Söyledi

  AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Kadem Ekşi, Haberler.com YouTube kanalında yapılan bir röportajda, Maltepe için vaatlerini anlattı. Ekşi, İstanbul'un en büyük yeşil alan projesini gerçekleştireceklerini belirtti. İstanbul Botanik Park projesi kapsamında 8.2 kilometrekarelik bir alanda gençlik merkezi, spor merkezleri, ekolojik köyler ve sosyal donatı alanları oluşturulacak. Projenin 2 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

 • Gazze'de ateşkes için yapılan müzakereler, ilerleme kaydedilmeden sona erdi
  14:08 Gazze'de ateşkes için yapılan müzakereler, ilerleme kaydedilmeden sona erdi

  Hamas ve arabulucular arasındaki ateşkes görüşmeleri Salı günü Kahire'de hiçbir ilerleme sağlanamadan sona erdi. Hamas, İsraillilerden yanıt beklerken, İsrail ise Hamas'ın taleplerini kabul etmedi. Hamas, Gazze'ye insani yardımın girişine ve yerinden edilen Filistinlilerin geri dönmesine izin verilmesini talep ediyor.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi İşçileri Zam Teklifini Kabul Etmedi
  14:08 İzmir Büyükşehir Belediyesi İşçileri Zam Teklifini Kabul Etmedi

  İzmir Büyükşehir Belediyesinde çalışan işçileri ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde teklif edilen yüzde 30'luk zam kabul görülmedi. Belediye-İş Sendikası İzmir Şubeleri iş bırakarak protesto düzenledi. İZULAŞ şoförleri de kontak kapattı.

 • Ali Babacan, Malatya'da depremzedeleri ziyaret etti
  14:08 Ali Babacan, Malatya'da depremzedeleri ziyaret etti

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Malatya'da yerel seçim çalışmaları kapsamında depremzedeleri ziyaret etti. Babacan, deprem sonrası yardım çalışmalarını anlattı ve parti olarak yerel yönetimler ve şehircilik eylem planlarını açıkladıklarını belirtti.


Advertisement