Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Türk Dünyası haberleri, Türk Dünyası son dakika, son dakika Türk Dünyası

Son Dakika Türk Dünyası Haberleri

Son dakika Türk Dünyası haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son türk dünyası haberleri anında burada.


 • 10:58 KTMÜ, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'a Fahri Doktora unvanı verdi

  KTMÜ, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'a Fahri Doktora unvanı verdi Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a 'Fahri Doktora' unvanı verdi. Tatar, KTMÜ'yü ziyaret ederek 'Kırgızistan'da Enerji Yatırımları ve İşbirliği Konferansı'na onur konuğu olarak katıldı. Program kapsamında Tatar'a, KKTC'nin mücadelesini savunması ve Türklük bilincine katkıları nedeniyle 'Fahri Doktora' unvanı takdim edildi.

 • 02.12.2023 02 Ara 20:41 Prof. Dr. İlber Ortaylı Eskişehir'de konferansa katıldı

  Prof. Dr. İlber Ortaylı Eskişehir'de konferansa katıldı Eskişehir'de düzenlenen 'Türk Tarihi ve Atatürk Konferansı'na konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türklerin tarih boyunca dünyaya etkisini anlattı.

 • 02.12.2023 02 Ara 13:40 Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde Türk Dünyasında Dijital Vatandaşlık Konferansı

  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde Türk Dünyasında Dijital Vatandaşlık Konferansı ZBEÜ'de düzenlenen konferansta, Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi hakkında bilgilendirme yapıldı. Proje, gençlik iş birliği ve bölge içi iş birliğini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 • 02.12.2023 02 Ara 11:43 Yapı Kredi Portföy, Ege Üniversitesi'nde finansal okuryazarlık eğitimi verdi

  Yapı Kredi Portföy, Ege Üniversitesi'nde finansal okuryazarlık eğitimi verdi Yapı Kredi Portföy, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen 'Finansal Okuryazarlık Süreçlerinin İyileştirilmesi Projesi' kapsamında katılımcılara eğitim verdi. Programda başarılı olanlara sertifika verilecek ve Yapı Kredi Portföy Genel Müdür Yardımcısı Ümit Ersamut, fon yönetimi, portföy yönetimi ve finansal beklentiler konularında eğitimler gerçekleştirdi.

 • 01.12.2023 01 Ara 19:20 Maltepe Belediyesi'nden "Cumhuriyet ve Kadın" Söyleşisi

  Maltepe Belediyesi'nden 'Cumhuriyet ve Kadın' Söyleşisi Maltepe Belediyesi, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkının 89. yıl dönümünde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde “Cumhuriyet ve Kadın” konulu söyleşiye ev sahipliği yaptı. Uzman psikolog Pınar Sabancı ve ünlü sanatçı Kalben’in katıldığı söyleşiye Kalben’in anlattığı hikâye damga vurdu. Anne ve babasını tanımayan bir annenin çocuğu olduğunu paylaşan Kalben’in hikâyesi katılımcıları duygulandırdı.

 • 01.12.2023 01 Ara 17:28 Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı Anısına Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi Başladı

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı Anısına Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi Başladı TÜRK Eğitim-Sen ve Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği (UAESEB) tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi başladı. Kongreye Türkiye, Avrupa ve Türk dünyasından birçok akademisyen ve bilim insanı katıldı.

 • 01.12.2023 01 Ara 16:01 MİT Başkanı İbrahim Kalın'ın kitabı Kazakça'ya çevrildi

  MİT Başkanı İbrahim Kalın'ın kitabı Kazakça'ya çevrildi Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kalın'ın, Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü yaptığı dönemde yayımlanan kitabı "Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş", Kazakça'ya çevrildi. Çevirisi ve baskısı Ahmet Yesevi Üniversitesi (AYÜ) Avrasya Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan kitabın tanıtım töreni Kazakistan'ın Almatı şehrinde düzenlendi.

 • 29.11.2023 29 Kas 23:26 2023 Avrasya Hizmet Ödülleri Töreni düzenlendi

  2023 Avrasya Hizmet Ödülleri Töreni düzenlendi Ankara'da düzenlenen törende, EkoAvrasya Vakfı tarafından 2023 Avrasya Hizmet Ödülleri takdim edildi. Törene, birçok önemli isim katıldı ve Türk Dünyası'na yapılan hizmetler ödüllendirildi.

 • 29.11.2023 29 Kas 17:42 Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı 1. Olağan Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa Türk-İş Başkanı Ergün Atalay Seçildi

  Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı 1. Olağan Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa Türk-İş Başkanı Ergün Atalay Seçildi Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı (TDST) 1. Olağan Genel Kurulu’nda genel başkanlığa seçildi. Atalay, “Burada 50 milyonu çalışan, 11 milyon faal üyesi olan 5 sendikayız. Şimdi bu üyeleri çoğaltmak da mümkün. Macaristan, Türkmenistan, Kıbrıs var. Daha ötesinde Türkiye'de sendikalar var. Yani bizim dışımızda da sendikalar var. Arzumuz onların hepsini, bu çatının altında beraber, bu zor yolculuğu beraber yapmak. Bugün ben burada başkan olduysam TÜRK-İŞ başkanı olmasam ben başkan olamazdım. Ben işçiyim. İşçi olmasam TÜRK-İŞ başkanı olamazdım” dedi.

 • 29.11.2023 29 Kas 13:50 Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Birliği'nin başkanı seçildi

  Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Birliği'nin başkanı seçildi Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Birliği'nin 1. Olağan Genel Kurulu, Türk-İş ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, birlik genel başkanı olarak seçildi. Genel kurulda, Türk Devletleri sendikaları arasında işbirliğinin önemi vurgulandı ve teşkilatın ana gündem maddeleri oylamaya sunuldu. Binali Yıldırım, Türk Devletleri Teşkilatı'nın üye sayısını ve önemini vurgulayarak, Türk dünyasının çalışanların haklarını daha güçlü bir şekilde sağlayacağını belirtti. Atalay ise, Türk-İş Genel Başkanı olarak aldığı sorumluluğun yanı sıra Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı başkanlığı görevini de üstlendiğini ifade etti.

 • 29.11.2023 29 Kas 13:27 TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Genel Başkanlığına seçildi

  TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Genel Başkanlığına seçildi TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı'nın 1. Olağan Genel Kurulu'nda oy birliğiyle genel başkanlığa seçildi. Atalay, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı'nın kuruluş amacını ve gelecek hedeflerini paylaştı.

 • 29.11.2023 29 Kas 12:50 3. Uluslararası Türkiye Enerji Birliği Kongresi Gerçekleştirildi

  3. Uluslararası Türkiye Enerji Birliği Kongresi Gerçekleştirildi TESPAM ve Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen kongrede, Türkiye Yüzyılı'nda enerjinin rolü, enerjinin dönüşümü, ulusal enerji planı ve hidrojen yol haritası gibi konular ele alındı. Kongre, enerjide farkındalığı artırmayı hedefleyerek Türkiye Yüzyılı vizyonunda enerjinin rolünü ele aldı.

 • 27.11.2023 27 Kas 16:01 Kırgızistan-Türkiye Kültür ve Edebiyat Bağları Konferansı Ankara'da Gerçekleştirildi

  Kırgızistan-Türkiye Kültür ve Edebiyat Bağları Konferansı Ankara'da Gerçekleştirildi Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Türkiye'nin siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel alanlarda güçlü ve gelişmiş bir lider ülke olduğunu belirtti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı ve Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde düzenlenen etkinlikte, Kırgızistan-Türkiye kültür ve edebiyat bağları ele alındı.

 • 25.11.2023 25 Kas 17:05 Bayburt ve İstanbul'da Dede Korkut'u Anlatan Yarışma Düzenlenecek

  Bayburt ve İstanbul'da Dede Korkut'u Anlatan Yarışma Düzenlenecek Bayburt ve İstanbul'da ortaokul ve lise öğrencileri, 'Türkiye Yüzyılında Dede Korkut'un İzinde' başlıklı hikaye, şiir ve resim yarışmasıyla Dede Korkut'u anlatacak. Yarışmaya başvurular 30 Kasım'a kadar devam edecek ve dereceye giren öğrenciler ödüllerini Türk Dünyası Dede Korkut Gençlik Şöleni'nde alacak.

 • 24.11.2023 24 Kas 18:00 Maltepe'de Farklı Kültürleri Bir Araya Toplayan Konferans Sona Erdi

  Maltepe'de Farklı Kültürleri Bir Araya Toplayan Konferans Sona Erdi Maltepe Belediyesi ve Turan Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Türk Halkları ve Amerikan Yerlileri Kültür Köprüsü Konferansı sona erdi. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve ilk kez bazı Amerikan yerlilerinin katıldığı konferansın kapanış töreninde konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Amerika’daki akrabalarımızı, Asya’daki akrabalarımızı kadim şehir, imparatorlukların başkenti İstanbul’un göz bebeği Maltepe’de buluşturmanın onur ve gururunu yaşadık. Aynı dili konuşmasak bile birçok kuruluş, akademisyen, yıllarını bu davaya adayanlar biliyor ki er ya da geç alfabede, dilde Türk dünyası birliği sağlanacak” dedi.

 • 24.11.2023 24 Kas 12:54 Maltepe'de "Türk Halkları ve Amerikan Yerlileri Kültür Köprüsü Konferansı" Başladı

  Maltepe'de 'Türk Halkları ve Amerikan Yerlileri Kültür Köprüsü Konferansı' Başladı Maltepe Belediyesi ve Turan Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen “Türk Halkları ve Amerikan Yerlileri Kültür Köprüsü” isimli uluslararası konferans, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde başladı.

 • 23.11.2023 23 Kas 16:31 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Selçuk Üniversitesi'nin Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katıldı Açıklaması

  KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Selçuk Üniversitesi'nin Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katıldı Açıklaması Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Türkiye'nin burnunun dibindeki milli meselenin yönetilebilmesi için Kıbrıs'ın kuzeyindeki Türk devletinin yaşayabilmesi ve güçlenebilmesi, bütün Türk dünyası için çok önemlidir.

 • 23.11.2023 23 Kas 16:21 Kadınlara esnek ve uzaktan çalışma modeli geliyor

  Kadınlara esnek ve uzaktan çalışma modeli geliyor AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kadınların ev ve iş hayatı arasında tercih yapmak durumunda kalmaması için esnek ve uzaktan çalışma, hibrit çalışma modelleri ve mahalle tipi kreşler üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

 • 23.11.2023 23 Kas 12:11 Konak'ta Kadınlar Şiddete Hayır Diyor

  Konak'ta Kadınlar Şiddete Hayır Diyor 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Konak'ta düzenlenen etkinliklerde kadınlar, şiddete karşı bir araya geliyor. Konak Belediyesi ve İzmir Kadın Kuruluşları işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinliklerde Canan Güllü söyleşisi ve basın açıklaması yapılacak. Ayrıca, Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde resim sergisi de açılacak.

 • 22.11.2023 22 Kas 15:06 İhlas Vakfı Türk Dünyası Koordinatörü Kastamonu'da Öğrencilerle Buluştu

  İhlas Vakfı Türk Dünyası Koordinatörü Kastamonu'da Öğrencilerle Buluştu Kastamonu'da faaliyet gösteren İhlas Vakfı Sıla Erkek Öğrenci Yurdu'nda düzenlenen konferansta, İhlas Vakfı Türk Dünyası Koordinatörü Numan Aydoğan Ünal, öğrencilere din, tarih ve dil konularında önemli bilgiler verdi.

 • 22.11.2023 22 Kas 10:22 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: "Aile yapısının ve değerlerinin güçlendirilmesi, ailenin risk ve tehditlerden korunması, aile bireylerinin...

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: 'Aile yapısının ve değerlerinin güçlendirilmesi, ailenin risk ve tehditlerden korunması, aile bireylerinin... Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: "Aile yapısının ve değerlerinin güçlendirilmesi, ailenin risk ve tehditlerden korunması, aile bireylerinin psikososyal durumlarının iyileştirilmesine ilişkin politikalarımıza yön verecek Aile Enstitüsü ve Bilim Kurulu kuracağız."

 • 21.11.2023 21 Kas 23:19 TBMM Başkanvekili Bozdağ: 'İnanıyorum ki 21. yüzyılı hep beraber Türk Asrı yapabiliriz'

  TBMM Başkanvekili Bozdağ: 'İnanıyorum ki 21. yüzyılı hep beraber Türk Asrı yapabiliriz' TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Azerbaycan'da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Türk topluluklarının Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Haydar Aliyev'in ve diğer Türk devletlerinin kurucu iradelerinin gösterdiği istikameti takip etmesi halinde 21. yüzyılı 'Türk Asrı' yapabileceklerine inandığını belirtti. Bozdağ, Türk devletleri arasındaki dostluk, kardeşlik ve hukukun geliştirilmesinin önemine vurgu yaparak, TÜRKPA'nın 21. yüzyılın Türk Asrı'na dönüştürülmesinde önemli bir rol oynayacağına inandığını ifade etti.

 • 21.11.2023 21 Kas 21:49 Altın Ayı Ödülü sahibi Türk yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun jüri başkanlığını yaptığı 1. Bişkek Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

  Altın Ayı Ödülü sahibi Türk yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun jüri başkanlığını yaptığı 1. Bişkek Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu Altın Ayı Ödülü sahibi Türk yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun jüri başkanlığını yaptığı 1. Bişkek Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığının ev sahipliğinde başkent Bişkek'te 17-21 Kasım tarihleri arasında yapılan festivalin kapanış ve ödül töreni, Ulusal Devlet Opera ve Tiyatrosu'nda gerçekleşti.

 • 21.11.2023 21 Kas 13:44 TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Azerbaycan'da Haydar Aliyev ve parlamentarizm konferansında konuştu

  TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Azerbaycan'da Haydar Aliyev ve parlamentarizm konferansında konuştu TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Azerbaycan'da düzenlenen Haydar Aliyev ve parlamentarizm konferansında yaptığı konuşmada, Türk topluluklarının Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Haydar Aliyev'in ve diğer Türk devletlerinin kurucu iradelerinin gösterdiği istikameti takip etmesi durumunda 21. yüzyılı Türk Asrı yapabileceğine inandığını belirtti.

 • 21.11.2023 21 Kas 12:22 TBMM Başkanvekili Bozdağ, Bakü'de "Haydar Aliyev ve Parlamentarizm" konferansında konuştu Açıklaması

  TBMM Başkanvekili Bozdağ, Bakü'de 'Haydar Aliyev ve Parlamentarizm' konferansında konuştu Açıklaması TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Türk dünyasında huzur, barış, güven ve istikrarın kalıcı olması için ekonomilerinin güçlülüğüne, siyasi istikrarlarının sürekliliğine, egemenliklerinin tamlığına ve Türk devletlerinin birbirleriyle samimi dayanışmasına ihtiyaç olduğunu söyleyerek, "Güç birliği ve...

 • 20.11.2023 20 Kas 21:46 Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Holokost utancı Avrupalı liderleri adeta esir almış durumda"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Holokost utancı Avrupalı liderleri adeta esir almış durumda' Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İsrail'in ne kadar uğraşırsa uğraşsın antisemitik yaftası vuramayacağı tek ülke Türkiye'dir.

 • 20.11.2023 20 Kas 20:07 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi: (1)

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi: (1) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Zaman, verdiği sözlerin hilafına davranarak Kıbrıs Türklerini cezalandıran Avrupa Birliği'nin ne kadar büyük bir yanlış yaptığını ispat edecektir.

 • 20.11.2023 20 Kas 19:22 Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gazze'de 7 Ekim'den beri tam anlamıyla vahşet, bin yıl önceki Haçlı işgalinde, 2. Dünya Savaşı'nda yaşananları aratmayan bir...

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Gazze'de 7 Ekim'den beri tam anlamıyla vahşet, bin yıl önceki Haçlı işgalinde, 2. Dünya Savaşı'nda yaşananları aratmayan bir... Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gazze'de 7 Ekim'den beri tam anlamıyla vahşet, bin yıl önceki Haçlı işgalinde, 2. Dünya Savaşı'nda yaşananları aratmayan bir gaddarlık sergilenmektedir.

 • 19.11.2023 19 Kas 17:30 "Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı"nda Asya ve Balkanlar'daki Çağdaş İslam düşüncesi konuşuldu

  'Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı'nda Asya ve Balkanlar'daki Çağdaş İslam düşüncesi konuşuldu Dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda Müslüman akademisyen ve araştırmacının katılımıyla iki gün boyunca İstanbul'da düzenlenen sekiz oturumluk "Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı"nın son iki oturumunda Asya ve Balkanlar'daki Çağdaş İslam düşüncesi konuşuldu.

 • 19.11.2023 19 Kas 14:58 Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı'nda sömürgecilik ve sonrası ele alındı

  Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı'nda sömürgecilik ve sonrası ele alındı Dünyanın farklı ülkelerinden araştırmacılar, Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı'nda sömürgecilik ve sonrasında ortaya çıkan siyasi, sosyal ve iktisadi akımları anlattı.

 • 18.11.2023 18 Kas 22:05 Kırgızistan'da Türk Film Günleri Başladı

  Kırgızistan'da Türk Film Günleri Başladı Kırgızistan'da düzenlenen Türk Film Günleri etkinliği, Levent Onan'ın yönettiği 'Son Akşam Yemeği' filminin gösterimiyle başladı. Etkinlikte Türk filmleri sinemaseverlerle buluşacak ve animasyon eğitimleri verilecek.

 • 18.11.2023 18 Kas 19:37 Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali Başlıyor

  Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali Başlıyor Şiir Derneği tarafından düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali, 21-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalde 8 ülkeden 20 şair, edebiyatseverlerle buluşacak. Festivalde sempozyumlar, panel ve özel etkinlikler düzenlenecek.

 • 18.11.2023 18 Kas 18:05 Müslüman akademisyenler, sorunlara karşı yeni yaklaşımlar geliştirilmesinin önemine değindi

  Müslüman akademisyenler, sorunlara karşı yeni yaklaşımlar geliştirilmesinin önemine değindi Dünyanın farklı ülkelerinden akademisyen ve araştırmacılar, İslam dünyasında yaşanan sorunlara karşı yeni yöntem ve stratejilerin geliştirilmesinin önemini vurguladı.

 • 18.11.2023 18 Kas 16:16 MHP Konya Genişletilmiş Bölge İstişare Toplantısı yapıldı

  MHP Konya Genişletilmiş Bölge İstişare Toplantısı yapıldı MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyaretinde Avrupa basını ve tüm Avrupa medeniyetine insanlık dersi verdiğini, küresel vicdanın sesi olduğunu söyledi.

 • 18.11.2023 18 Kas 11:41 "Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı" İstanbul'da başladı

  'Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı' İstanbul'da başladı Dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda Müslüman akademisyen ve araştırmacı, bugünün Müslüman dünyasındaki çağdaş düşünceleri tartışmak için İstanbul'da bir araya geldi.

 • 16.11.2023 16 Kas 18:15 KKTC Başbakan Yardımcısı: Kıbrıs Türk halkı, Türk milletinin ayrılmaz bir parçasıdır

  KKTC Başbakan Yardımcısı: Kıbrıs Türk halkı, Türk milletinin ayrılmaz bir parçasıdır KKTC Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında Türk Dünyası Paneli'nde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı. Ataoğlu, KKTC'nin dayandığı noktanın ana vatan Türkiye olmasından rahatsızlık duymadıklarını belirtti ve Türk devletlerinin bir araya gelmesi gerektiğini ifade etti.

 • 16.11.2023 16 Kas 17:12 Türkiye Yüzyılında Dede Korkut'un İzinde Hikaye, Şiir ve Resim Yarışması Başladı

  Türkiye Yüzyılında Dede Korkut'un İzinde Hikaye, Şiir ve Resim Yarışması Başladı Bayburt'taki sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen 'Özüm Sözüm Dede Korkut' temalı yarışmaya İstanbul ve Bayburt'ta eğitim gören tüm ortaokul ve lise öğrencileri başvuru yapabilecek. Yarışmaya başvurular 22 Kasım'a kadar devam edecek. Dereceye giren öğrenciler, ödüllerini 20 Aralık'ta Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek 'Türk Dünyası Dede Korkut Gençlik Şöleni'nde alacak.

 • 16.11.2023 16 Kas 13:50 MHP'li Özdemir TBMM'de Azerbaycan Tezkeresi hakkında konuştu

  MHP'li Özdemir TBMM'de Azerbaycan Tezkeresi hakkında konuştu MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Türk Askerinin Azerbaycan'daki görev süresini 1 Yıl daha uzatan Cumhurbaşkanlığı tezkeresiyle ilgili TBMM Genel Kurulunda konuştu.

 • 15.11.2023 15 Kas 21:15 Çevre Bakanı Özhaseki, Azerbaycan'da görüşmeler yaptı

  Çevre Bakanı Özhaseki, Azerbaycan'da görüşmeler yaptı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Azerbaycan'da Başbakan Ali Asadov ve Azerbaycan Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev ile heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. İki ülke arasında yürütülen ortak çalışmalar ve projeler istişare edildi.

 • 15.11.2023 15 Kas 21:14 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: KKTC'nin tanınması en büyük arzumuz

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: KKTC'nin tanınması en büyük arzumuz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) tanınması, uluslararası toplumda hak ettiği yere gelmesinin en büyük arzuları olduğunu ifade etti. Yılmaz, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya gelerek KKTC'nin kuruluşunun 40. yılı dolayısıyla Kıbrıs Türk halkının cumhuriyet coşkusunu paylaştıklarını belirtti. Yılmaz, KKTC'nin tanınmasıyla kalıcı ve adil bir çözümün yolunun açılacağını vurguladı.

 • 15.11.2023 15 Kas 20:13 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, KKTC'nin kuruluş yıldönümü töreninde konuştu

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, KKTC'nin kuruluş yıldönümü töreninde konuştu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlenen törende konuştu. Yılmaz, 'Kıbrıs Türk halkı adadaki köklü geçmişiyle bu topraklarım daima asli unsuru olmuştur' dedi. Yılmaz, Kıbrıs Türk halkının mücadele tarihine eklenen bu şansın tüm Türk dünyası için gurur kaynağı olduğunu belirtti.

 • 15.11.2023 15 Kas 20:04 Azerbaycan Başbakanı Asadov, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki'yi kabul etti

  Azerbaycan Başbakanı Asadov, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki'yi kabul etti Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'yi kabul etti.

 • 15.11.2023 15 Kas 17:45 KKTC 40 Yaşında.

  KKTC 40 Yaşında. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC'nin kuruluşunun 40'ıncı yıl dönümü ve 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kapsamında Lefkoşa'da düzenlenen törende, "KKTC devleti bizlerin bağımsızlığının, özgürlüğünün, hürriyetinin hiç sönmeyecek bir meşalesi olarak nesilden nesile, kuşaktan kuşağa geleceğe her zaman taşınacaktır. Bunu bir kez daha buradan, 40'ıncı yıl dönümümüzden, Lefkoşa'dan tüm dünyaya haykırıyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise, "15 Kasım’da kurulan Cumhuriyet, on yıllarca yaşanan Rum mezalimine, zulme ve işkenceye karşı istiklalin muştusu olmuştur. 15 Kasım, Kıbrıs Türkü’nü yok saymak isteyenlere inat toprağa, denizlere ve göklere kazınmış özgürlük şiarıdır. Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra Kıbrıs Türk halkının mücadele tarihine eklenen bu şanlı sayfa, tüm Türk dünyası için gurur kaynağıdır" diye konuştu.

 • 15.11.2023 15 Kas 14:19 Azerbaycan'ın Karabağ Bölgesi'ndeki Tarihi Alban Yapıları Paneli

  Azerbaycan'ın Karabağ Bölgesi'ndeki Tarihi Alban Yapıları Paneli Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen panelde, Azerbaycan'ın Karabağ Bölgesi'ndeki tarihi Alban yapıları hakkında bilgi verildi.

 • 15.11.2023 15 Kas 13:31 Meral Akşener: "Anayasamıza Her Koşulda Sonuna Kadar Sahip Çıkacağız. Hukuku Bir Hesaplaşma Aygıtına Dönüştürmeye Çalışanlara Geçit Vermeyeceğiz"

  Meral Akşener: 'Anayasamıza Her Koşulda Sonuna Kadar Sahip Çıkacağız. Hukuku Bir Hesaplaşma Aygıtına Dönüştürmeye Çalışanlara Geçit Vermeyeceğiz' İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM grup toplantısında, "Buradan iktidara seslenmek istiyorum; Anayasa değişikliğini konuşmadan önce mevcut Anayasa’ya uymanız gerekiyor. Türk milletinin iradesi bu gidişatı hak etmiyor. Biz bu ülkeye bu aziz millete ve onun temel değeri olan anayasamıza her koşulda sonuna kadar sahip çıkacağız. Hukuku bir hesaplaşma aygıtına dönüştürmeye çalışanlara geçit vermeyeceğiz. Sarayda gezen Carl Schmitt hayaletlerinin karşısında her daim dimdik duracağız" dedi. Akşener, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 10 Kasım’daki Cuma hutbesinde Atatürk’ü anmamasına da “Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1924 tarihinde Atatürk’ümüz tarafından kurulmuştur. Ama buna rağmen varlığını ona borçlu bu önemli kurumumuz 10 Kasım’daki Cuma hutbesinde atamıza bir Fatiha’yı bile çok gördü. Yazıklar olsun” sözleriyle tepki gösterdi.

 • 15.11.2023 15 Kas 13:20 Ege Üniversitesi, Özbekistan ile bilim diplomasisi ağını güçlendiriyor

  Ege Üniversitesi, Özbekistan ile bilim diplomasisi ağını güçlendiriyor İzmir'de geçen yıl Özbekistan'dan 33, Türkiye'den 56 üniversitenin katılımı ile Ege Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen Türk-Özbek Eğitim Forumunun ikincisi Semerkant'ta gerçekleştirildi.

 • 15.11.2023 15 Kas 12:51 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: "15 Kasım, Kıbrıs Türkü'nü yok saymak isteyenlere inat toprağa, denizlere ve göklere kazınmış özgürlük şiarıdır"

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: '15 Kasım, Kıbrıs Türkü'nü yok saymak isteyenlere inat toprağa, denizlere ve göklere kazınmış özgürlük şiarıdır' Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, KKTC'nin kuruluşunun 40. yıl dönümü kutlamaları sırasında yaptığı konuşmada, "15 Kasım, Kıbrıs Türkü'nü yok saymak isteyenlere inat toprağa, denizlere ve göklere kazınmış özgürlük şiarıdır" dedi.

 • 15.11.2023 15 Kas 12:34 Bakan Özhaseki 2. Türk Dünyası Hidrometeoroloji Forumu'na katıldı

  Bakan Özhaseki 2. Türk Dünyası Hidrometeoroloji Forumu'na katıldı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 2. Türk Dünyası Hidrometeoroloji Forumu'na katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "6 Şubat'ta 7.6, 7.7 gibi 9 saat arayla iki tane büyük deprem yaşadık.

 • 15.11.2023 15 Kas 12:08 Türk Dünyası 2. Meteoroloji Forumu'nda Türkiye'nin tecrübeleri paylaşıldı

  Türk Dünyası 2. Meteoroloji Forumu'nda Türkiye'nin tecrübeleri paylaşıldı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Türk Dünyası 2. Meteoroloji Forumu'na katıldı. Bakan Özhaseki, forumda Türk dünyasının temsilcileriyle iklim değişikliğiyle mücadele ve çevre projeleri konusunda tecrübelerini paylaştı. Ayrıca Türk Dünyası Meteoroloji Birliği'nin Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında kurulması için çağrıda bulundu ve iş birliklerinin geliştirilmesine devam edileceğini belirtti.

 • 15.11.2023 15 Kas 12:05 Meral Akşener, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 40. kuruluş yıl dönümünü kutladı

  Meral Akşener, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 40. kuruluş yıl dönümünü kutladı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 40'ıncı kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, Kuzey Kıbrıs'ın Türk Devletler Teşkilatı'na gözlemci üye olmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Akşener, Kuzey Kıbrıs Türklüğüne sahip çıkma vaktinin geldiğini ve sürecin bir an önce tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Advertisement