Akut Kurucu Başkanı Ali Nasuh Mahruki: "İstanbul, Kuzey Anadolu Fay Hattının Bir Sonraki... - Son Dakika

Akut Kurucu Başkanı Ali Nasuh Mahruki: "İstanbul, Kuzey Anadolu Fay Hattının Bir Sonraki...

Son Güncelleme: 18.01.2018 09:35

AKUT Kurucu Başkanı Ali Nasuh Mahruki: "İstanbul, Kuzey Anadolu fay hattının bir sonraki kırılmasını bekliyor" Büyükçekmece olası bir Marmara Depremine hazırİSTANBUL - Büyükçekmece Belediyesi'nin düzenlediği söyleşiye konuşmacı olarak katılan AKUT Kurucu Başkanı Ali Nasuh Mahruki,...

AKUT Kurucu Başkanı Ali Nasuh Mahruki: " İstanbul, Kuzey Anadolu fay hattının bir sonraki kırılmasını bekliyor"

Büyükçekmece olası bir Marmara Depremine hazır

İSTANBUL - Büyükçekmece Belediyesi'nin düzenlediği söyleşiye konuşmacı olarak katılan AKUT Kurucu Başkanı Ali Nasuh Mahruki, İstanbul'da beklenen depremin büyük hasarlara yol açacağını belirterek, "İstanbul, Kuzey Anadolu fay hattının bir sonraki kırılma noktasını bekliyor" dedi.

İstanbul'da yaşanabilecek olası bir deprem ve doğal afetler karşısında vatandaşları bilinçlendirmek isteyen Büyükçekmece Belediyesi, AKUT Kurucu Başkanı Ali Nasuh Mahruki'nin katılımıyla "Kendi Everest'inize Tırmanın" isimli söyleşi düzenledi. Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen söyleşiye Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ile birlikte eğitim alan kursiyerler ve çok sayıda vatandaş katıldı. AKUT Kurucu Başkanı Ali Nasuh Mahruki söyleşide vatandaşların doğal afetler ve depremler karşısında insanların alacağı önlemler hakkında bilgiler aktardı. Programında sonunda ise 'Afet Bilinci Eğitimi' adı altında verilen kurslarda başarı elde eden kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını Başkan Hasan Akgün'ün elinden aldı.

"Büyükçekmece halkı olarak olası Marmara depremine hazırız"

Söyleşide açıklamalarda bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, "Büyükçekmece Belediyesi olarak 1999 Marmara Depreminden sonra tüm ekiplerimizle birlikte olası bir yeni Marmara Depremine karşı hazırlıklarımızı devam ettiriyoruz. Büyükçekmece'de kentsel dönüşüme tabi tutulan ve belediye olarak belirlemiş olduğumuz binaların aşağı yukarı tamamını yıktık ve yıkmaya devam ediyoruz. Bunların yerine yeni binaları yapıyoruz. Ama bunlar yeterli değil, olacak olan depremde ve deprem sonrası olaylarda müdahale edecek profesyonel kişileri yetiştirmeye, halkımızı da uzman kişilerle eğitmeye devam ediyoruz. Bu akşam verilen eğitimlerde başarı elde etmiş vatandaşlarımızla birlikte olduk ve sertifikalarını verdik. Biz Büyükçekmece halkı olarak topyekun olası Marmara depremine karşı kendimizi hazırlanmaya devam ediyoruz, hazır olduğumuzu söylemek istiyorum" dedi.

"İstanbul Kuzey Anadolu fay hattının bir sonraki kırılma noktasını bekliyor"

1997 yılında Ahmet Mete Işıkara'nın AKUT'a büyük bir deprem beklediğini ve depreme hazırlanmasını istediğini söyleyen AKUT Kurucu Başkanı Ali Nasuh Mahruki, "1997 yılında Kandilli Rasathanesi o dönemde müdür olan Mete Işıkara, bize sunum yapmıştı. Bize büyük bir ciddiyetle İstanbul'un depremini beklediğini ve AKUT'un bütün gücüyle Marmara Bölgesinde yaşanacak depreme hazırlanması gerektiğini söylemişti. Ahmet Mete Işıkara'nın söylediğini bugün Kandilli Rasathanesi müdürü de söylüyor. Kısa zamanda yaptığı açıklamada 7'den büyük bir deprem bekliyoruz dedi. Gerçekten İstanbul Kuzey Anadolu Fay Hattının bir sonraki kırılma noktasını bekliyor. Kırılmalara devam ediyor, en son Gölcük'teki kırıldı. Şimdi de boğazların altından devam eden ama tam olarak nereden devam eden bilmediğimiz bir yerden fay kırılacak ve uzayacak. Gölcük'teki deprem bile İstanbul'da yıkımlara yol açtı. İstanbul'un çok yakınında kırılacak bir deprem ne yazık ki çok daha fazla bir hasara yol açacaktır" diye konuştu.

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Akut Kurucu Başkanı Ali Nasuh Mahruki: 'İstanbul, Kuzey Anadolu Fay Hattının Bir Sonraki... - Son Dakika


Advertisement