Depresyonun En İyi İlacı: Dünya Klasikleri! - Son Dakika
Sağlık

Depresyonun En İyi İlacı: Dünya Klasikleri!

Depresyonun En İyi İlacı: Dünya Klasikleri!

Uzman Psikolog Gamze Eser, depresyon tedavisi için en basit yolun kitap okumak olduğunu vurguluyor.

23.09.2016 13:56  Güncelleme: 14:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çocuklarımıza okuma alışkanlığını aşılamak oldukça önemlidir. Günümüzde teknolojinin tüm imkanlarından yararlanarak bilgiye hızlı erişim mümkündür. Bu durum sadece yetişkinleri değil çocuklarımızı da kitap okumaktan uzaklaştırmaktadır. Bütün uzmanların tartışmasız dile getirdiği "çocuklar bizim söylediklerimizi değil, yaptıklarımızı rol model alır" gerçeği göz önünde bulundurularak okuma alışkanlığı küçük yaşlarda aile ortamında kazandırılmalıdır.

''Okuyan bireylerin depresyona girme yüzdeleri çok daha düşüktür'' diyen Gamze Eser; Sıklıkla tatil ile kitap okuma arasında zamanlama bağlantısı kurulmaktadır, halbuki okumak gün içinde yoğunluğunuz sırasında beyninizi rahatlatmak için kısa molalar halinde yapılması gereken bir eylemdir.

Çocukluk döneminde kazanılan okuma alışkanlığı bireyin ergenlik dönemini daha rahat, bilinçli geçirmesine ve kendiyle barışık bir yetişkin olmasına yardımcı olacaktır.

Bilimsel olarak yeni bilgi edinmenin, belirli bir konu hakkında fikir sahibi olmanın insan psikolojisini olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Okul öncesi dönemde çocuğun kullandığı ve öğrendiği kelime sayısı ile zeka gelişimi doğru orantılıdır. Teknolojiyi hayatımıza sadece sınırlı süreyle dahil etmemiz gerekmektedir. Uyku öncesi kitap okumanın, stres düzeyi düşük , kaliteli bir uyku geçirmenize yardımcı olduğu bilinmektedir.

Her Daim Güncelliğini Koruyan Mutlaka Okumanız Gereken 29 Dünya Klasiği Roman:

Charles Dickens - İki Şehrin Hikayesi

Victor Hugo - Notre Dame'ın Kamburu

Jane Austen - Aşk ve Gurur

Ivan Gonçarov - Oblomov

Lev Nikolayeviç Tolstoy - Diriliş

Ivan Turgenyev - Babalar ve Oğullar

Gustave Flaubert - Madam Bovary

Ernest Hemingway - Yaşlı Adam ve Deniz

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski - Karamazov Kardeşler

Honore De Balzac - Vadideki Zambak

James Joyce - Dublinliler

Emile Zola - Germinal

Johann W. Geothe - Faust

Aleksandr Sergenyeviç Puşkin - Yüzbaşının Kızı

Maksim Gorki - Ana

Daniel Defoe- Robinson Crusoe

Erich Maria Remarque - Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Stendhal - Kırmızı ve Siyah

Jack London - Demir Ökçe

Herman Melville - MOBY DICK Beyaz Balina

John Steinbeck - Gazap Üzümleri

Nikolay Vasilyeviç Gogol - Ölü Canlar

Oscar Wilde - Dorian Gray'in Portresi

Alexadnre Dumas - Monte Cristo Kontu

Emily Bronte - Uğultulu Tepeler

Miguel De Cervantes Saavedra - Don Kişot

Umberto Eco - Gülün Adı

Robert Musil - Niteliksiz Adam

Anten Çehov - Hikayeler

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Sağlık Depresyonun En İyi İlacı: Dünya Klasikleri! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Erzincan'da 3 yaşındaki çocuğun gazoz açacağına sıkışan parmağı itfaiye ekiplerince çıkarıldı
  15:38 Erzincan'da 3 yaşındaki çocuğun gazoz açacağına sıkışan parmağı itfaiye ekiplerince çıkarıldı

  Erzincan'da oyun oynarken bir çocuğun parmağı metal gazoz açacağına sıkıştı. Ailesinin kurtaramaması üzerine çocuk hastaneye götürüldü. Sağlık ekiplerinin sonuç alamaması üzerine itfaiye ekipleri çağrıldı ve parmak metal gazoz açacağı kesilerek çıkarıldı.

 • Sakarya Müftülüğü ve AFAD iş birliğiyle 'Depremde Arama Kurtarma Eğitimleri' devam ediyor
  15:33 Sakarya Müftülüğü ve AFAD iş birliğiyle 'Depremde Arama Kurtarma Eğitimleri' devam ediyor

  Sakarya Müftülüğü ve AFAD iş birliğiyle gerçekleştirilen 'Depremde Arama Kurtarma Eğitimleri'nin 2. turu başladı. Eğitimlerle, katılımcılara deprem anında arama kurtarma faaliyetlerinde etkin rol alabilmeleri için gerekli bilgi ve beceriler kazandırılmak hedefleniyor.

 • DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi
  15:22 DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

  Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen söyleşide, bağımlılığın sosyal olayların ve bireysel sorunların doğal sonucu olduğu vurgulandı. Psikolog Zeynep Alçelik Uran, bağımlılığın fazla madde almak değil, istendiğinde durduramamak olduğunu belirtti. Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nden Gülbeyaz Çınar ise bağımlılığın sadece alkol, tütün ve hap kullanımıyla sınırlı olmadığını, kumar, oyun ve internetin de bağımlılıkla mücadelede yer aldığını ifade etti.

 • Şırnak'ta Boğazına Cisim Kaçan 3 Yaşındaki Çocuk Elazığ'a Sevk Edildi
  15:03 Şırnak'ta Boğazına Cisim Kaçan 3 Yaşındaki Çocuk Elazığ'a Sevk Edildi

  Şırnak'ın Cizre ilçesinde evde boğazına cisim kaçan 3 yaşındaki Selim Yunus Kaya, ambulans helikopterle Elazığ'a sevk edildi. Hayati tehlikesi bulunan çocuğun tedavisi özel bir hastanede yapılacak.

 • Nazilli'de trafik kazası sonucu ağır yaralanan genç hayatını kaybetti
  14:59 Nazilli'de trafik kazası sonucu ağır yaralanan genç hayatını kaybetti

  Aydın'ın Nazilli ilçesinde motosikletiyle kaza yapan Burak Aşkın, 4 gün süren yaşam mücadelesini kaybederek hayatını kaybetti. Ağır yaralanan genç, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu.

 • Sahte raporlarla kamu kurumlarına 41 milyon lira zarar
  14:45 Sahte raporlarla kamu kurumlarına 41 milyon lira zarar

  İstanbul'da bazı kamu hastanelerine kardiyovasküler cerrahi branşına muayene olmak için başvuru yapan genel sağlık sigortalı hastaları Küçükçekmece'de faaliyet gösteren özel bir hastaneye yönlendirip sahte raporlar ve tedavi yapılmış gibi fatura keserek kamu kurumlarını toplamda 41 milyon 859 bin 890 lira zarara uğratan 11 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

 • Bakü'de Türk Toraks Derneği Azerbaycan Temsilciliği açıldı
  14:19 Bakü'de Türk Toraks Derneği Azerbaycan Temsilciliği açıldı

  Bakü'de gerçekleştirilen Pulmonoloji Sempozyumu'nda Türk ve Azerbaycanlı doktorlar, akciğer hastalıkları, astım ve alerjik hastalıklar ile hava kirliliği ve solunum yolu rahatsızlıkları gibi konuları ele aldı. Türk Toraks Derneği Başkanı Nurdan Köktürk, Azerbaycanlı doktorların eğitimlerine katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti. Sempozyuma katılan Prof. Dr. Fuat Kalyoncu ise Türk Toraks Derneği desteğiyle yapılan bir araştırmanın sonuçlarını paylaştıklarını ve bu tür çalışmaların önemli olduğunu vurguladı.

 • Kırklareli Valisi Birol Ekici, Yeşilay Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı
  14:09 Kırklareli Valisi Birol Ekici, Yeşilay Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı

  Vali Ekici, madde bağımlılığının dünya genelinde ortak bir sorun haline geldiğini belirterek, zararlı alışkanlıkların aile bağlarını zayıflattığını ve ülke ekonomisine büyük kayıplar yaşattığını ifade etti. Bilinçli ve sağlıklı bir nesil oluşturma yolunda, tüm toplumun zararlı maddelere ulaşmayı önlemek için birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

 • İşitme kaybının erken tanısı ve tedavisi önemlidir
  13:43 İşitme kaybının erken tanısı ve tedavisi önemlidir

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi Odyoloji Uzmanı Merve Topaloğlu, işitme kaybının erken tanısının ve tedavisinin sağlıklı gelişim için önemli olduğunu belirtti. Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre dünya genelinde işitme kaybı yaşayan kişi sayısının artacağına dikkat çekildi. Hastane, Ulusal İşitme Tarama Programı kapsamında referans merkezi olarak hizmet veriyor ve doğru tanı ve müdahale için çalışmalar yürütüyor.

 • Radyofrekans Yöntemiyle Varisten Kurtuldu
  12:49 Radyofrekans Yöntemiyle Varisten Kurtuldu

  Tanker şoförlüğü yapan Zeynel Aydemir, Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde radyofrekans yöntemiyle tedavi edilerek 11 yıllık varis hastalığından kurtuldu. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Erin Tüysüz, radyofrekans yöntemiyle toplardamarlara tel göndererek radyo dalgalarıyla çaplarını küçülttüklerini belirtti. Aydemir, tedavinin rahat ve ağrısız geçtiğini ifade ederek, sağlığına kavuştuğunu söyledi.


Advertisement