9. Dünya Aba Güreşi Şampiyonası Hatay'da Yapıldı - Son Dakika

9. Dünya Aba Güreşi Şampiyonası Hatay'da Yapıldı

07.09.2018 12:34
9. Dünya Aba Güreşi Şampiyonası Hatay'da Yapıldı

1-2 Eylül tarihlerinde Hatay’da düzenlenen 9. Dünya Aba Güreşi Şampiyonası’nda Türkiye takım halinde Dünya Şampiyonu oldu.

1-2 Eylül tarihlerinde Hatay'da düzenlenen 9. Dünya Aba Güreşi Şampiyonası'nda Türkiye takım halinde Dünya Şampiyonu oldu.

İki gün süren ve 37 ülkenin katıldığı şampiyonada Türkiye takım halinde birinci olurken ikinciliği İran ve üçüncülüğü Özbekistan, dördüncülüğü Gürcistan ve beşinciliği Macaristan kazandı.

Oldukça çekişmeli geçen güreşlerde aynı zamanda başpehlivan olan Mahmut Çayırcı kazandı. Aba Güreşi Dünya Federasyonu Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş yaptığı açıklamada; " 4 ülke ile başladığımız ve 37 ülkeye çıkan şampiyonamıza katılan tüm ülke sporcularına teşekkür ediyorum. Bu sene TGRT, İHA, TRT Spor, Kırım televizyonu canlı bağlantılar yaptılar. Akdeniz TV güreşlerin tamamını canlı verdi. Güreşlerimiz kıran kırana geçti. Avrupa'nın da çeşitli ülkelerde Aba Güreşi turnuvaları düzenlemekteyiz. Hedefimiz Türkiye'de de bu büyük organizasyonumuzu görmeleri ve bir an önce ayrı bir federasyon olmaktır. Bu konuda devlet büyüklerimizin de bu konuya hassasiyet göstermelerini istiyoruz" dedi. Dünya Aba Güreşi Kurucu Başkanı Prof.Dr.Tabip Albay İbrahim Öztek ise yaptığı açıklamada; " Uzun yıllar Judo Federasyonu Başkanlığı yaptım. Milli sporcu olarak, antrenör olarak bir çok branşın içinde bulundum. Aba Güreşi kadar kısa sürede bu kadar büyüyen bir branş daha görmedim. Nedeni ise herkesin yapmış olduğu bir güreş bu. Bunda Aba giysisi ve kuralları var. Dünya bizi tanıyor, ancak bir takım kısır çekişmelerden dolayı bu sporun zarar görmemesidir. Yoksa biz gideriz başka yönetim gelir" diyerek bu spora Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün duyarsız kalmaması gerektiğine dikkat çekti.

9. Absa Güreşi Dünya Şampiyonası'nda dereceler şöyle oluştu:

60 Kg.

1. Fatih Önalan TUR

2. Mehmet Yüce TUR

3. Ali Gürsoy TUR

3. Marad Gorgadze ACA

5. Talgat Shegenov KZK

5. Ferhat Kılıç TUR

70 Kg.

1. Ebrahim valiyan IRI

2. Hasan Kaya TUR

3. Mustafa Kuyucu TUR

3. Cuma Akkuş TUR

5. Mekriban Khalcimov TUR

5. Chudak Mengi TUV

80 Kg.

1. Zaur Gagnidze GEO

2. Oğuz Doğruer TUR

3. Komoliddin Rasulov ÖZB

3. Mohammed Ebrahim IRI

5. Georgi Makharashvili GEO

5. Aidar Burakano BŞK

90 Kg.

1. Arısıom Zemliakov BLR

2. Levente Ledenyi MCR

2. Mehmet Yüce TUR

3. Adem Çuvaşoğlu KKTC

3. Mojtoba Kalantarian IRI

5. Gheorghe Lozovanu ROM

5. İsa Göçen TUR

+100 Kg.

1. Mahmut Çayırcı TUR

2. Enes Bandırma TUR

3. Giorgi Kobaidze GEO

3. Loseb Larajuli GEO

5. Azamad Bahodurzoda UZB

Takım sıralaması ise şöyle oluştu

1. TÜRKİYE/ TUR

2. İRAN/ IRI

3. ÖZBEKİSTAN/ UZB

3. GÜRCİSTAN/ GEO

5. BELARUS/ BLR

5. MACARİSTAN/ HUN - HATAY

9. Dünya Aba Güreşi Şampiyonası Hatay'da Yapıldı
9. Dünya Aba Güreşi Şampiyonası Hatay'da Yapıldı
9. Dünya Aba Güreşi Şampiyonası Hatay'da Yapıldı

YORUMLAR
500
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Andersson'un olumlu görüşmesi, İsveç'i karıştırdı! PKK üyesi vekil çılgına döndü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Andersson'un olumlu görüşmesi, İsveç'i karıştırdı! PKK üyesi vekil çılgına döndü Türkiye'nin ilk Peynir Müzesi Kars'ta Türkiye'nin ilk Peynir Müzesi Kars'ta SPOR Edirne'de uluslararası motokros şampiyonaları sonuçlandı SPOR Edirne'de uluslararası motokros şampiyonaları sonuçlandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Spor 9. Dünya Aba Güreşi Şampiyonası Hatay'da Yapıldı - Son Dakika


Advertisement