Dolmabahçe'de Heniyye ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj: İsrail bu zulmün bedelini bir gün ödeyecek - Son Dakika
Politika

Dolmabahçe'de Heniyye ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj: İsrail bu zulmün bedelini bir gün ödeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'yi Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabul etti. Görüşmede Gazze'deki son durum, ateşkes için atılacak adımlar ve insani yardımların daha hızlı ulaştırılması konuları ele alındı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''İsrail Filistinlilere uyguladığı zulmün bedelini mutlaka bir gün ödeyecek. Türkiye her zeminde Gazze'ye yönelik katliamları anlatmaya devam edecek.'' dedi.

20.04.2024 16:04  Güncelleme: 16:38

İsrail'in Gazze saldırılarının ardından, İran-İsrail gerilimiyle birlikte Orta Doğu'da gerilim tırmanmaya devam ediyor. Türkiye, bölgede yaşanan bu gerilimi durdurmak için hamleler yaparken, bugün gözler yeniden İstanbul'a çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'yi kabul etti. İkili arasında görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti.

ERDOĞAN, HENİYYE'Yİ DOLMABAHÇE'DE AĞIRLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hafta sonu Filistin davasının lideri misafirim olacak. Beraber birçok şeyleri dertleşeceğiz, konuşacağız" sözleriyle, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin ziyaretini duyurmuştu. Gazze için diplomasi trafiğine devam eden Erdoğan'ın Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile görüşmesi öğleden sonra saat 14.30 sıralarında başladı.

Toplantıya, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, MİT Başkanı İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç da katıldı.

ATEŞKES VE İNSANİ YARDIM KONULARI GÖRÜŞÜLDÜ

Kritik görüşme yaklaşık 2,5 saat sürdü. Heniyye ile yapılacak görüşmelerde, ateşkes için atılacak adımların yanı sıra Gazze'ye dönük insani yardımların artırılması ve daha etkin ve hızlı ulaştırılmasına ilişkin konular da ele alındı.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Görüşmenin ardından İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'yi İstanbul'da kabul etti. Görüşmede İsrail'in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, insani yardımların Gazze'ye yeterli düzeyde ve kesintisiz ulaştırılması için yapılması gerekenler, bölgede adil ve kalıcı barış süreci ile ilgili konular ele alındı.

"TÜRKİYE DİPLOMATİK GAYRETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye'nin uluslararası toplumun dikkatini Filistinlilere uygulanan zulme çekmek için diplomatik gayretlerini sürdürdüğünü ve vahşetin son bulması ile acil kalıcı ateşkes ihtiyacının her fırsatta vurgulandığını söyledi.

"İSRAİL FİLİSTİNLİLERE UYGULADIĞI ZULMÜN BEDELİNİ MUTLAKA ÖDEYECEK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistinlilere uyguladığı zulmün bedelini mutlaka bir gün ödeyeceğini, Türkiye'nin her zeminde Gazze'ye yönelik katliamları anlatmaya devam edeceğini, tüm çabaların bölgesel barışın anahtarı olan bağımsız Filistin Devleti'nin kurulması ve bölgeye kalıcı huzurun gelmesi için sarf edildiğini ifade etti.

"TÜRKİYE, FİLİSTİN'E 45 BİN TONDAN FAZLA İNSANİ YARDIM GÖNDERDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Filistinlilerin birlik içinde hareket etmesinin hayati öneme sahip olduğunu, İsrail'e verilecek en güçlü cevabın ve zaferin yolunun birlik ve bütünlükten geçtiğini ve uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendiren İsrail'e karşı Filistin'in haklı davasının ve gerçeklerin daha çok anlatılması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, yaşanan acıları bir nebze dindirebilmek için Türkiye'nin Filistin'e yönelik insani yardımlarını sürdürdüğünü, bugüne kadar 45 bin tondan fazla insani yardımın bölgeye sevk edildiğini, ticarete getirilen kısıtlamalar dahil, İsrail'e yönelik bir dizi yaptırımın hayata geçirildiğini de belirtti.

ERDOĞAN'DAN HENİYYE'YE BAŞSAĞLIĞI

İsrail ile İran arasındaki gerilimleri de değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşananların İsrail'e zemin kazandırmaması gerektiğini, Batı'da İsrail'in saldırılarını sorgulayan havanın dağılmaması için dikkatleri yeniden Gazze'ye çekecek çalışmalar yapılmasının önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Heniyye'ye İsrail saldırısında şehit düşen çocukları ve torunları için başsağlığı dileklerini de iletti.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan eşlik etti."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye görüşmesi sona erdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye görüşmesi sona erdi

İşte gözlerin çevrildiği o görüşmeden kareler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniye görüşmesi başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniye görüşmesi başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniye görüşmesi başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniye görüşmesi başladı
Dolmabahçe\'de Heniyye ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan\'dan net mesaj: İsrail bu zulmün bedelini bir gün ödeyecek

Son Dakika Politika Dolmabahçe'de Heniyye ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj: İsrail bu zulmün bedelini bir gün ödeyecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (28)

 • Özkan Özdemir: üff midem bulanıyo artık senden 108 81 Yanıtla
  Selami Karagülle: Nane kaynatıp iç mide bulantısına iyi gelir:) 64 70 Şbn Şbn: Kadın doğum doktoruna görün 40 26 Özkan Özdemir: la işine bak yalaka 0 0
 • Harun Çelik: Şimdi israil pkk ile alenen görüşse ne diyeceksiniz ?? 53 90 Yanıtla
 • Selami Karagülle: Eveet geldik zurnanın zırt dediği yere İsrail’e ticaretimizi keselim diyenler bakalım hamasın Türkiye ziyaretini nasıl yorumlayacaklar merak ediyorum gerçi onların derdi İsrail’e ticaretimizi kesmek değil Türkiye’ ekonomisinin zarara uğratılması ve Türkiye’nin Filistin’e İsrail üzerinden yapmış olduğu İnsani yardımların önüne geçilmesiydi 39 83 Yanıtla
  Murat Soylu: Ne anlatıyon bilader sen. 61 15 Selami Karagülle: Murat Soylu Diyorum ki ginko biloba anlama yeteneğini geliştiriyor tavsiye ederim 15 43
 • ibrahim seven: umarım gorusmeler olumlu geçiyordur ve bu zulüm artık son bulur dini ırkı ne olursa olsun masum insanlara orantısız güç kullanıp onları yerinden yurdundan canından edenlere lânet olsun 63 9 Yanıtla
  Gursel kalen: Ticaret görüşülüyor sen söylenenlere bakma. Yaptıkları ile söyledikleri tamamen zıt şeylerdir. 14 8
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement