Sürpriz isimler var! İşte AK Parti'de 3 dönem kuralına takılanlar - Son Dakika
Politika

Sürpriz isimler var! İşte AK Parti'de 3 dönem kuralına takılanlar

AK Parti'de daha önce alınan kararla 24., 26 ve 27. dönemi kapsayacağı duyurulan üç dönem kuralının kesin olarak uygulanacağı konuşuluyor. Bu kurala takılanlar arasında Mustafa Şentop, İsmet Yılmaz, Mustafa Elitaş, Bülent Turan, Binali Yıldırım Hayati Yazıcı, Mehmet Özhaseki , Ali İhsan Yavuz, Hamza Dağ ve Nurettin Canikli gibi isimler yer alıyor.

01.04.2023 12:35  Güncelleme: 16:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs'ta yeniden iktidar olmaları halinde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde yeni isimlerin yer alacağını açıkladı. AK Parti tüzüğünde yer alan 3 dönem kuralını hatırlatarak "Üç dönem kuralı nedeniyle listelerde yeni isimler çokça yer alacak" dedi. Bu da akıllara "3 dönem kuralına takılan isimler kimler?" sorusunu getirdi.

PARTİNİN AĞIR TOPLARI KURALA TAKILIYOR

285 milletvekili olan AK Parti'de 57 isim 3 dönem kuralına takılıyor. Partinin üç dönem kuralına takılan önemli isimleri arasında Meclis Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz ile Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Bülent Turan ve Yılmaz Tunç; AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Mehmet Özhaseki, Ali İhsan Yavuz, Hamza Dağ, Nurettin Canikli ve Vedat Demiröz yer alıyor. Kuralın istisnasız uygulanması halinde parti vitrininde yer alan pek çok önemli isim, Meclis dışında kalmış olacak.

KURMAYLARINA TALİMAT VERDİ

Çarşamba günü yapılan Grup Toplantısı'nın ardından Erdoğan, partisinin grup başkanvekilleriyle kısa bir toplantı gerçekleştirdi. Burada Erdoğan'ın kurmaylarına listeleri hazırlarken üç dönem kuralını uygulayacağını söylediği bunun üzerine bazı grup başkanvekillerinin Erdoğan'a "O zaman adaylığa niye müracaat ettik?" diye sorduğu öğrenildi. Erdoğan'ın ise buna karşılık olarak "Yine topu bana attınız" diye espri yaptığı kaydedildi.

BAKAN OLARAK ATANABİLİRLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerden zaferle çıkması halinde 3 dönem kuralına takılan isimlerden bazılarının bakan olarak atanabilmesi ihtimali gündeme gelecek.

BAKANLAR MİLLETVEKİLİ ADAYI OLUYOR

Öte yandan Erdoğan'ın tüm kabine üyelerini milletvekili adayı yapacağını açıklamasından sonra bazı bakanların aday yapılacağı iller netleşmeye başladı: Fuat Oktay (Ankara), Bekir Bozdağ (Şanlıurfa) Fahrettin Koca (Bursa), Süleyman Soylu (Samsun), Mustafa Varank (Trabzon), Mehmet Kasapoğlu (Manisa), Adil Karaismailoğlu (İstanbul) eski Bakan Abdülhamit Gül (Diyarbakır).

Sürpriz isimler var! İşte AK Parti\'de 3 dönem kuralına takılanlar

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (8)

 • Ahmet Ateş: Reisin oy kaybetme sebebi hep bunlar millet aynı yüzleri görmekten bıktı yeni yüz lazım. 70 29 Yanıtla
  Ahmet eren Kacmaz: Adaş sen chp degiş yüz gördünmü 11 srçim kaybetmesine rağmen REİS bü ülkeye bu ülkede imam hatiplilerde bakan cumhurbaşkanı olabilecegini kanıtlamışlardır ve 20 senedir bir sürü bakan hatta parti başkanları bile kazandırmıştır ali Babacan Ahmet davuloglu gibi 18 17
 • Ahmet Ateş: Ne olursa olsun çok şeyler yapmış olsan bile sonuça bakmak gerekiyor,Teker patlamış yedek lastik de patlak yeni otobüse binmeden daha ileriye gidemezsin değişim şart. 39 53 Yanıtla
 • TC Rasım Alagurer: Dışarda kalsalar bile reis onlara ek iş bulur maaşları yine milyonları bulur emeklinin garibanın parası onlara ödenir böyle gelmiş böyle gitmez inşallah 37 40 Yanıtla
 • Abdülkadir Doğruyol: ÜÇ DÖNEM KUARALINA TAKILANLARIN BAĞLI BULUNDUKLARI İLLERDE TEMAYÜL YOKLAMASINDA YER ALIRLARSA Kİ ALIRLARSA DEMEK O BÖLGENİN SEÇMENİNİN MEMNUNİYETLERİNİ ORTAYA KOYMALARI DEMEK DEĞİLMİDİR ??HALK MEMNUNSA GERİSİ TEFERRUATTIR . 26 50 Yanıtla
 • Naci Taştan: Kurala takılanların yeri hazır, kazanırsalar hepsi köşkte yardımcı veya danışman olacaklar 15 22 Yanıtla
 • Serkan Semiz: Ne kuralı ......birikeri isterse kural falan işlemez 11 21 Yanıtla
 • Abdülkadir Doğruyol: NOT DÜŞÜORUM :YUKARIDA YAZDIĞIM KURALINA YERİNE KUARALINA YAZMIŞIM ÖZÜR DİLERİM . 8 16 Yanıtla

Advertisement