Karşıyaka Belediyesi Bebek Bakım Odalarının Sayısını Arttırdı - Son Dakika
Yaşam

Karşıyaka Belediyesi Bebek Bakım Odalarının Sayısını Arttırdı

Karşıyaka Belediyesi Bebek Bakım Odalarının Sayısını Arttırdı

Karşıyaka Belediyesi, bebek dostu destekleyici kuruluş olarak anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Belediye, ilçedeki bebek bakım odalarının sayısını 8'e çıkardı. Odalarda emzirme koltuğu, alt açma ünitesi, bilgilendirici afiş ve broşürler, dezenfektan, kağıt havlu, bebek bezi gibi ihtiyaçları karşılayacak ekipmanlar bulunuyor. Ayrıca, yeni bebek sahibi olan annelere uzman görevliler tarafından rehberlik hizmeti veriliyor. Karşıyaka Belediyesi ayrıca Karşıyaka95 Projesi ile ailelerin bilinçlenmesini sağlıyor ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için çalışmalarını sürdüreceğini vurguluyor.

20.10.2023 10:57  Güncelleme: 11:33
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalarıyla "Bebek Dostu Destekleyici Kuruluş" ünvanına sahip Karşıyaka Belediyesi, ilçedeki bebek bakım odalarının sayısını 8'e çıkardı.

Karşıyaka Belediyesi ilçedeki önemli eksikliklerden biri olan bebek bakım odalarını yaygınlaştırıyor. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde sayısı 8'e ulaştırılan odalar; Karşıyaka Belediyesi ana hizmet binası -1. kat, Çarşı Kültür Merkezi girişi, Zübeyde Hanım Nikah Sarayı, Tay Park, Bahçelievler Mahallesi Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi, Şemikler Mahallesi Ali Rıza Bodur Eğitim Merkezi, Cumhuriyet Mahallesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi ve Yalı Mahallesi Evrensel Çocuk Merkezi içerisinde yer alıyor.

HİJYENİK ORTAMLAR

Bebek bakım odalarında emzirme koltuğu, alt açma ünitesi, bilgilendirici afiş ve broşürler, boy ölçüm cetveli, dezenfektan, kağıt havlu, bebek bezi bulunuyor. Odaların temizlikleri düzenli şekilde yapılarak anne ve bebeklerin güvenli ve hijyenik bir ortamda ihtiyaçlarını gidermesi  sağlanıyor.  Ayrıca 0531 3717235 numaralı Emzirme Destek Hattı aracılığıyla, uzman görevliler tarafından yeni bebek sahibi olan annelere rehberlik ediliyor, sorularına yanıt veriliyor.

BİNLERCE AİLEYE DESTEK

Öte yandan, İstanbul'dan sonra İzmir'de ilk kez Karşıyaka Belediyesi tarafından 4 yıl önce başlatılan Karşıyaka95 Projesi de emzirmeden iletişime ve çocukların sağlıklı gelişim evrelerine kadar pek çok konuda ailelerin bilinçlenmesini sağlıyor. Proje, 0-12 aylık bebek sahibi anne babalar için "Ev Ziyareti Temelli Aile Rehberliği"; 13-36 ay arası çocuklar ile ebeveynleri için de "Merkez Temelli Aile Rehberliği" başlıkları altında uygulanıyor. Bu kapsamda bugüne kadar yaklaşık 15 bin ev ziyareti yapıldı; 5 bine yakın çocuk ve aileleriyle merkez temelli buluşmalar gerçekleştirildi. 2 bine yakın aileye hoş geldin bebek paketi dağıtıldı. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırma ve Uygulama Merkezinde eğitim alan uzman personel tarafından uygulanan proje çerçevesinde, çok sayıda aile ile aktif uygulamalar devam ediyor. Projenin detaylarına ilişkin 0232 3625777 numaralı telefondan Karşıyaka Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü'ne ulaşılabiliyor.

SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN

Sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamak için çalışmalarını sürdüreceklerini vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, "Yeni doğanlar, besin ihtiyacını, hastalık ve ölüm risklerinden korunacakları antikorları anne sütünden aldıkları gibi anne-bebek arasındaki ilk temas da emzirme anında kuruluyor. Böylece güvenli bağlanmanın ilk adımları atılıyor. Bebeklerin sağlıklı gelişimi için yadsınamaz bir öneme sahip olan anne sütü; dolaylı olarak insanlığın sağlıklı yarınları için de vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Daha sağlıklı, daha zeki, hastalıklara dirençli çocuklar için en az ilk 6 ay tek besin olarak anne sütünü teşvik ederken, ailelere de gereken destekleri sağlamaya çalışıyoruz. Karşıyaka'mızda daha önce hiç olmayan noktalarda açtığımız emzirme odalarımız da bu çabalarımızın bir parçasıdır. Sağlıklı nesiller yetiştirme hedefiyle, anne ve bebek sağlığını desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yaşam Karşıyaka Belediyesi Bebek Bakım Odalarının Sayısını Arttırdı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bursa'da zincirleme kaza: 4 yaralı
  02:58 Bursa'da zincirleme kaza: 4 yaralı

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen zincirleme kazada 3 otomobil karıştı ve 4 kişi yaralandı. Kaza sonucu yaralananlar ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Polis, kazayla ilgili soruşturma başlattı.

 • Muş'ta meydana gelen sıkışmalı trafik kazasında 9 kişi yaralandı
  01:05 Muş'ta meydana gelen sıkışmalı trafik kazasında 9 kişi yaralandı

  Muş'ta Altınova Beldesi kavşağında meydana gelen sıkışmalı trafik kazasında iki otomobil çarpıştı ve 9 kişi yaralandı. Kazada 3 kişi araç içerisinde sıkıştı ve AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı. Yaralılar hastanelere sevk edilirken, jandarma ekipleri trafiğin kontrollü geçişini sağladı.

 • Kamyonet ile otomobil çarpıştı: 3 yaralı
  00:29 Kamyonet ile otomobil çarpıştı: 3 yaralı

  Karaman'da ters yöne giren kamyonet ile otomobilin kafa kafaya çarpışması sonucu 2'si çocuk 3 kişi yaralandı. Kaza sonucunda yaralananlar ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Kamyonetle otomobil çarpıştı: 6 yaralı
  23:57 Kamyonetle otomobil çarpıştı: 6 yaralı

  Düzce'de meydana gelen kazada kamyonetle otomobil çarpıştı ve 6 kişi yaralandı. Yaralılardan biri, yüzü kanlar içerisindeyken yakınlarını araması dikkat çekti. Kazada her iki araçta bulunan toplam 6 kişi yaralanırken, yaralılar hastanelere kaldırıldı. Kaza sebebiyle yol bir süreliğine tek şeritten verildi.

 • Taksim Esnafı, Yeniden Beyoğlu Festivali Düzenledi
  23:26 Taksim Esnafı, Yeniden Beyoğlu Festivali Düzenledi

  Beyoğlu'nda CHP Adayı İnan Güney'in başkanlığı kazanmasının ardından, Taksim esnafı 'Yeniden Beyoğlu' sloganıyla festival düzenledi. Festivalde Stüdyo Frankie dans ekibi de yer aldı.

 • Van'da THY'nin lastiği patlayan uçağı saatlerdir havalanmayınca yolcular tepki gösterdi
  23:15 Van'da THY'nin lastiği patlayan uçağı saatlerdir havalanmayınca yolcular tepki gösterdi

  THY'nin bugün saat 18.10'da yapılması planlanan Van-İstanbul seferi, uçağın tekerleğinin patladığı gerekçesiyle gerçekleştirilemedi. Saat 23.00'a kadar bekleyen yolcular, duruma tepki gösterdi. Havalimanında alkış tutup tepki gösteren yolcular, bekleyişlerini sürdürüyor.

 • Zonguldak'ta motosiklet kazası: 2 kişi yaralandı
  23:01 Zonguldak'ta motosiklet kazası: 2 kişi yaralandı

  Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde meydana gelen motosiklet kazasında, motosikletin devrilmesi sonucu 2 kişi yaralandı. Yaralılar, sağlık ekipleri tarafından Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


Advertisement