19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı - Son Dakika
19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

18.05.2010 17:20

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, '19 Mayıs'ta Mustafa Kemal'in Ortaya Koyduğu Tarihi Davranışı İyi Özümseyen Türk Gençleri, Türk Milletinin Geleceğinin de Kendi Ellerinde Olduğunu Asla Unutmamalıdır' Dedi

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, '19 Mayıs'ta Mustafa Kemal'in ortaya koyduğu tarihi davranışı iyi özümseyen Türk gençleri, Türk milletinin geleceğinin de kendi ellerinde olduğunu asla unutmamalıdır' dedi.

Elitaş, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Elitaş mesajında, gençlerin Türk milleti için önemine dikkat çekti. Elitaş, Türk milletinin geleceği olan gençlerin, sorumluluklarının bilincinde olmaları gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

'19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından başlatılan bir hareket dalga dalga yayılarak, Anadolu'nun her köşesini kapladı. Türk milletinin, Mustafa Kemal'in önderliğinde kazandığı büyük zafer, Türk milleti için olduğu kadar, sömürülen dünya milletleri için de önemli bir gün haline geldi. Türk milletinin geleceğinin gençlerde olduğunu gören Mustafa Kemal, 19 Mayıs'ın gençlerin gururla kutlayacakları bir gün olması amacıyla, 19 Mayıs'ı onlara armağan etti. 91 yıldır Türk milleti için kurtuluşun ilk meşalesinin yakıldığı gün olarak görülen 19 Mayıs'ı anlamına ve önemine uygun bir şekilde kutlamak, her Türk genci için çok önemli vazifelerden biridir. En önemlisi de, bu anlamlı gün vesilesi ile sorumluluklarının ne kadar ağır olduğunu hiç unutmamaları gerektiğidir. 19 Mayıs'ta Mustafa Kemal'in ortaya koyduğu tarihi davranışı iyi özümseyen Türk gençleri, Türk milletinin geleceğinin de kendi ellerinde olduğunu asla unutmamalıdır. Bu vesile ile değerli gençlerimizin ve Türk milletinin 19 Mayıs gurur gününü kutluyor, bu vatana canlarını veren kahraman, şehit ve gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyorum.'

- AK PARTİ İL BAŞKANI CABAT'IN MESAJI-

AK Parti Kayseri İl Başkanı Mahmut Cabat, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, 19 Mayıs'ın Türk milletinin yeniden şahlandığı gün olduğunu ifade etti. Cabat, 19 Mayıs'ın, büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençliğe emanet edilen çok önemli bir bayram olduğunu vurguladığı mesajında, şu görüşlere yer verdi:

'Bugün vesilesi ile atalarımızın ne zorluklar altında kurtuluş mücadelesi verdiğini bir kez daha hatırlama fırsatı buluyoruz. Kurtuluş Savaşı?nı başlatmak amacıyla 19 Mayıs 1919'da Anadolu'ya geçen Mustafa Kemal, o zorlu günlerde milletini de arkasına alarak büyük bir kurtuluş mücadelesi vermişti. Bu büyük mücadelenin önemini çok iyi bilen Mustafa Kemal, genç nesillerin 19 Mayıs'ı daima hatırlaması ve bu günü anlamına uygun olarak kutlaması için onlara armağan etti. Aynı zamanda Türk Kurtuluş Savaşı'nın ilk ateşinin tutuşturulduğu 19 Mayıs, tüm dünyadaki milletlere de örnek teşkil etti. Bağımsızlık mücadelelerine örnek olan Kurtuluş Savaşı, tutsak milletler için dönüm noktası oldu. Bu vesile ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, sevgili gençlerimizin 19 Mayıs'ı hakkıyla özümseyen nesiller olmasını diliyorum.'

- CHP KAYSERİ İL BAŞKANI ÖZDEMİR'İN MESAJI-

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan CHP Kayseri İl Başkanı Enver Özdemir, '19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti'ne çıkan yolun ilk adımıdır' dedi.

Özdemir, mesajında şu görüşlere yer verdi:

'Mustafa Kemal Atatürk'ün Anadolu'ya geçerek, milli mücadeleyi başlatmaya karar vermesi ile başlayan süreç, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna atılan ilk adım olmuştur. Ülkenin içinde bulunduğu durum, İstanbul Hükümeti'nin teslimiyetçi anlayışı karşısında vatanın elden gitmekte olduğunu hisseden Mustafa Kemal, Anadolu'ya geçerek, adını tarihe yazdıracak, dünyada eşi görülmemiş bir mücadelenin başlamısını sağlamıştır. 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yakılan milli mücadele ateşi, dalga dalga tüm Anadolu'ya yayılarak, yurdumuz düşmandan temizlenmiş ve emperyalizme karşı verilen kurtuluş mücadelesi başarıyla sonuçlanmıştır. Bugünün Türkiyesi'ni yaratan tarihi sürecin başlangıç noktası olan 19 Mayıs ruhunu iyi anlamamız ve anlatmamız gerekmektedir.'

- KAYSO BAŞKANI BOYDAK'IN MESAJI-

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesi ile kutlama mesajı yayınladı.

Boydak mesajında, 19 Mayıs 1919 tarihinde büyük Önder Atatürk'ün önderliğinde Samsun'dan başlayan bağımsızlık hareketi sonucunda Türk milletinin, özgürlüğüne ve demokrasiye kavuştuğunu kaydetti. Mesajında, Türk Milleti'nin, bu onur mücadelesini gelecek nesillere bütün ayrıntılarıyla aktarılmasını sağlamak amacıyla büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 19 Mayıs gününün, Türk gençliğine bayram olarak armağan edildiğini vurgulayan Boydak, şöyle devam etti:

'İyi eğitim almış ailelerin topluma kazandıracağı çağdaş bireyler, ülke kalkınmasının temellerini oluşturacaktır. Kalkınmanın bir temel koşulu olan sanayinin geliştirilmesinde de yeni ve ileri teknolojilere ayak uydurabilen, zeki, özgür, eleştirel düşünebilen, çağdaş ve genç beyinlere gereksinim vardır.

İnanıyorum ki, fırsat buldukları ölçüde ve kendilerine olan toplumsal güveni fark ettikleri takdirde, bizim gençliğimizin başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Türkiyemizin ve insanlarımızın layık oldukları mutlu, müreffeh ve güçlü bir ülkeye kavuşmamız da gençliğimizle olacaktır.

Bu düşüncelerle, Büyük Atatürk'ün, mukaddes vatanımızın bölünmez bütünlüğü yolunda, kurtuluş mücadelesini başlattığı bu anlamlı günün yıl dönümünde, bütün vatandaşlarımızın ve gençlerimizin bayramını kutluyor, gazilerimizi ve şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyorum.'

- KTO BAŞKANI KİLCİ'NİN MESAJI-

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci de, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Kilci mesajında, '91'inci yıl dönümüne ulaştığımız 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı yurdumuzun her köşesinde gurur ve coşkuyla kutluyoruz' dedi.

Kilci, 'Tarihini bilen, özüne sahip çıkan, ve bunu nesilden nesile aktarmayı başaran milletler tarihin sonuna kadar var olmayı başaracak olan milletlerdir' diyen Kilci, mesajında şu görüşlere yer verdi:

'19 Mayıs 1919 Türk Milletinin bu yeniden doğuşunun başlangıcı olan bir gündür ve bizler için çok büyük bir anlam ve öneme sahiptir. Bunun içindir ki, Mustafa Kemal, ülkemizin geleceğini her zaman güvendiği ve inandığı Türk gençliğine emanet etmiştir. Atatürk'ün emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne ve ebediyen hür ve bağımsız yaşayacak Türk Milleti'ne karşı görev ve sorumluluklarını yerine getireceğinden kuşkumuz yoktur.

Bu düşüncelerle, Büyük Atatürk?ün, vatanımızın bölünmez bütünlüğü yolunda, kurtuluş mücadelesini başlattığı bu anlamlı günün yıldönümünde, bütün vatandaşlarımızın ve gençlerimizin bayramını kutluyor, gazilerimizi ve şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyoruz.'

- ATATÜRKÇÜ DÜNCE DERNEĞİ KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI ULUSOY'UN MESAJI-

Atatürkçü Düşünce Derneği Kayseri Şube Başkanı İsmail Ulusoy da mesajında, '19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 91'inci yıl dönümünü, halkımızın uyanış ve silkiniş günü olması dileklerimle kutluyorum' dedi.

Ulusoy mesajında, 19 Mayıs günü Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a gelerek, kurtuluş mücadelesini başlattığını, bundan sonra yaşanan kongre süreçlerinin ardından, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtuluşu ile ilk aşamasının tamamlandığını, 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması'yla da kurtuluşun tamamlanmış olduğunu bildirdi. Ulusoy mesajında, büyük Önder Atatürk'ün ölümünden sonra başlayan karşı devrim hareketinin, 1950'den sonra gelen iktidarlar döneminde hız kazandığını ve dış güçlerin de etkisiyle bugün Türkiye'nin, Anayasa Mahkemesi kararıyla da belirtildiği gibi, laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmuş bir parti tarafından yönetilir hale geldiğini ileri sürdü.

- MMO KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI ALKAN'IN MESAJI-

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Ali Alkan ise mesajında, 19 Mayıs 1919 tarihinin, Türk milletinin bağımsız yaşama iradesini ortaya koyduğu bir başlangıç, büyük Atatürk'ün milli mücadele hedefine giden yoldaki ilk adım, Türk milletinin geleceğine, çağın akışına yön ve şekil veren tarihi bir dönüm noktası olduğunu kaydetti. Alkan mesajında, şunları bildirdi:

'Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk'ün, (Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir) diyerek Samsun'a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır.'

(ZB-İÇR-ÜNS) - KAYSERİ

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı - Son Dakika


Advertisement