AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal: " Bu Olay Hem PKK Hem BDP İçin Hayat Öpücüğü Oldu" - Son Dakika

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal: " Bu Olay Hem PKK Hem BDP İçin Hayat Öpücüğü Oldu"

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal: " Bu Olay Hem PKK Hem BDP İçin Hayat Öpücüğü Oldu"
Son Güncelleme: 02.01.2012 14:04

(Irak sınırındaki olay) "Bu olay hem PKK hem BDP için hayat öpücüğü oldu" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal,

(Irak sınırındaki olay) "Bu olay hem PKK hem BDP için hayat öpücüğü oldu" dedi.

Ünal, AK Parti İl Teşkilatı tarafından Mado Evi'nde düzenlenen gazetecilerle sohbet toplantısında yaptığı konuşmada, Irak sınırında meydana gelen ve 35 kişinin hayatını kaybettiği olayda yaşanan şeylerin sonuçlarının araştırılınca görüleceğini ifade etti.

Olayın hiçbir gerekçe ile izah edilemeyeceğini dile getiren Ünal, "Orada gerçekten ne oldu- İşte şimdi araştırılıyor. Bu bir sabotaj mıydı- İlgili birimlerin yanıltması mıydı- Bu bir yemleme miydi- Bunlar araştırmalar sonunda ortaya çıkacaktır. Gerçekte ne olduğunu bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey var o da 35 kişiyi orada kaybetmemizdir" diye konuştu.

"Bu olay hem PKK için hem BDP için adeta hayat öpücüğü oldu" diyen Ünal, şunları kaydetti:

"Çünkü BDP'nin siyasi alanı tamamen daralmıştı. Sahada ciddi bir kayba uğramıştı. Psikolojik üstünlüğü elden kaçırmıştı meşruiyet zeminini kaybetmişti. Bu olay maalesef onlar için kullanılacak iyi bir siyaset malzemesi oldu bunu uzun süre kullanacaklar. Ayrıca terörle mücadele önemli mesafe katetmişken ve meselenin çözümüne dair çok önemli açıklamalar yaklaşımlar, çözümler ifade edilmişken ve iş belli noktaya gelmişken Türkiye'nin böyle bir kırılma ile karşı karşıya kalması da çok manidardır."

Kendisinin de Uludere'ye gittiğini ve ailelere başsağlığı dileğinde bulunduğunu hatırlatan Ünal, şöyle dedi:

"Biz orada şunu gördük; buradaki insanlar acıları üzerinden birilerinin siyaset yapmalarına razı değiller. Bir siyasi partinin grup başkanvekilinin açıklamaları taziye sahiplerini, acılı aileleri son derece rahatsız etmiştir ve taziye çadırını terk etmişlerdir. Kendi evlerine gitmişlerdir, taziyeleri kendi evlerinde kabul etmişlerdir. Maalesef Van depreminde de aynı şeyi gördük. BDP, BDP'li siyasetçiler giyim kuşamlarına gösterdikleri özeni itinayı bu sorunun çözümü için o kadar itina bile göstermiyorlar. Neden- Bugüne kadar çözüm adına söyledikleri hiçbir şey yok. Barış diyorlar, demokrasi diyorlar, özgürlükler diyorlar ama barış adına demokrasi adına bir çaba görmüyorsunuz. Biz Van depreminde canla başla mücadele ettik 6 saat sonra bu ülkenin Başbakanı oradaydı. Bakınız o zaman ilk çıkarttıkları kriz neydi- Başbakan geldiğinde belediye başkanını niye ziyaret etmedi."

-Yeni anayasa-

Türkiye'nin gerçek gündemini konuşamadığını ifade eden Ünal, şu anda gerçek gündemin anayasa olduğunu kaydetti.

Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aslında Türkiye'nin gerçek gündeminin anayasa olması gerekiyor. ve biz Türkiye'nin sorunlarını da anayasa gündemi üzerinden tartışmamız gerekir. Çünkü o zaman anayasa hazırlık sürecine katkı sağlamış hem yeni anayasa üzerinde Türkiye'yi ve sorunlarını tartışmış oluruz. Biz Türkiye'de en çok eksik demokrasi açığının sıkıntısını yaşıyoruz. Bugün ister Kürt sorunu, ister Alevi sorunu deyin, büyük sorunlar aslında temel hak ve özgürlükler sorunlarıdır. Haklar ve özgürlüklerin genişletilmesiyle ilgili sorunlardır. Biz bu sorunları anayasa hazırlık sürecinde gerektiği gibi tartışabilsek Türkiye için çok hayırlı bir şey yapmış olacağız. Ama şu anda bunları tartışamıyoruz."

Anayasa komisyonunun çalışmaları iyi yürüdüğünü dile getiren Ünal, şunları belirtti:

"İçeride herhangi bir sıkıntı yok. 3 alt komisyon kurduk. Şu anda bir havuza kamuoyunun katkılarını topluyorlar. Sivil toplum kuruluşları yüksek düzeyde katkı veriyor. Kamu kurumu düzeyindeki sivil toplum kuruluşları ve sendikalar da yüksek düzeyde katkı veriyorlar. Nihayetinde 2012'nin sonuna kadar Anayasa Hazırlık Komisyonu anayasa taslağı hazırlamış olacak. ve Anayasa Hazırlık Komisyonu'nun hazırlamış olduğu bu taslak Anayasa Komisyonu'na havale edilecek. Çalıştıktan sonra bu meclis genel kuruluna gelecek. Genel kurulda oylanacak. Eğer kabul edilirse ister referanduma götürülür, ister götürülmez Türkiye ilk sivil anayasasına kavuşmuş olacak. Yeni anayasa konusunda son derece ümitliyim. Daha net daha anlaşılır bir anayasa olacak çünkü mevcut Anayasamız adeta labirent gibi."

Toplantıya, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Nevzat Pakdil, Sıtkı Güvenç ve Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, AK Parti İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile diğer parti yöneticileri katıldı.

- KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal: ' Bu Olay Hem PKK Hem BDP İçin Hayat Öpücüğü Oldu' - Son Dakika


Advertisement