TBMM Adelet Komisyonu, PKK'lı teröristle fotoğrafları çıkan Semra Güzel'in vekilliğinin düşürülmesine karar aldı - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

TBMM Adelet Komisyonu, PKK'lı teröristle fotoğrafları çıkan Semra Güzel'in vekilliğinin düşürülmesine karar aldı

18.11.2022 11:46

TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu, PKK'lı teröristle fotoğrafları gün yüzüne çıkan ve yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında "devamsızlık" sebebiyle milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde oy çokluğu ile karar aldı. Güzel'in milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili nihai kararı, TBMM Genel Kurul'u verecek.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in, terör örgütü üyeleriyle silahlı ve samimi fotoğrafları, Adıyaman'da 2017'de etkisiz hale getirilen PKK'lı Volkan Boran'ın cep telefonundan çıkmıştı. Fotoğrafların basına yansımasının ardından hazırlanan fezleke uyarınca Güzel'in dokunulmazlığı kaldırıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, hakkındaki soruşturma kapsamında ifade alınmak üzere çıkarılan davetiyeye cevap vermeyen ve adresinde bulunamayan Güzel için harekete geçti. Talebi yerinde gören hakimlik, 24 Mart 2022'de Güzel hakkında yakalama emri çıkardı.

YURT DIŞINA KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Terör örgütü PKK/KCK aracılığıyla yasa dışı şekilde yurt dışına çıkış arayışında olduğu öğrenilen Semra Güzel, MİT ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün ortak operasyonuyla yakalandı. Güzel, İstanbul'dan 59 DG 606 plakalı araç ile Edirne'ye giderken, "göçmen kaçakçılığı", "resmi belgede sahtecilik" ve "konut dokunulmazlığını ihlal" suçlarından kaydı olan sürücü Aladdin G. ile "terör örgütü propagandası yapmak"tan kaydı bulunan Fırat D. ile birlikte yakalandı.

TBMM Karma Komisyonu, Semra Güzel'in 'devamsızlık' nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin raporu kabul etti

TUTUKLANDI

Güzel hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 5 ay önce yakalama kararı çıkartıldı. Güzel, 2 Eylül'de başkası adına düzenlenen sahte kimlikle yurt dışına kaçmak isterken yakalanarak, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

15 YILA HADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede, Güzel'in, yurt dışına kaçmaya çalışırken "Mehtap Şahan" adına düzenlenmiş sahte kimlik ve tanınmamak için kılık değiştirmiş şekilde yakalandığı anlatıldı. Güzel'in PKK/KCK ile organik bağının bulunduğu, örgütsel hiyerarşi içerisinde yer aldığına yönelik çeşitlilik, süreklilik ve yoğunluk şartlarının bulunduğuna dair yeterli delilin elde edildiğini belirtilen iddianamede, sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

ADALET KOMİSYONU'NDAN 'VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLSÜN' KARARI

TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu, HDP'li Semra Güzel'in devamsızlık raporunu görüşerek milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde oy çokluğu ile karar aldı. Karma komisyon, aldığı karara ilişkin raporunu TBMM Genel Kurulu'na havale edecek. Genel Kurul, Güzel'in milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili nihayi kararı verecek.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Politika TBMM Adelet Komisyonu, PKK'lı teröristle fotoğrafları çıkan Semra Güzel'in vekilliğinin düşürülmesine karar aldı - Son Dakika


Advertisement