Başkan Soyer: "Kentsel Dönüşümün Önemi Daha da Arttı. Bu Şehri Geleceğe Hazırlayacağız" - Son Dakika

Başkan Soyer: "Kentsel Dönüşümün Önemi Daha da Arttı. Bu Şehri Geleceğe Hazırlayacağız"

22.02.2023 11:10

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’i depreme dirençli kent haline getirmek için çalıştıklarını belirterek “Deprem felaketiyle yüzleştiğimiz bu günlerde kentsel dönüşümün önemi daha da arttı. Deprem acıları içimizdeyken bir yandan da bu şehrin geleceğe hazırlanmasıyla ilgili çalışmaları sürdüreceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'i depreme dirençli kent haline getirmek için çalıştıklarını belirterek "Deprem felaketiyle yüzleştiğimiz bu günlerde kentsel dönüşümün önemi daha da arttı. Deprem acıları içimizdeyken bir yandan da bu şehrin geleceğe hazırlanmasıyla ilgili çalışmaları sürdüreceğiz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı'nda beşinci etap için başlatılan yıkım çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Soyer, inşaat çalışmaları süren diğer etaplara da giderek son durumla ilgili bilgi aldı.

"CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORLAR"

Başkan Soyer, incelemelerinin ardından yaptığı değerlendirmede, "Burada temel attığımız günü hatırlıyorum. O günden bugüne binaların bu kadar yükselmiş olmasının çok değerli olduğunu söylemeliyim. Arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar. Bir yandan da uzlaşması sağlanan, tapusu devrolunan yerlerin yıkımıyla ilgili süreç devam ediyor. Bugün o son kalan bölgelerin yıkım çalışması yapılıyor" dedi.

Kamhramanmaş'ta yaşanan deprem felaketi sonrasında kentsel dönüşümün öneminin daha da arttığını belirten Soyer, "Hızla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hem şehrin depreme daha dirençli hale getirilmesi hem de insanların daha güvenli, huzurlu, sağlıklı binalarda yaşamaları konusunda büyük özveriyle çalışan arkadaşlarımın her birini ayrı ayrı kutluyorum. Deprem felaketi ve acıları içimizdeyken bir yandan da bu şehrin geleceğe hazırlanmasıyla ilgili çalışmaları sürdüreceğiz" diye konuştu.

3 BİN 520 KONUT VE 338 İŞ YERİ OLACAK

Yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığı Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı'nda etaplar halinde devam eden projeyle toplam 3 bin 520 konut ve 338 iş yeri yapılacak. Projeyle, 4 bin 200 metrekaresi kapalı iki katlı yeni pazar alanı, yaklaşık 30 bin metrekare açık ve kapalı otopark alanı, 3 bin 500 metrekaresi kapalı spor tesisi ve sosyal alanların yapımı da gerçekleştirilecek. 68 bin metrekare yeşil alan ve 20 bin metrekare sosyal donatı alanı da şehre kazandırılacak.

İkinci, üçüncü ve dördüncü etapta bin 134 konut, 74 işyeri için yapım çalışmaları sürüyor. Birinci etapta yapılan 130 konut ve 13 iş yeri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hak sahiplerine teslim edildi. Yaklaşık 600 konut ve iş yerini kapsayan beşinci etabın kura çekimi 8 Haziran'da yapılmış, hak sahipleri kura ile belirlenmişti.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Başkan Soyer: 'Kentsel Dönüşümün Önemi Daha da Arttı. Bu Şehri Geleceğe Hazırlayacağız' - Son Dakika


Advertisement