NATO ve AB Ülkelerinden Türkiye'ye Arama Kurtarma Desteği - Son Dakika

NATO ve AB Ülkelerinden Türkiye'ye Arama Kurtarma Desteği

06.02.2023 17:18
NATO ve AB Ülkelerinden Türkiye'ye Arama Kurtarma Desteği

NATO, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve birçok ülke, merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7,7 büyüklüğündeki ve 10 ili etkileyen depremin ardından Türkiye’ye arama ve kurtarma ekibi gönderiyor.

NATO, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve birçok ülke, merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7,7 büyüklüğündeki ve 10 ili etkileyen depremin ardından Türkiye'ye arama ve kurtarma ekibi gönderiyor.

Bugün sabah saat 04.17'de merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan ve şu ana kadar bin 14 kişinin hayatını kaybettiği ve 7 bin 3 vatandaşın yaralandığı depremin ardından NATO ülkeleri, AB ülkeleri ve diğer ülkeler Türkiye'ye arama kurtarma ekibi göndereceklerini duyurdu. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Avrupa Sivil Koruma Mekanizması sorumlu üyesi Janez Lenarcic'in AB Sivil Koruma Mekanizması'nın faaliyete geçirildiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

"Sahadaki ilk müdahale ekiplerine destek olmak üzere Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, Malta, Hollanda, Polonya ve Romanya'dan Kentsel Arama ve Kurtarma ekipleri hızla harekete geçirildi. İtalya, İspanya ve Slovakya da kurtarma ekiplerini Türkiye'ye teklif etmiştir. AB Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi, ihtiyaç duyulması halinde daha fazla desteği koordine etmek üzere Türkiye'deki yetkililerle doğrudan temas halindedir."

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medya hesabından "NATO müttefikleri şu anda destek için seferber olmuş durumda" açıklamasını yaptı. Avrupa-Atlantik Afet Müdahale Koordinasyon Merkezi (EADRCC) aracılığıyla, acil yardım ekipleri, acil tıbbi ekipmanı, orta ölçekli şehirde arama kurtarma ekipleri ve ağır arama kurtarma ekipleri gönderilecek.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise arama kurtarma ekiplerinin ulaştırılması için talimat verdiğini belirtti.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye'ye 100 kişilik arama kurtarma ekibini taşıyan iki adet uçak göndereceklerini açıkladı.

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı ise internet sitesinden yaptığı açıklamada, "Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in talimatı doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyeti'nde meydana gelen şiddetli depremin sonuçlarını ortadan kaldırmak ve arama kurtarma çalışmalarına destek vermek maksadıyla, Acil Durumlar Bakanlığı'nın ilk etapta 400 kişiden oluşan kurtarma güçleri kardeş ülkeye doğru yola çıktı" ifadelerini kullandı.

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği, "6 Şubat tarihinde Japonya Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin talebi üzerine, depremin neden olduğu hasara müdahale etmek üzere Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibini (JDR) arama kurtarma çalışmaları yapmak üzere Türkiye'ye göndermeye karar vermiştir. Ekip, 6 Şubat gecesi Türkiye'ye hareket edecektir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin talebi üzerine, insani perspektif ve Japonya'nın Türkiye ile olan dostluk ilişkileri ışığında Japonya, Türkiye'nin insani ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu acil yardımı sağlamaya karar vermiştir" açıklamasını yaptı.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı ise, Başbakan Narendra Modi talimatıyla 100 kişiden oluşan bir arama kurtarma ekibinin gönderileceğini belirtti.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
Düzce'den 2 ayda 754 ton fındık ihraç edildi Düzce'den 2 ayda 754 ton fındık ihraç edildi 1500'lü yıllarda inşa edildi, depremde hasar gördü: Kapalı çarşı esnafı şimdi konteyner çarşıda 1500'lü yıllarda inşa edildi, depremde hasar gördü: Kapalı çarşı esnafı şimdi konteyner çarşıda Deprem acı hikayeler bıraktı: Eşi ve iki çocuğuyla 35 saniyede kurtuldu, babasının cenazesini elleriyle çıkarttı Deprem acı hikayeler bıraktı: Eşi ve iki çocuğuyla 35 saniyede kurtuldu, babasının cenazesini elleriyle çıkarttı

Son Dakika Yerel NATO ve AB Ülkelerinden Türkiye'ye Arama Kurtarma Desteği - Son Dakika


Advertisement