CHP Aksaray İl Başkanlığı ve Vatandaşlar, 7 Yavru Köpeğin Öldürülmesine Tepki Gösterdi: "Suç Duyurusunda Bulunacağız" - Son Dakika
Yerel

CHP Aksaray İl Başkanlığı ve Vatandaşlar, 7 Yavru Köpeğin Öldürülmesine Tepki Gösterdi: "Suç Duyurusunda Bulunacağız"

CHP Aksaray İl Başkanlığı, kentte geçen hafta yedi yavru köpeğin öldürülmesine tepki gösteren vatandaşlara destek verdi. İl Başkanı Hacı Ali Keleş, “Sokak hayvanlarının türlü işkencelerle öldürülmeleri hiçbir vicdanla, hiçbir ahlakla bağdaşmaz. Bu vahşeti yaşatan faillerin bir an evvel yakalanıp gerekli cezaları almaları konusunda, buradaki açıklamamızın ardından partili hukukçularımızla birlikte suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

28.01.2023 11:47  Güncelleme: 11:59

KEMAL ONUR ATALAY

CHP Aksaray İl Başkanlığı, kentte geçen hafta yedi yavru köpeğin öldürülmesine tepki gösteren vatandaşlara destek verdi. İl Başkanı Hacı Ali Keleş, "Sokak hayvanlarının türlü işkencelerle öldürülmeleri hiçbir vicdanla, hiçbir ahlakla bağdaşmaz. Bu vahşeti yaşatan faillerin bir an evvel yakalanıp gerekli cezaları almaları konusunda, buradaki açıklamamızın ardından partili hukukçularımızla birlikte suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Aksaray'da geçen hafta, yedi yavru köpek ölü bulunmuştu. Vatandaşlar, tepki gösterdi. CHP Aksaray İl Başkanı Hacı Ali Keleş, şu açıklamayı yaptı:

"BU VAHŞETİN HİÇBİR DEĞERLE BAĞDAŞMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR"

"Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde ilimizde sokak hayvanları bir vahşete maruz kaldı. Türlü türlü işkencelerle birçok sokak hayvanı katledildi. Sosyal medyada yayınlanan görüntüleri izleyen herkesin kanı dondu, izleyen herkes insanlığından utandı. Böyle bir vahşet ne insanlığa sığar ne ahlaka sığar, ne vicdana ne de dinimize sığar. Bu vahşetin hiçbir değerle bağdaşması mümkün değildir. Bu durum hepimizi derinden üzmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak hem bu duruma dikkat çekmek hem de hayvanlara verdiğimiz değeri göstermek üzere bu basın açıklamasını yapmak durumunda kaldık. İlimizde, insan diyemeyeceğimiz canavarlar tarafından böyle bir vahşetin yaşatılmış olmasından dolayı son derece üzgünüz. Sokak hayvanlarının türlü işkencelerle öldürülmeleri hiçbir vicdanla, hiçbir ahlakla bağdaşmaz. Bu vahşeti yaşatan faillerin bir an evvel yakalanıp gerekli cezaları almaları konusunda, buradaki açıklamamızın ardından partili hukukçularımızla birlikte suç duyurusunda bulunacağız.

Üzgün olduğumuz diğer bir konu da bu görüntülerin ortaya çıkmasının ardından yaklaşık 1 hafta geçmiş olmasına ve Aksaray halkının vicdanında büyük bir yara açılmış olmasına rağmen şehrimizin yöneticilerinden, seçilmiş milletvekillerinden, siyasetçilerinden bu konu ile ilgili hiçbir açıklama yapılmamış olmasıdır. Bu tepkisizlik, hayvanların yaşam hakkını sağlamak ve korumak adına kat edilecek daha çok yolumuzun olduğunu göstermektedir.

"HAYVAN HAKLARI KONUSUNDA YASALAR YETERSİZ"

Savcılık tarafından bu konuyla alakalı soruşturma başlatılmış mıdır? 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun 15. maddesi gereği Valilik bünyesinde bulunması gereken İl Hayvanları Koruma Kurulu bu konudan haberdar mıdır? Haberdarsa bu görüntülerin ortaya çıkmasının ardından olağanüstü toplanmış mıdır? Toplandılarsa almış oldukları kararları kamuoyu ile neden paylaşmamaktadırlar? Söz konusu faillerin ortaya çıkartılması için herhangi bir girişimde bulunmuşlar mıdır? İl Hayvanları Koruma Kurulu ilimizde hayvanlara karşı yapılan şiddet eylemlerinin önlenmesi konusunda ne tür planlamalar ve çalışmalar yapmıştır? Ayrıca buradan TBMM'ye de seslenmek istiyorum. Yaşadığımız bu vahim olayın ardından hayvan hakları konusunda yasalarımızın ve yaptırımlarımızın yeterli olmadığı bir kez daha görülmüş olmasına rağmen, Cumhuriyet Halk Partili milletvekillerimiz tarafından Meclis'e ısrarla sunulan önergelerimizin değerlendirilmesi neden hala ele alınmamaktadır? Bu çabalarımızın biran önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

"YEREL YÖNETİMLER GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMALI"

Yine 'Hayvanlara yönelik yapılan saldırılar hususunda Cumhuriyet Savcılarının resen harekete geçmesi şarttır' önerimizin bir an evvel hayata geçirilmesi gerekmektedir. Hayvanları Koruma Kanunu'nun 1. maddesinin 'Bu kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.' şeklinde hükmolunduğu bilinmektedir. Bu amaç doğrultusunda tüm yerel yönetimlerin, kamu personellerinin bu konuda gerekli önlemleri alması gerektiğinin de ayrıca altını çizmek istiyoruz. Ülkemizde ve son örneğinin ilimizde yaşandığı bu vahim olayların yasalar, yaptırımlar ve topyekün bir mücadele ile son bulmasının mümkün olduğunu hatırlatır, saygılar sunarız."

"İNSAN OLMAYA UTANDIĞIMIZ OLAYLAR YAŞANDI"

Eski CHP Aksaray İl Başkanı, milletvekili aday adayı Ali Abbas Ertürk ise şunları söyledi:

"Sokak hayvanlarına, bizlere emanet edilen bizlerin vicdanına, bizlerin adamlığına emanet edilen hayvanlarımıza işkence edecek kadar vahşileşen aynı cinsi yaşadığımız, insan olmaya utandığımız olaylar yaşandı. Bildiğiniz gibi bu bir inanç sorunudur, bu bir merhamet sorunudur, bu bir vicdan sorunudur, bu bir adam olma sorunudur, bu bir denetimsizlik sorunudur. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak basın açıklamasını yapmış bulunuyoruz. Gerçekten kelimelerin bittiği yer. Bu olayı, basında haber olmasın diye üzerini kapatarak çözemeyiz çözülmez. İlgililerin ne yapıldığını, aksine yapılan işleri kamuoyuna paylaşıp bu konuda ne kadar duyarlı olduklarını göstermeleri gerekir. Bu konuda önemsediklerini şayet göstermek istiyorlarsa, biz bekliyoruz. Bu yapılanın insan dışı hareketin karşılığında nasıl bir işlem yapılacak nasıl bir soruşturma yürütülecek nasıl bir ceza verilecek? Bu konuda yapılacakları bekliyoruz. Kanunlar yetersizse kanun düzenlemesi yapılmalı, denetimler yetersizse denetimler yapılmalı, eğitim eksikse, yetersizse eğitim verilmeli ama Cenab-ı Allah'ın bize emaneti üç aylar içerisindeyiz bu masum ağızsız, dilsiz kullara sahip çıkılması konusunda her birimiz gerekli hassasiyeti ortaya koymak zorundayız."

NE OLMUŞTU?

Aksaray'da geçen hafta yedi yavru köpek, ölü olarak bulundu. Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, şu bilgiler verildi:

"Aksaray İli Merkez İlçe Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan Gümrük Müdürlüğü arkasındaki boş arazide 14.01.2023 günü saat 12.00 sıralarında S.K isimli bir vatandaşın ihbarda bulunarak 7 adet köpeğin ölü olarak bulunması beyan ettiği olaya dair bir kısım basın yayın organında geçen haberlere ilişkin; kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur.

Açıklanan olay kapsamında Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından kolluk kuvvetlerine verilen talimatlar doğrultusunda 14/01/2023 tarihinde soruşturma başlatılmış olup, Soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkarılması, sorumluluğu bulunan kişilerin tespit edilip haklarında yasal gereğine tevessül edilmesi amacıyla gereken tüm araştırmalar titizlikle sürdürülmektedir."

CHP Aksaray İl Başkanlığı ve Vatandaşlar, 7 Yavru Köpeğin Öldürülmesine Tepki Gösterdi: "Suç Duyurusunda Bulunacağız"
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel CHP Aksaray İl Başkanlığı ve Vatandaşlar, 7 Yavru Köpeğin Öldürülmesine Tepki Gösterdi: 'Suç Duyurusunda Bulunacağız' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement