Fransa Başbakanı'nın Meclis'te elektronik sigara kullanması tepki çekti - Son Dakika
Politika

Fransa Başbakanı'nın Meclis'te elektronik sigara kullanması tepki çekti

Fransa Başbakanı\'nın Meclis\'te elektronik sigara kullanması tepki çekti

Fransa'da muhalefet partisi Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili Caroline Fiat, Başbakan Elisabeth Borne'un Ulusal Meclis'te elektronik sigara kullanmasına tepki göstererek, 'Burada yasaları yazıyoruz ancak yasaların üstünde değiliz.' dedi. Fiat, Borne'un elektronik sigara içmesini 'aşağılayıcı bir durum' olarak gördüğünü belirtti ve herkesin yasalara uyması gerektiğini vurguladı.

30.11.2023 15:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Fransa'da muhalefet partisi Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili Caroline Fiat, Başbakan Elisabeth Borne'un Ulusal Meclis'te elektronik sigara kullanmasına tepki göstererek, "Burada yasaları yazıyoruz ancak yasaların üstünde değiliz." dedi.

Meclis Genel Kurulunda konuşan milletvekili Fiat, Başbakan Borne'un Meclis'te elektronik sigara kullanmasına tepki gösterdi.

Fiat, Meclis'te kendisi konuşurken, Borne'un elektronik sigara içmesini "aşağılayıcı bir durum" olarak gördüğü yorumunda bulundu.

Sağlık Bakanı Aurelien Rousseau'nun 28 Kasım'da, kamu sağlığını gerekçe göstererek, plajlarda ve kamu binalarının çevresinde sigara içilmemesi gerektiğini duyurduğunu hatırlatan Fiat, "Burada yasaları yazıyoruz ancak yasaların üstünde değiliz." dedi ve herkesin yasalara uyması gerektiğini vurguladı.

Fransız milletvekili, sigara tüketiminin sağlığa zarar verdiğinin altını çizdi.

Dün yaşanan olaya ilişkin görüntüleri X sosyal medya platformundan paylaşan Fiat, "Başbakan Elisabeth Borne'dan Meclis'te elektronik sigara içmeyi bırakmasını talep etmek için konuşmamı yarıda kesmek zorunda kaldım." ifadesini kullandı.

Milletvekilinin paylaşımının altında bir sosyal medya kullanıcısı "Sonunda biri (Başbakan'a) yasaların herkes için geçerli olduğunu söylemeye cesaret etti." yorumunda bulundu ve Başbakan'ın Genel Kuruldan dışarı çıkarak sigarasını kullanabileceğini ifade etti.

Bir diğer sosyal medya kullanıcısı ise "Her gün hükümet üyeleri davranışlarıyla yasalara uymadığını halka gösteriyor." diye yazdı.

Borne'un Meclis'te elektronik sigara kullandığı anlara ait görüntüler daha önce de gündem olmuştu. Bu durum, ülkede kamuya ait kapalı mekanlarda sigara kullanımının yasak olması nedeniyle eleştirilmişti.

Fransa Sağlık Bakanı Rousseau 28 Kasım'da, ülkedeki plajlarda, ormanlarda, kamuya açık bahçelerde, okul gibi bazı kamu alanlarının çevresinde sigara kullanımının yasaklanacağını duyurmuştu.

Ülkede 2007'den bu yana kamuya ait kapalı binalarda ve iş yerlerinde sigara tüketimi yasak.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Fransa Başbakanı'nın Meclis'te elektronik sigara kullanması tepki çekti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • AK Parti'den aday gösterildiği konuşulan Hüsnü Şenlendirici: Bir siyasi partiden olmadım
  10:51 AK Parti'den aday gösterildiği konuşulan Hüsnü Şenlendirici: Bir siyasi partiden olmadım

  Uzun yıllardır İzmir'de yaşayan Hüsnü Şenlendirici, Bergama ilçesinde AK Parti tarafından 1. sıra Belediye Meclis üyesi adayı gösterildiği söylentisi üzerine konuştu. Herhangi bir partiye bağlı olmadığını belirten Şenlendirici, "Bir siyasi partiden değil belediye başkanı kontenjanından direk aday olarak gösterildim" dedi.

 • Pençe-Kilit Operasyonu'nda 6 terörist etkisiz
  10:42 Pençe-Kilit Operasyonu'nda 6 terörist etkisiz

  Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 6 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bakanlık, teröristlerin hangi deliğe girerlerse girsinler kendilerini bekleyen kaçınılmaz sondan kurtulamayacaklarını belirtti.

 • Rekabet Kurulu'ndan Nestle Türkiye'ye 346 milyon lira ceza
  10:31 Rekabet Kurulu'ndan Nestle Türkiye'ye 346 milyon lira ceza

  Rekabet Kurulu, bayilerinin satış fiyatlarına müdahale ettiği ve bayilerin satış yapacakları bölgeleri/müşterileri belirlediği iddiası üzerine başlatılan soruşturmada Nestle'ye 346 milyon TL idari para cezası verdi.

 • Hayranları çıldırdı! Neymar'ın son hareketine tepki yağıyor
  10:24 Hayranları çıldırdı! Neymar'ın son hareketine tepki yağıyor

  Suudi Arabistan takımı Al-Hilal'de forma giyen Neymar'ın soyunma odasında geleneksel kıyafetlerle dolaştığı görüldü. Brezilyalı yıldızın o halini gören hayranları Neymar'a demediğini bırakmadı.

 • Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul'da 7'den büyük deprem kaçınılmaz
  10:10 Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul'da 7'den büyük deprem kaçınılmaz

  Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da 7'den büyük bir depremin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Görür, İstanbul'da aday olan iktidar ve muhalefetin belediye başkanları ile deprem konusunda görüştüğünü belirtti.

 • Deniz Cengiz en kötü cinsel ilişki deneyimimi anlattı: Bir otoparkta yaşadım
  10:09 Deniz Cengiz en kötü cinsel ilişki deneyimimi anlattı: Bir otoparkta yaşadım

  Jet Sosyete dizisindeki rolüyle tanınan oyuncu Deniz Cengiz, hayatının en kötü cinsel ilişki deneyimini anlatırken "Otoparktan birinin giriş kat balkonuna girip ilişkiye girmiştik. Çocuğun dizleri yara olmuştu" dedi.

 • Halk otobüsü şoförü maaş zammını duyunca halaya durdu
  10:04 Halk otobüsü şoförü maaş zammını duyunca halaya durdu

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, çalışanlarına yüzde 107 zam yaparak maaşlarına zam yaptığını duyurdu. Zam haberi alan bir otobüs şoförü, sevincini göbek atarak kutladı. Şoförün göbek attığı anlar sosyal medyada binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı zamla birlikte en düşük çalışan maaşı 34 bin liraya yükseldi.

 • Galatasaray'ın eski yöneticisi Mehmet Büyükekşi'nin ihracını istiyor
  09:53 Galatasaray'ın eski yöneticisi Mehmet Büyükekşi'nin ihracını istiyor

  Galatasaray'ın eski yöneticisi Sedat Doğan, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin kulüp üyeliğinden çıkarılması için üç farklı dilekçe verdi. Doğan'ın dilekçelerinde, Büyükekşi'nin başka bir kulübe üye olması, Galatasaray başkanlığına ilişkin küçük düşürücü ifade kullanması ve Atatürkçü-Cumhuriyetçi değerleri taşımaması ihraç istemi gerekçeleri olarak belirtildi.


Advertisement