Asrın felaketinin şehitlerinin anısı Asrın Projesi'nde yaşatılacak - Son Dakika
Yerel

Asrın felaketinin şehitlerinin anısı Asrın Projesi'nde yaşatılacak

Asrın felaketinin şehitlerinin anısı Asrın Projesi'nde yaşatılacakGÜMÜŞHANE Gümüşhane'de Asrın Felaketi'nin şehitlerini anmak ve deprem gerçeğinin unutulmaması için fidan dikimi gerçekleştirildi.

21.03.2023 14:49  Güncelleme: 15:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Asrın felaketinin şehitlerinin anısı Asrın Projesi'nde yaşatılacak

GÜMÜŞHANE Gümüşhane'de Asrın Felaketi'nin şehitlerini anmak ve deprem gerçeğinin unutulmaması için fidan dikimi gerçekleştirildi. Asrın Projesi olarak nitelendirilen Yeni Zigana Tüneli'nin Gümüşhane girişinde oluşturulan '6 Şubat 2023 Deprem Şehitleri Ormanı'na depremzedeler de fidan dikti.

Türkiye'de her yıl 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası etkinlikleri kapsamında 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşları anmak ve deprem gerçeğini unutturmamak için fidan dikimi gerçekleştirildi. Gümüşhane'nin Torul ilçesinde bulunan Yeni Zigana Tüneli girişinde gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine Torul Kaymakamı Orhan Ayaz ile birlikte birçok kurum müdürü de katıldı. Fidan dikim etkinliğinin öncesinde Torul ilçe Müftüsü Recai Öğük tarafından deprem şehitleri için dua edildi. Asrın Felaketi şehitlerini anmak için Asrın Projesi olarak nitelendirilen Yeni Zigana Tüneli'nin Gümüşhane girişinde oluşturulan '6 Şubat 2023 Deprem Şehitleri Ormanı'na 330 fidan dikilirken bazı vatandaşlar duygusal anlar yaşadı. Depremzedelerin de fidan dikimi gerçekleştirdiği etkinlikte konuşan Torul Kaymakamı Orhan Ayaz, Yeni Zigana Tüneli'nin daha da anlamlı hale geldiğini söyledi.

"Milyonlarca insan buradan geçerken deprem şehitlerini ve deprem gerçeğini hatırlayacak"

Etkinlikte depremzede vatandaşların da fidan dikimi gerçekleştirdiğini ve bir nebze olsun yüzlerinin güldüğünü söyleyen Torul Kaymakamı Orhan Ayaz, "Ülkemizde 6 Şubat tarihinde yaşanan deprem felaketinden sonra Tarım ve Orman Bakanlığımızın başlatmış olduğu 81 ilde bir 'Deprem Şehitleri Ormanı' yapılması planlandı. Biz de Gümüşhane'de 'Asrın Projesi'ne anlam katmak için buraya bugün '6 Şubat Deprem Şehitleri Ormanı'nı oluşturduk. Hem Yeni Zigana Tüneli'miz de farklı bir anlam kazanmış oldu, şehitlerimizin adı İnşallah buralarda sürekli yaşayacak. Depremi unutmadık, unutmayacağız ve unutmamak için de bu ormanları oluşturuyoruz. Milyonlarca insan buradan geçerken buranın deprem şehitliği olduğunu görecekler ve hiçbir zaman şehitlerimizi unutmayacağız, onları her zaman rahmetle yad edeceğiz. Depremzede vatandaşlarımız da buradaydılar, kendileri böyle bir afeti yaşadılar ama bu tür faaliyetlerle bir nebze olsun yüzleri gülüyor. Onlarda buradaki insanların canla başla onlar için çalıştıklarını görünce mutlu oluyorlar" dedi.

"Acımız taze ama insan böyle etkinliklerle unutmaya çalışıyor"

Deprem anında yaşadıklarını anlatan Hatay Samandağ'dan gelen depremzede Ali Özgül, "Ben depremin ilk anında, deprem değil de kıyamet kopuyor zannettim. İlk sarsıntıda fırladım kapıya kapı açılmadı daha sonra kapı açıldı balkonun üzerine çıktık ama aşağıya inemedik. Gökyüzü de beyazlamaya başlamıştı ben direk kıyamet koptu dedim. Fidan dikim organizasyonu çok güzeldi, bizi aradılar çok mutlu olduk. Biz de fidanımızı diktik, çok mutluyuz. Acımız taze ama insan unutmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

"Arkadaşlarımı orada bırakmak memleketimde de olsa beni mutlu etmedi"

Depremzede olarak kendilerinin de ağaç diktiklerini ve ağaçlar büyüdükçe insanların acılarının da hafifleyeceğini söyleyen depremzede Funda Ceylan Özgül, "Depremden sonra evimiz ağır hasarlı olduğu için yapılacak bir şey yoktu. İlk etapta İzmir'e gittik, apartmanlar artık bizi almıyor, boğuyor. Ben aslen Torulluyum, babamın burada evi vardı. Orda ikamet ediyoruz. Önceden hep tatile geliyordum çok mutlu ama arkadaşlarımı orada öyle bırakıp gelmek, memleketimde de olsa beni mutlu etmedi. Çok üzgünüz, bugün buraya geldik ağacımızı diktik. İnşallah bu ağaçlar büyüdükçe insanların acıları da azalır. Unutulmaz ama hafifler, yapılacak başka bir şey yok" diye konuştu.

Asrın felaketinin şehitlerinin anısı Asrın Projesi\'nde yaşatılacak
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Asrın felaketinin şehitlerinin anısı Asrın Projesi'nde yaşatılacak - Son Dakika

 • Bozüyük Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  08 Nis Bozüyük Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Bozüyük Belediye Meclisi, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından ilk toplantısını Mehmet Talat Bakkalcıoğlu başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıda yeni seçilen meclis üyeleri görevlerine başlarken, çeşitli konular görüşüldü. Ayrıca, belediyede istihdam edilen kamu görevlisi personele sosyal denge tazminatı ödenebilmesi için Belediye Başkanı'na yetki verilmesi kararı alındı.

 • Tesla Model Y elektrikli otomobillerde stok fazlası indirim geliyor
  08 Nis Tesla Model Y elektrikli otomobillerde stok fazlası indirim geliyor

  Tesla, satılmamış elektrikli araç stoklarını azaltmak için Model Y'nin fiyatlarında önemli ölçüde indirim yapmak zorunda kaldı. Şirketin envanterinde şimdiye kadarki en yüksek araç sayısına sahip olduğu belirtiliyor. Bu indirimlerin Türkiye için geçerli olup olmayacağı ise belirsiz.

 • Yurdun Güney ve Doğu Bölgelerinde Kuvvetli Sağanak Uyarısı
  08 Nis Yurdun Güney ve Doğu Bölgelerinde Kuvvetli Sağanak Uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Hatay, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman'da kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak beklendiğini duyurdu. Sağanak yağışların Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Van ve Hakkari'de aralıklı ve yerel olacağı öngörülüyor. Kuvvetli yağışların Şırnak ve Hakkari'de çarşamba öğle saatlerine kadar etkili olması bekleniyor.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement