Meral Akşener: Kurultayda genel başkanlık için aday olmayacağım - Son Dakika
Politika

Meral Akşener: Kurultayda genel başkanlık için aday olmayacağım

Seçimde beklediği sonucu elde edemeyen İYİ Parti'de Genel Başkanı Meral Akşener, 27 Nisan'da yapılacak seçimli olağanüstü genel kurultayda aday olmayacağını açıkladı.

08.04.2024 10:00  Güncelleme: 10:21

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde istediği başarıyı elde edemeyen İYİ Parti'nin Türkiye genelinde oyu yüzde 3'ün altına düştü. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve kurmayları eleştirilerin hedefi haline gelirken, Akşener 27 Nisan'da yapılacak genel başkanlık seçiminde tekrar aday olmayacağını ilan etti.

İşte Akşener'in sosyal medyadan yaptığı açıklama:

"30 yıllık siyasi kariyerim boyunca; ülkemizin geleceğini, milletimizin huzurunu, devletimizin iyiliğini yakından ilgilendiren birçok meselede kararlar almam, tutumlar benimsemem gerekti. Bu kararları alırken, bu tutumları takınırken de; her defasında bireysel çıkarlarımı, kısa vadeli potansiyel kazanımları ve yapılan her türlü "cazip" teklifi bir kenara bırakıp; sahip olduğum ahlaki değerleri, Cumhuriyetimizin temel ilkelerini ve Türkiye'nin ihtiyaçlarını merkeze aldım. Rabbime şükürler olsun ki; aldığım her kararın, benimsediğim her tutumun ne kadar isabetli olduğu da, her zaman kısa vadede olmasa da, zaman içerisinde mutlaka ispatlandı.

Ayrıca günümüz siyasetinde görmeye pek alışık olmadığımız biçimde; şartlar ne kadar Çetin, siyasi konjonktür ne kadar elverişsiz olursa olsun; her kararımın, her tutumumun sorumluluğunu almayı da mutlaka bildim. Nitekim ödenmesi gereken bedelleri de başkalarından bir beklentim olmaksızın her defasında ödedim. Bundan da asla pişman olmadım."

"SORUMLULUĞUN ŞAHSIMA AİT OLDUĞUNU VURGULADIM"

Akşener, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler seçimleri öncesinde İYİ Parti olarak; yetkili kurulların kararı doğrultusunda seçimlere hür ve müstakil olarak girmeyi tercih ettiğinin altını çizerek, "Bu kararı almamızdaki gayemiz; partimizi Türkiye'de gittikçe yerleşik hâle gelen siyasi kutupların yörüngesinden çıkartmak, milletimize de iki seçenek arasına sıkıştırıldığı rekabetsiz siyasetten kurtaracak nitelikte yeni bir seçenek sunarak ülkemize toplumsal, siyasi ve kurumsal çerçevede zararlarını hep beraber deneyimlediğimiz kutuplaşma ortamına son vermek için ilkesel bir adım atmaktı.

Bu kararı alırken, kararı alan partinin genel başkanı olarak; karşımıza kimleri aldığımızı, elbette biliyordum. Göğüsleyeceğimiz türlü zorlukların, gayri ahlaki propagandaların, satın alınmış iradelerce yapılacak galiz taarruzların, elbette bilincindeydim. Potansiyel olarak alabileceğimiz menfi seçim sonucu riskinin, velhasıl yine bir bedel ödeme gerekliliğinin doğabileceğinin de pek tabii farkındaydım. Bu nedenle de süreç boyunca sonuçların sorumluğunun şahsıma ait olduğunu her fırsatta vurguladım." dedi

Meral Akşener: Kurultayda aday olmayacağım

"MEMLEKETİMİN İYİLİĞİ İÇİN HER TÜRLÜ BEDELİ ÖDERİM"

Akşener, "Seçim sonuçları kapsamında ödediğimiz ve ödediğim bedele razıyım. Geldiğimiz noktada İYİ Parti olarak ismimiz, bugünü kazanmak uğruna yarınları tehlikeye atan kirli pazarlıklarla anılmıyorsa, ben bu bedele razıyım. Bugün İYİ Parti sarsılmış; ama ne iktidarın ne ana muhalefetin, ne de 2028 hesapları kovalayan bir takım aktörlerin arka bahçesi olmaya direnmişse, ben bu bedele razıyım. Ve hatta İYİ Parti, bugünü feda etme uğruna, bu gidişle yarın Türkiye'nin önüne çıkacak türlü musibetlere karşı her zamanki dik duruşunu gösterebilecek bir tutum almayı başarabildiyse, ben bu bedele razıyım. Çünkü ben, dün olduğu gibi bugün de milletimin, devletimin, memleketimin iyiliği için her türlü bedeli öderim.

Bu kapsamda, seçimlere dair muhasebemizi yapacağımız, 2028'e giden yolda rotamızı belirleyeceğimiz seçimli olağanüstü kurultayımızda Genel Başkanlığa aday olmayacağımı ilan ediyorum.

Kurultayımızın şimdiden; partimiz, milletimiz ve memleketimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, aday olacak tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Meral Akşener: Kurultayda aday olmayacağım

İYİ PARTİ'DE GENEL BAŞKANLIĞA ADAY İSİMLER

İlk olarak kurucular kurulu üyesi Günay Kodaz, Akşener'in karşında aday olduğunu açıklamıştı. İYİ Parti Göç Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın da 8 Nisan pazartesi günü kurultay süreci ve genel başkan adaylığı konulu basın açıklaması yapacağını söyledi. İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın'da başkanlık yarışında aday olduğunu ilan etti. Son olarak ise İYİ Parti meclis grubu başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu yarışta yer alacağını açıkladı. Böylelikle kesinlik kazanan aday sayısı 4'e yükseldi.

Eski İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz ve parti sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu'nun aday olmayı düşündüğü iddia ediliyor.

SEÇİM SONRASI ÜST ÜSTE İSTİFALAR YAŞANMIŞTI

Öte yandan; 31 Mart yerel seçimlerinin ardından İYİ Parti'de ardı ardına istifalar yaşanmıştı. İlk olarak Bilge Yılmaz Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevini bıraktığını açıklayıp, Akşener'i de istifaya çağırmıştı. İYİ Parti GİK üyesi Ahmet Zeki Üçok da başarısızlığın sorumlusu olarak Meral Akşener gördüğünü belirterek "Son elli yılın en büyük başarısına, en büyük sevincine, ortak olmamıza engel oldu. Sizleri affetmiyoruz" açıklamasını yapmıştı.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz ise Akşener'in seçim öncesi "Akşener'in aday olmayacağını düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Meral Akşener: Kurultayda genel başkanlık için aday olmayacağım

Son Dakika Politika Meral Akşener: Kurultayda genel başkanlık için aday olmayacağım - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (19)

 • İlker Güner: Kirli siyaset yapılarak diyorsun, kirli siyasetin alasını siz yaptiniz sn akşener! Cumhurbaskanligi seçimlerinde oynadığınız oyunlar yerel seçimlerde elinizde patladı, maymun gözünü açtı. Bu seçim sadece AKP iktidarina cevap vermedi, aynı zamanda( iyi parti, deva, gelecek, SP vs.) hepinize bir ders niteliğindeydi. Çalışmadığınız yerden çıktı sorular, kaldınız! Bu halk gözünü açtı artık, imtihan zamanı sizin biz sinavimizi halk olarak yıllarca verdik. 115 13 Yanıtla
 • ZAFER YILDIZ: Apla Ne Derse Tersini Yapar. Tecrübe İle Sabittir 98 5 Yanıtla
 • Ankara null: meral giderse parti 3 seneye kapanir 49 33 Yanıtla
 • Oooo: Masadan kalk-otur yapmayıp güçlü şekilde ittifakının adayını desteklese ülkenin de emeklinin de kendinin de başına bunlar gelmezdi İyi ablasın ama herkese kaybettirdin 63 16 Yanıtla
  SnOW gRaiN: hala anlamıyorsunuz nu millet kılıncdaroğluna oy vermezdi oda biliyordu anlatamadı 6 7
 • Alper Elma: kendini bir maydinos sanıp bir havalara girmişti, afralar tafralar havasından geçilmiyordu sağada solada kafa tutuyordu ama halbuki bı hiçti. hiç olduğunu anlaması neyseki uzun sürmedi, zaten bir seçim daha devam etse hezimeti daha beter olur, iyi oldu sevindim kendisini zerre sevmem 45 8 Yanıtla
 • Ali Parlak: Hiç bir yere gitmez halk istedi baskı var falan filan der devam eder yersen ben yemiyorum yiyenlere afiyet olsun 43 7 Yanıtla
 • Hamit Gündoğdu: Bir siyasi duruş yerine ne olduğu belirsiz ve uçuk saçık davranışlarınız sizi siyasette son durağa getirdi.. artık inme zamanınız geldi.. eğer ki gelecek yeni yönetimde net bir tavırla yani kimseye yancı olmadan iradeli birliktelikleri sağlarsa belki başarı gelir.. çünkü iyi Parti'nin seçmeni bu seçimde net tavır ortaya koydu Meral hanım siz bunu elinizle ittiniz.. 35 2 Yanıtla
 • Erol MARASLI: Doğru bir karar.Mhp yanlış yapınca aynı zihniyete sahipsiniz diye iyi partiye geçtim ancak yanlış kararlar vererek partiyi olması gereken yerin çok altında bıraktınız.artık siyasette yeni yüzler yeni anlayışlar lazım.YAVUZ AĞIRALİOĞLU gelmeli 24 7 Yanıtla
  Abuzer Kadayıf: En son da deme geçtin seninki milliyetçilik değil kim ne verirse hesabı 2 13
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement