Vural: Türkiye'nin Dış Politikası Milli Değerlerden Uzak - Son Dakika
Politika

Vural: Türkiye'nin Dış Politikası Milli Değerlerden Uzak

Vural: Türkiye\'nin Dış Politikası Milli Değerlerden Uzak

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Türkiye'nin dış politikası milli değerlerden uzak, dışarıda şekillendirilen bir hal aldı" dedi.

02.01.2012 21:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, " Türkiye'nin dış politikası milli değerlerden uzak, dışarıda şekillendirilen bir hal aldı" dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu'nun İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi Salonda düzenlediği konferansa katılan Vural, eğitime katkısından dolayı İzzet Baysal'ı ve Baysal Ailesi'ni minnetle andığını söyledi.

Vural, dış politikanın iç politika malzemesi yapılmaması gerektiğine dikkati çekerek, "Türkiye'nin dış politikası milli değerlerden uzak, dışarıda şekillendirilen bir hal aldığı" diye konuştu.

Türkiye'nin bugünkü dış politikasının "milli bir kimlik" taşımadığını öne süren Vural, şunları söyledi:

"Bakın 8 ay önce kardeşimiz olan Esad'a şimdi gitmesi gerektiğini söylüyoruz. Libya'da NATO'nun ne işi var derken, NATO operasyonuna destek veriyor, füze kalkanını ülkemizde kurduruyoruz. Tüm bu değişimlerdeki irade nedir, kimin iradesidir- Büyük Ortadoğu Projesinin eş başkanlığı görevi verilen bir ülkede, bu soruların cevabı milli bir irade olamaz. İsrail, Güney Kıbrıs Rum kesimi ile Akdeniz'de doğalgaz çıkartmış, Akdeniz paylaşılmış, Irak'ın kuzeyinde kukla devlet girişimlerinde, İsrail etkin rol oynuyor, İsrail'in en büyük düşmanlarından biri olan Esad'ın gitmesi için Türkiye baskı yapıyor. Sonra da Türk Dışişleri Bakanı kürsüye çıkıp, 'İsrail'i dize getirdik' diyor. Bu durum dış politikada halkın gözünün nasıl boyandığının bir kanıtıdır."

Hükümetin terör ve terör yandaşlarını cesaretlendirdiğini de savunan Vural, "Bunca şehit verdik, bunca vatan evladımızı kaybettik. Şimdi herkese istediğini vereceğiz gibi bir anlayış hakim. Bu evlatlarımız niye öldü, niye bu kadar şehit verdik o zaman- Böyle bir durum olabilir mi- Terörle mücadele eden devlet gitti, yerine terörle müzakere eden bir devlet geldi. Bu nasıl bir anlayış- Kim böyle bir müzakere istiyor-" diye konuştu.

Konuşmasının ardından Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen ve AİBÜ Atatürkçü Düşünce Topluluk Başkanı Ergin Yönet tarafından Oktay Vural'a çiçek verildi.

- BOLU

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Vural: Türkiye'nin Dış Politikası Milli Değerlerden Uzak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İsrail Başbakanı Netanyahu: Savunma sistemlerimiz konuşlandırıldı, her türlü senaryoya hazırlıklıyız
  00:35 İsrail Başbakanı Netanyahu: Savunma sistemlerimiz konuşlandırıldı, her türlü senaryoya hazırlıklıyız

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran saldırısına karşı hazırlıklı olduklarını ve savunma sistemlerinin konuşlandırıldığını açıkladı. Netanyahu, İsrail'in İran'dan gelecek saldırıya karşılık vereceğini belirtti ve uluslararası desteklerini vurguladı. İsrail vatandaşlarına da sükunet çağrısı yaptı.

 • İsrail Savaş Kabinesi İran'ın İHA Saldırısını Ele Alıyor
  00:35 İsrail Savaş Kabinesi İran'ın İHA Saldırısını Ele Alıyor

  İsrail'de savaş kabinesi, İran'ın insansız hava aracı (İHA) saldırısı başlatmasının ardından Başbakan Binyamin Netanyahu'nun başkanlığında toplandı. Resmi açıklama yapılmazken, Savunma Bakanı Yoav Gallant, Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin de toplantıda hazır bulunduğu görüldü.

 • İsrail Başbakanı Netanyahu başkanlığında savaş kabinesi toplantısı başladı
  00:31 İsrail Başbakanı Netanyahu başkanlığında savaş kabinesi toplantısı başladı

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun başkanlığında Tel Aviv'deki Kiryat askeri karargahında savaş kabinesi toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Savunma Bakanı Yoav Gallant, Bakan Benny Gantz, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzli Halevi, Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ve diğer üst düzey yetkililer de katıldı.

 • İsrail, İran'ın saldırı için İHA havalandırdığını açıkladı
  00:11 İsrail, İran'ın saldırı için İHA havalandırdığını açıkladı

  İsrail ordusu, İran'ın ülkeye saldırmak üzere silahlı insansız hava araçları (İHA) havalandırdığını duyurdu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkenin savunma sistemlerinin aktif hale getirildiğini ve ordunun hazır olduğunu belirtti. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ise İsrail'in düzenlediğini söylediği saldırının ülkesinin topraklarına yönelik bir saldırı olduğunu vurgulayarak, cezalandırılması gerektiğini ifade etti.

 • İran İsrail'e Hava Saldırısı Başlattı
  00:09 İran İsrail'e Hava Saldırısı Başlattı

  İsrail'in İran Konsolosluğu'na düzenlediği saldırının ardından gerilim tırmanıyor. İran, İsrail'e hava saldırısı başlattığını duyurdu. İsrail ordusu ise savunmalarının hazır olduğunu belirtti. İran ve ABD de saldırıyı doğruladı. İran'ın insansız hava araçları ve seyir füzelerini hareket ettirdiği bildirildi. Hizbullah da İsrail'e roketli ve insansız hava araçlı saldırı düzenledi. İran'ın Ortadoğu'daki en büyük balistik füze ve İHA cephaneliğine sahip olduğu belirtildi.


Advertisement