Tuğrul Türkeş'in Sözleri Meclis'i Karıştırdı - Son Dakika

Tuğrul Türkeş'in Sözleri Meclis'i Karıştırdı

10.10.2013 16:53
Tuğrul Türkeş'in Sözleri Meclis'i Karıştırdı

MHP'li Tuğrul Türkeş'in "Meclis'e giren oluşumlar terörle olan bağlarını kesmelidir" sözleri BDP'li vekillerin tepkisin çekti.

MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, "Bizans dahi, duruşuyla, bugün birçok AKP'liden daha millidir, daha Türk'tür" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör saldırılarına karşı sınır ötesi harekatla ilgili Hükümet'e verilen yetkinin bir yıl uzatılmasını öngören tezkere oy çokluğuyla kabul edildi. Görüşmelere geçilmeden önce, BDP milletvekilleri, tezkereden önce grup önerilerinin görüşülmesi gerektiğini belirterek itiraz etti. TBMM Grup Başkavekili Sadık Yakut ise uygulamanın bu şekilde olduğunu, görüşmelere tezkere ile başlayacaklarını söyledi. BDP milletvekilleri ile Yakut arasında kısa bir tartışma yaşandı.

TUĞRUL TÜRKEŞ: TERÖRLE MÜCADELE DURDU

MHP Grubu adına söz alan Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, terörle mücadelenin tamamıyla durdurulduğunu iddia ederek, "Ellerine 30 binin üzerinde masum insanın kanı bulaşan terör örgütünün faaliyetleri, şimdi bizzat AKP iktidarı tarafından meşrulaştırılmaktadır" dedi.

"FAŞİZM YENİDEN ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜ"

Bu süreçte, " PKK'yı evcilleştirme" ifadelerinin kullanıldığını ve bu uğurda kamuoyunu ikna için agresif bir psikolojik harekat uygulandığını öne süren Türkeş, basının da adeta bu kapsamda propaganda aracına dönüştürüldüğünü savundu. AK Parti tarafından onaylanmayan her düşüncenin yasaklandığını iddia eden Türkeş, faşizmin AK Parti ile yeniden ete kemiğe büründüğünü öne sürdü.

"MECLİS'E GİREN OLUŞUMLAR TERÖRLE BAĞLARINI KESSİN"

Türkeş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Terörü durdurmanın tek bir yolu vardır; teröristi itlaf edersin. Bugün Türk Devleti'ne terör karşısında diz çöktürmek gayretinde olanlar, bunun bedelini çok ama çok ağır ödeyeceklerdir.  Terör yuvaları bertaraf edilmeli ve Meclis'e giren oluşumlar terörle olan bağlarını kesmelidir. Demokrasimiz, ancak terör illetinden tamamen temizlendikten ve suçluları cezalandırdıktan sonra hakiki reformları işleme koyacaktır. Eşkıyanın, katilin güdümünden kurtarılmış bir demokraside her şey değerlendirilebilecektir."

"BİZANS AKP'LİLERDEN DAHA MİLLİDİR"

AK Parti'li eski bir milletvekilinin 'bugüne dek Türklüğümün bir faydasını göremedim' dediğini anımsatan Türkeş, bu ifadenin AK Parti'nin zihniyetini teşhir ettiğini öne sürdü. Türkeş, "Diğer yandan bir bakıyorsunuz, Fener Rum Patriği Sayın 1. Bartholomeos Hazretleri, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda 'biz Türk'üz, Türklük müşterek değerimizdir' diyor. Sayın Patrik Hazretleri orada Türk ulusunu bir aile olarak nitelemiş ve Türk vatanına aidiyeti, toplumsal birlikteliğin şartı şeklinde değerlendirmiştir. Tenkidimin ağırlığını mazur görün ancak üzülerek ifade etmek zorundayım: Bizans dahi, duruşuyla, bugün birçok AKP'liden daha millidir, daha Türk'tür. Başbakan'ın ancak hayallerinde ezmeye çalıştığı ve korkulu rüyası olan Türk milliyetçiliği de işte söz konusu birliğin teminatıdır" diye konuştu.

"AYNI GAYEYE HİZMET EDİYORSUNUZ"

Çözüm sürecini de eleştiren Türkeş, şöyle devam etti: "Buradan iktidara sesleniyorum: Durdurun bu müzakere sürecini. İktidar olarak, ana muhalefet ve bölücü örgütün legal yapısı ile bir oldunuz, ülkeyi felakete sürüklüyorsunuz. Aranızdaki anlaşmazlıklar göstermeliktir. Farklarınız ayrıntılarda gizlidir. Adeta bir şer üçgeni teşkil etmiş, aynı gayeye hizmet ediyorsunuz.

Hükümetin, dış politika konusunda Meclis'i bilgilendirmediğini savunan Türkeş, "Örneğin bugün Irak'ta ve Suriye'de savaşan bir örgüt var, adı Irak-Şam-Levant İslam Devleti. Kimdir bunlar biliyor muyuz?" diye sordu.

Tuğrul Türkeş, tezkereye, tezkere metninin arşivlerde sarartılması için değil, teröristlerin vurulması için destek vereceklerini açıkladı.

"KÜRTLER ORTADOĞU'DA ARTIK GÜÇ"

BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ise Türkeş'in konuşmasında partisine yönelik "Meclis'e giren oluşumlar terörle olan bağlarını kesmelidir" ifadesini kullandığını belirterek, buna tepki gösterdi. Gür, BDP'nin Kürt halkını temsil eden legal bir parti olduğunu ifade etti.

Bu arada BDP ile MHP'li milletvekilleri arasında karşılıklı "ırkçı" suçlaması yapıldı. Nazmi Gür, yıllardır "savaş tezkerelerinden" sonuç alınmadığını, buna rağmen yine Meclis gündemine getirildiğini ileri sürdü. Gür, hükümetin "savaş tezkerelerine" öncelik vermesinin çözüm sürecini sekteye uğratacağını, samimiyetini sorgulanır hale getireceğini iddia etti.

"KÜRTLER ÖZGÜRLÜLKERİNİ KAZANACAKTIR"

Gür, şunları söyledi: "PKK ateşkes sürecini sürdürme kararlılığını teyid ederken, çekilme sürecinin durdurulduğunu ilan etmişken, hükümetin yeni bir savaş tezkeresiyle karşımıza çıkması, hükümetin çözüm süreci konusundaki samimiyetini bizim açımızdan sorgulanır duruma getirmiştir. Kürt meselesini çözmenin tek yolu barış sürecini geliştirmek, bunu müzakereye dönüştürmektir. Savaş tezkeresiyle bu süreci daha fazla devam ettiremezsiniz.  Anamuhalefeti de eleştiriyorum. Bazı CHP sözcülerinin bu tezkereye destek vereceklerini söylediğini duyduk. Umarız doğu değildir. Dün Suriye tezkeresine 'hayır' diyen CHP, söz konusu güney Kürdistan olunca 'evet' derse inandırıcılığını kaybeder. Bu tezkere yeni Roboskiler yaratır. Kürtler AKP'nin paketlerine gerek duymadan özgürlüklerini kazanacaklar. Ortadoğu'da artık Kürtlerin de bir güç olduğu, onları dikkate almadan barış ve istikrarın olmadığı bilinmelidir."

"BİRİLERİ RANT DEVŞİREMİYOR"

Gür'ün konuşmasının ardından söz alan BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de Tuğrul Türkeş'in, "Meclis'e giren oluşumlar terörle olan bağlarını kesmelidir" ifadesine tepki gösterekek, BDP'nin yasal mevzuatlara göre kurulduğunu söyledi. Baluken "8 aydır kan akmadığı için birileri rant devşiremiyor" dedi.

Türkeş ise "(Meclis'e giren oluşumlar terörle bağlarını kesmelidir) dedim. Siz de kesin. Bunda gocunacak bir şey yok ki. Ayrıca MHP'nin kökü 1948'e dayanır. Türkiye'de terörün olmadığı dönemde de MHP vardı" şeklinde konuştu.

GÜNDEM ÖZETİ / 3 Temmuz 2022 GÜNDEM ÖZETİ / 3 Temmuz 2022 Son dakika: İSTANBUL-ESKİ MİLLETVEKİLİNİN ARACINA DÜZENLENEN MOLOTOFKOKTEYLLİ SALDIRI KAMERADA Son dakika: İSTANBUL-ESKİ MİLLETVEKİLİNİN ARACINA DÜZENLENEN MOLOTOFKOKTEYLLİ SALDIRI KAMERADA Son dakika! Irak'ın Basra kentinde aşiretler arası çatışmada 3 kişi öldü Son dakika! Irak'ın Basra kentinde aşiretler arası çatışmada 3 kişi öldü
Kaynak: AA

Son Dakika Politika Tuğrul Türkeş'in Sözleri Meclis'i Karıştırdı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement