Antalya Büyükşehir, Çorak Toprakları Lavanta ile Buluşturdu - Son Dakika

Antalya Büyükşehir, Çorak Toprakları Lavanta ile Buluşturdu

10.08.2022 12:34
Antalya Büyükşehir, Çorak Toprakları Lavanta ile Buluşturdu

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yerelden kalkınma hedefiyle başlattığı çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Kaş’ın Yaylakılıçlı Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle dikimi yapılan lavantalar çiçek açtı. Mahallenin çorak tepeleri mora büründü.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yerelden kalkınma hedefiyle başlattığı çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Kaş'ın Yaylakılıçlı Mahallesi'nde Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle dikimi yapılan lavantalar çiçek açtı. Mahallenin çorak tepeleri mora büründü.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, ilçelerin ve mahallelerin iklim ve toprak çeşitliliğini dikkate alarak doğru bitki, doğru çeşit seçimi ile fide ve fidan desteği sağlıyor. Ekonomik değeri yüksek tıbbi ve aromatik bitkileri kendi serasında üreten Büyükşehir Belediyesi, kırsal bölgelerdeki çiftçiye alternatif gelir kaynağı yaratıyor. Büyükşehir ekipleri üretimin her aşamasında da üreticinin yanında yer alarak yüzünü güldürüyor.

BİR YILLIK EMEĞİN SONUCU

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin desteğinden yararlanan Kaş Yaylakılıçlı Mahallesi sakini İbrahim Ülker, bir yıl önce hibe olarak aldığı lavanta çeliklerini toprakla buluşturdu. Çorak denilebilecek bir araziye dikim yapan Ülker, şimdi bir lavanta tarlasına sahip oldu. Herkesin bu destekten yararlanmasını tavsiye eden Ülker, "Yaklaşık bir yıldır verdiğimiz mücadele sonucunda şu an lavantalarımız çiçek açmış durumda. Güzel bir görsel görüntü oluşturdu. Köyümüzdeki kırsal alanda ekilip dikilmeyen, işlenmeyen topraklarımızın lavantalarla donatılmasını, bu etrafta gördüğünüz tepelerin lavanta tepesi olmasını istiyoruz.  Herkese tavsiye ediyorum. Lavanta yağı çıkartılan ticari bir bitki. Hem toprağımızı erozyondan koruyor hem de hem de değerlendirmiş oluyoruz. Ben Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı çalışanlarına teşekkür ediyorum" dedi.

MUHTAR DİLEKÇELERİ BEKLİYOR

Yaylakılıçlı Mahalle Muhtarı Yasemin Kocaer de tarımın desteklenmesinin önemine dikkat çekerek, "Muhittin Başkanımızın fide desteğiyle lavantalarımızı diktik. Köyümüze kıraç bölgelere dikim yaptık. İkinci yılımızda ürün yetişti. Emeklerimizin sonucunda güzel bir lavanta bahçemiz oldu. Lavanta dikmek isteyen köylülerimizin dilekçelerini bekliyorum" diye konuştu.

YORUMLAR
500
Tur minibüsü ile kamyon çarpıştı Tur minibüsü ile kamyon çarpıştı Antalya'da otizmli çocuklardan diyaliz hastalarına 'kum torbası' desteği Antalya'da otizmli çocuklardan diyaliz hastalarına 'kum torbası' desteği ATABEM kış dönemi kurs kayıtları başladı ATABEM kış dönemi kurs kayıtları başladı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Antalya Büyükşehir, Çorak Toprakları Lavanta ile Buluşturdu - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement