Kıbrıs Planının Mimarı Kofi Annan Hayatını Kaybetti - Son Dakika

Kıbrıs Planının Mimarı Kofi Annan Hayatını Kaybetti

18.08.2018 15:42
Kıbrıs Planının Mimarı Kofi Annan Hayatını Kaybetti

BİRLEMİŞ Milletler eski Genel Sekreteri Kofi Annan, 80 yaşında hayatını kaybetti.

BİRLEMİŞ Milletler eski Genel Sekreteri Kofi Annan, 80 yaşında hayatını kaybetti. 1938 yılında Gana'da doğan Annan, BM'nin 7'nci genel sekreteriydi.

Kofi Annan, Kıbrıs için de önemli bir isimdi. Ada'da 2004 yılında yapılan referanduma sunulan plan, Kofi Annan'ın adını taşıyordu. 'Annan Planı' olarak referanduma sunulan plan, Kıbrıslı Rumların yüzde 76 oyu ile reddedilmişti.

Dönemin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos Annan Planı'na karşı 'Hayır' kampanyası yapmıştı.

'BİRLEŞİK KIBRIS'

Kıbrıslı Türkler ise birleşik bir Kıbrıs'ı içeren Annan Planı'na yüzde 65 'Evet' oyu vermişti. Plan onaylansaydı; Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk kurucu devletlerinin aralarında oluşturduğu federatif yapıya dayanarak yeni devlet kurulması öngörülüyordu. Devletin ismi Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti olacaktı.

AKINCI:  ÜZÜNTÜ İLE ÖĞRENDİM

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kofi Annan'ın ölümü nedeniyle yayınladığı başsağlığı mesajında, "BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan'ın vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum" dedi. Akıncı, "Diğer hizmetleri yanında, Kıbrıs sorununun çözüm çabaları çerçevesinde kendi adıyla anılan planın hazırlanması sürecindeki katkıları her zaman saygı ile hatırlanacaktır. Tüm yakınlarının ve sevenlerinin acısını paylaşır, başsağlığı dilerim" ifadelerini kullandı.

- Lefkoşa

Adana'da annelerinin kebapçıya bırakıp kaçtığı çocuklara bir darbe de babadan geldi: Onları istemiyorum Adana'da annelerinin kebapçıya bırakıp kaçtığı çocuklara bir darbe de babadan geldi: Onları istemiyorum Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, BM 76. Genel Kurul Başkanı Şahid ile görüştü Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, BM 76. Genel Kurul Başkanı Şahid ile görüştü BM Genel Sekreteri Guterres'ten Zaporijya çağrısı BM Genel Sekreteri Guterres'ten Zaporijya çağrısı
Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Kıbrıs Planının Mimarı Kofi Annan Hayatını Kaybetti - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement