NATO'dan Türkiye'nin tahıl anlaşmasındaki rolüne övgü - Son Dakika

NATO'dan Türkiye'nin tahıl anlaşmasındaki rolüne övgü

09.11.2022 00:22
NATO'dan Türkiye'nin tahıl anlaşmasındaki rolüne övgü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna tahılının Karadeniz'den dünyaya sevk edilmesini sağlayan tahıl anlaşmasındaki rolü için Türkiye'yi takdir ettiklerini ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna tahılının Karadeniz'den dünyaya sevk edilmesini sağlayan tahıl anlaşmasındaki rolü için Türkiye'yi takdir ettiklerini ifade etti.

Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP27) "İklim Güvenliği" konulu toplantıya video konferansla bağlanarak konuşma yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin tahıl anlaşmasındaki rolüne değindi.

Stoltenbeng, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş nedeniyle dünyada enerji ve gıda fiyatlarının arttığını aktararak, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye'nin girişimleriyle varılan tahıl anlaşması ile gıda fiyatlarının gerilediğine dikkat çekti.

Stoltenberg, "Birleşmiş Milletler, NATO müttefiki Türkiye ve uluslararası toplumun, küresel gıda pazarındaki baskıyı azaltmak için Ukrayna'dan en azından tahıl ihracatını mümkün kılan anlaşmayı müzakere ederek sonuçlandırmasından memnunum. Geçtiğimiz hafta İstanbul'u ziyaret ettim. Tahıl gemilerinin İstanbul Boğazı'ndan geçişini gördüm. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm ve Türkiye'nin tahıl anlaşmasındaki çabalarından övgüyle bahsettim. Rusya'ya tahıl anlaşmasına uyması ve anlaşmayı uzatması için çağrımızı sürdürüyoruz" dedi. - BRÜKSEL

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 'Türkiye-KKTC El Ele Eğitimde Daha İleriye Programı'nda konuştu Açıklaması Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 'Türkiye-KKTC El Ele Eğitimde Daha İleriye Programı'nda konuştu Açıklaması Ukrayna Ombudsmanı Lubinets: 'Türkiye'nin üstlendiği arabuluculuk görevi çok çok önemlidir' Ukrayna Ombudsmanı Lubinets: 'Türkiye'nin üstlendiği arabuluculuk görevi çok çok önemlidir' Türkiye ve Ukrayna Ombudsmanları'ndan savaş bölgesinde 'İnsanlık Koridoru' açıklaması Türkiye ve Ukrayna Ombudsmanları'ndan savaş bölgesinde 'İnsanlık Koridoru' açıklaması

Son Dakika Politika NATO'dan Türkiye'nin tahıl anlaşmasındaki rolüne övgü - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement