Altın, kahve seti, ipek kumaş baskılı tablo! Savcılık, Alinur Aktaş için topu Sayıştay'a attı - Son Dakika
Politika

Altın, kahve seti, ipek kumaş baskılı tablo! Savcılık, Alinur Aktaş için topu Sayıştay'a attı

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Sayıştay'ın 2021 denetim raporunda eski Başkan Alinur Aktaş'ın yönetimindeki Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde tespit ettiği usulsüzlüklere ilişkin yapılan suç duyurusu için "işlem yapılmasına yer olmadığına" karar verdi. Başsavcılık, binlerce liralık altın, kahve seti ve ipek kumaş baskılı tablo alındığı tespit edilen belediyede Aktaş ve diğer şüpheliler hakkında soruşturma yapılması için Sayıştay'ın suç duyurusunda bulunabileceğini belirtti.

21.04.2024 13:57  Güncelleme: 14:40

Sayıştay, eski Başkan Alinur Aktaş'ın yönetimindeki Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik 2021 yılı Sayıştay Denetim Raporu'nda, sosyal etkinlikler için 83 bin 175 liralık altın, 57 bin liralık Türk kahvesi fincan seti, 91 bin 850 liralık Türk kahvesi satın alındığı, Başkan'ın konuklarına alınan ipek kumaş baskılı tabloya 117 bin 900, muhtarlara dağıtılmak üzere bin 200 adet saate ise 48 bin lira ödendiğini tespit etmişti.

GENELGEYE AYKIRI ORGANİZASYONLAR

Sayıştay raporunda, hediye dağıtımı eleştirilmiş, genelgeye aykırı yapılan organizasyonlar sıralanmıştı. Bursa Festivali, Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali (3 milyon 997 bin 200 TL), Fotoğraf Festivali (1 milyon 184 bin 755 TL), Makedonya ve Kosova Sünnet Şöleni (240 bin TL) de bu organizasyonlar arasında yer almıştı.

"GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK" VE "DOLANDIRICILIK"

Halkçı Hukukçular, dönemin belediye başkanı Alinur Aktaş ve tespit edilecek diğer şüpheliler hakkında "görevi kötüye kullanma" ve "dolandırıcılık" suçlarından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na 29 Aralık 2022 tarihinde suç duyurusunda bulunmuştu.

İŞLEM YAPILMASINA YER OLMADIĞINA...

Halkçı Hukukçular'ın suç duyurusunu işleme alan savcılık, 22 Şubat 2024 tarihinde Aktaş ve diğer şüpheliler hakkındaki şikayetle ilgili "işlem yapılmasına yer olmadığına" karar verdi. Başsavcılık, Aktaş ve diğer şüpheliler hakkında soruşturma yapılması için Sayıştay'ın suç duyurusunda bulunabileceğini belirtti.

Kararda, özetle şu ifadelere yer verildi; "Sayıştay Bakanlığı'nca düzenlenen ve sonuçları yayınlanarak kamuoyuna açıklanan denetim raporlarının, kaynakların etkin ve verimli kullanılmasının sağlanması ile mali işlem ve eylemlerin yerine getirilmesinde idarelere yol gösterici nitelik taşıması, bunların Sayıştay'ın genel denetim faaliyetinin sonucu düzenlenmiş raporlar olması, suç tespiti ve ihbarı niteliğinde olmayıp kamu idarelerine rehberlik etme amacıyla oluşturulan tavsiye ve öneri niteliğinde olması, Sayıştay Başkanlığı'nca yapılan denetim ve incelemeler sırasında tespiti yapılan ve konusu suç teşkil eden iş ve işlemler varsa, denetim raporlarından farklı olarak hazırlanan raporlarla sorumluların bağlı olduğu kamu idaresine veya suçun niteliğine göre doğrudan soruşturma yapılmak üzere cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulabileceği hususları değerlendirildiğinde, ilgili kurum tarafından başsavcılığımıza intikal edilen bir suç duyurusunun da bulunmadığı anlaşılmakla, ilgili belediye başkanı ve diğer görevliler hakkında soruşturma işlemine başlanmadığı, bu nedenle iddialar nedeniyle görevliler hakkında işlem yapılmasına yer olmadığına karar verildi."

Altın, kahve seti, ipek kumaş baskılı tablo! Savcılık, Alinur Aktaş için topu Sayıştay\'a attı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Politika Altın, kahve seti, ipek kumaş baskılı tablo! Savcılık, Alinur Aktaş için topu Sayıştay'a attı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (35)

 • Erkan Cinar: Ne gerek var soruşturmaya saçmalamayın ihtiyaç bunlar… kahve içmesinlermi adamlar 188 92 Yanıtla
 • korhan sahin: Partinin adı kirlenmesin diye sayıştay dava bile açamıyor ama millet akıllanıyor 231 29 Yanıtla
  Yunus Durak: Yargıtay tarafından yargılanması gereken genelkurmay başkanını ağır ceza mahkemesinde yargılayan adalet sistemi, Kamuyu ilgilendiren bu olayı savcıların direk takibinde olması lazım değil miydi? Neden takibi şikayete sokmuşlar hayret 44 7
 • yakup suri : yani şaka gibi ya ...hepside şatafat içinde yönetmiş belediyelerini 214 26 Yanıtla
  serkan vardar: Ne olduğu belki olmayan dansçılar ne paralar verildi adil ol 1 0 serkan vardar: Tarkan efendi 5 milyon alınca sesin neden çıkmadı yakuuip 0 0
 • Hakan Kan: Istakoz yeyip paylaşmadıysa problem yok 194 20 Yanıtla
  serkan vardar: Gavuroglu ingilizlerle balık yerken gözün ... bakiyordu 0 0
 • Emin Yıldız: İcsinler kimse icmesin demiyor ama altın fincanda icmesinler ipekli kumaş almasınlar porselen fincanda icilmiyor mu kahve tadımı bozuluyor 178 15 Yanıtla
  yakup suri : eee bursa ipeği abisi onudamı kullanmasınlar 109 21
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement