Antalya Kültür Sanat Açılışı Sergilerle Yapıldı - Son Dakika

Antalya Kültür Sanat Açılışı Sergilerle Yapıldı

30.07.2015 12:58
Antalya Kültür Sanat Açılışı Sergilerle Yapıldı

Antalya Kültür Sanat merkezi açılışı Cecil Beaton ve Luigi Mayer’in eserlerinden oluşan sergiyle gerçekleştirildi.

Antalya Kültür Sanat merkezi açılışı Cecil Beaton ve Luigi Mayer'in eserlerinden oluşan sergiyle gerçekleştirildi. Kültür Sanat merkezinde Eylül ayında dünyaca ünlü Ressam Picasso ve Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler'in sergisi gerçekleştirilecek.

Resmi açılışı Eylül ayında dünyaca ünlü Ressam Picasso ve Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler'in sergileriyle gerçekleştirilecek olan Antalya Kültür Sanat Merkezi'nin ön açılışı ATSO Başkanı Davut Çetin ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) eski hizmet binasında kurulan AKS, 31 Temmuz'da sanatseverlere kapılarını hazırlık sergileriyle açacak.

ATSO Başkanı Davut Çetin, kentin en merkezi noktasında bulunan eski hizmet binasını gelir getirecek herhangi bir proje yerine kente artı değer katacak böylesi bir kuruma dönüştürmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Çetin, "Eski hizmet binamızı, gelir getirici projelere dönüştürebilir, satabilir, kiraya verebilirdik. Burası bir iş merkezi, AVM, dershane olabilirdi. Ancak ATSO, bunların yerine kültür ve sanat kurumu tercih etti. Bunun nedeni çok açık, çünkü Antalya'nın kültür ve sanat odaklı bir gelişmeye ihtiyacı var. Kültür ve sanata daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor, çünkü kültüre yatırım öncelikle kentsel yaşam kalitesini yükseltiyor. Ülkeler ve kentler, kültürü, yalnızca imaj ve itibarları açısından değerlendirmiyorlar. Aynı zamanda ekonomiyi destekleme araçlarından biri olarak kültür politikaları geliştiriyorlar. Dünyada birçok kent, önceliği, "kültür odaklı kentsel gelişim" projelerine veriyor. Müze projeleri, opera salonları, kültür merkezi projeleri birbiriyle yarışıyor" dedi.

Mimari projesi Mimar Sinan Genim tarafından hazırlanan Antalya Kültür Sanat, yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alanda hizmet verecek. Binanın 3 katı sergi salonlarına ayrılırken, bir katta da eğitim salonları yer alıyor. Binanın 112 kişilik oditoryumu ise çeşitli sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak. Antalya Kültür Sanat resmi açılış öncesinde, 31 Temmuz 2015 itibarıyla iki hazırlık sergisi sanatseverlerle buluşacak. Yıldızların fotoğrafçısı Cecil Beaton'ın Sotheby's arşivinden derlenen "Portreler" ve 18. yüzyılın ünlü ressamlarından Luigi Mayer'in "Gravürler" sergileri 6 Eylül tarihine kadar, Antalya Kültür Sanat'ın açılışı onuruna, ücretsiz olarak gezilebilecek. Cecil Beaton'ın Sotheby's arşivinden derlenen "Portreler" başlıklı sergi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi işbirliği ile düzenlendi. Sergi, Beaton'ın 1920'lerden 70'lere kadar fotoğrafladığı Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Coco Chanel, Salvador Dali, Gary Cooper, Winston Churchill, Jean Paul Sartre, Colette, Audrey Hepburn, Alberto Giacometti ve Rudolf Nureyev gibi ünlü isimlerin portrelerinden oluşuyor.

Antalya Kültür Sanat'ın diğer ön açılış sergisi ise 18. yüzyıl ressamlarından Luigi Mayer'in Antalya ve Akdeniz havzasındaki mimari kalıntılar ile gündelik hayatı betimleyen gravürlerinden oluşuyor. Sanatçının, 1776 - 1792 yılları arasında İstanbul'da görev yapan İngiltere Büyükelçisi Sir Robert Ainslie ile birlikte katıldığı Anadolu'daki arkeoloji gezilerinde resmettiği gravürler, Antalya'nın ve bölgenin tarihinden kesitleri gözler önüne seriyor.

Antalya Kültür Sanat, Eylül'den itibaren Picasso'nun orijinal eserlerinden oluşan büyük bir sergiye evsahipliği yapacak. Eşzamanlı olarak, büyük usta Ara Güler'in arşivinden seçilen Antalya ve çevresinin fotoğrafları da sergilenecek. - ANTALYA

YORUMLAR
500
Son dakika... Telef olan inek ihbarı üzerine gelen ekipler erkek cesediyle karşılaştı Son dakika... Telef olan inek ihbarı üzerine gelen ekipler erkek cesediyle karşılaştı Antalyaspor, hazırlıklarını salonda sürdürdü Antalyaspor, hazırlıklarını salonda sürdürdü Antalya'da tarım işçisi yolda bulduğu cüzdanı sahibine teslim etti Antalya'da tarım işçisi yolda bulduğu cüzdanı sahibine teslim etti
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Antalya Kültür Sanat Açılışı Sergilerle Yapıldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement