Son Dakika Son Dakika Son Dakika
AYM 6'sı Çocuk 15 Kişi İçin Tedbir Talebini Reddetti - Son Dakika

AYM 6'sı Çocuk 15 Kişi İçin Tedbir Talebini Reddetti

Anayasa Mahkemesi, Sur'da bulunduğu belirtilen 6'sı çocuk 15 vatandaş için sokağa çıkmaya yasağına dair 'geçici tedbir' talebini reddetti.

01.03.2016 - 16:55,

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde mahsur kaldıklarını belirttikleri yakınlarından haber alamayan aileler, akrabalarının hayatından endişe duyduklarını belirterek, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır şubelerine başvurdu. Bunun üzerine harekete geçen İHD ve MHD, Sur'da mahsur kaldıkları belirtilen Aynur Arslan (35) ve çocukları Gülistan Arslan (10), Rojda Arslan (7), Muaz Arslan (6), Özgür Arslan (4) ile Hülya Erkaplan (25), Emine ABİŞ (31) ve eşi Cengiz Abiş ile çocuğu Talat Abiş (7), Seniha Sürer (57), Seda Aslan (26) ile 4 aylık bebeği Elif Su Aslan, İhsan Karatay, Ahmet Karatay ve Hasan Tekdemir (85) için "sokağa çıkma yasağı"na dair"geçici tedbir" kararı alınması için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuru yapmıştı.

Başvuruları değerlendiren AYM, 6'sı çocuk 15 yurttaş için yapılan başvuruyu reddetti. Ret kararının başvurucular tarafından yakınlarının yaşamlarının tehlike altında olduğunu ileri sürecek somut bilgiler verilmediği ve yapılan araştırma neticesinde de bu iddiaları doğrulayacak bilgilere ulaşılamadığı gerekçe gösterilerek ret edildiği kaydedildi. Ayrıca ret kararında, mahsur kalan kişilerin telefonla iletişim kurma imkânları bulunmasına rağmen bulundukları adres ve sağlık durumları hakkındaki bilgileri kamu makamlarıyla doğrudan iletişime geçerek paylaşmamaları, sağlık hizmetlerine erişim ve güvenli bölgeye tahliye olma yönünde iradeleri bulunup bulunmadığı konusunda tereddüt oluşturduğu belirtildi.

Kaynak: Temsilci

Son Dakika Yerel AYM 6'sı Çocuk 15 Kişi İçin Tedbir Talebini Reddetti - Son Dakika


Advertisement