Batman Valiliğinden Verem Hastalığı Uyarısı - Son Dakika
Yerel

Batman Valiliğinden Verem Hastalığı Uyarısı

Batman Valiliğinden Verem Hastalığı Uyarısı

Batman Valiliği, verem hastalığının tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalık olduğunu belirtti.

03.01.2012 18:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Batman Valiliği, verem hastalığının tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalık olduğunu belirtti.

Batman Valiliğince yapılan yazılı açıklamada, veremin bulaşıcı bir hastalık olduğu, dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığı ve Türkiye'de ise yılda yaklaşık 16 bin yeni verem hastasının ortaya çıktığı bildirildi.

Veremin, öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaştığı vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Hastalığın gelişmesine yol açan vücut direncini düşüren hastalıklar ve etkenler vardır. Bu hastalıklar AIDS, şeker hastalığı, ciddi kronik hastalıklar, sigara, alkol, ilaç bağımlılığı vücut direncini düşürür ve hastalığa yakalanmayı kolaylaştırır. Verem riskinin belirtileri ise halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi, öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığıdır. İki-üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerekir. Verem savaş dispanserlerinde (VSD) veremin teşhis ve tedavisi ücretsizdir. Tedavide en önemli esas hastaların ilaçlarını düzenli olarak kullanmasıdır. Aksi durumda hastalar hastalığı yaymaya devam ederler ve dirençli tüberküloz gelişebilir.Tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır. BCG, yani verem aşısı çocuklarda veremi önlemede çok etkilidir. Ücretsiz olarak yapılır. 2. ayını bitiren bebeklere yapılır. Öksürük ve hapşırık sırasında ağzın kapatılması gerekir. Verem tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalıktır."

- BATMAN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Batman Valiliğinden Verem Hastalığı Uyarısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement