Çocukların En Çok Şiddet Gördüğü İllerin Başında Gaziantep Geliyor - Son Dakika

Çocukların En Çok Şiddet Gördüğü İllerin Başında Gaziantep Geliyor

14.07.2012 15:58
Çocukların En Çok Şiddet Gördüğü İllerin Başında Gaziantep Geliyor

Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) ile Çocuk Hakları Programı'nın verilerine göre Gaziantep'in çocukların en çok şiddet gördüğü illerin başında geldiği tespit edildi.

Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) ile Çocuk Hakları Programı'nın verilerine göre Gaziantep'in çocukların en çok şiddet gördüğü illerin başında geldiği tespit edildi.

Hazırlanan "Çocuğa karşı şiddeti izleme haritası"na göre, çocuğa karşı şiddetin en çok yaşandığı ilin 217 olayla Gaziantep olduğu öğrenildi. Gaziantep'i 194 olayla İstanbul takip ederken, sırasıyla 168 olayla Antalya ve 132 vakayla Diyarbakır takip ediyor. Çocuğa şiddet olaylarında birinci sırada yer alan Gaziantep'te her cadde ve sokakta çalışan çocukları görmek mümkün. Ailelerine katkı sağlamak için çalışmak zorunda kalan çocuklar para kazanmak için her türlü işi yapmaya çalışıyor. Ayakkabı boyacılığından seyyar satıcılığa, el altı işlerin yanı sıra ağır işlerde de çocuklar çalıştırılıyor.

Mikrofon uzatılan bir çocuk ise babasından şiddet gördüğünü itiraf ederek, "Ailevi sorunlarımız oluyor. Babam çalışmıyor ve kahveye gidiyor. Alkol alıp eve gelmiyor. Bizde bu işte çalışıyoruz. Ara sıra para getirmediğimiz için babam beni dövüyor" dedi.

Diğer çalışan çocuklar da para kazanmak zorunda olduklarını ve okul harçlığı toplayabilmek için bu işi yaptıklarını söyledi.

Öte yandan Gaziantep'in birinci sırada olduğu haritada cinsel istismar, ihmal ve istismar, ölüm, kayıp, kaza, sakatlanma, erken ve zorla evlilik gibi kategoriler de bulunuyor. - GAZİANTEP

YORUMLAR
500
Ekrem İmamoğlu: Lozan ve Montrö Olmasa Özgür Olmazdık Ekrem İmamoğlu: Lozan ve Montrö Olmasa Özgür Olmazdık DİYARBAKIR - Bakan Nebati, Sur İlçesi'nde ki esnafı ziyaret etti DİYARBAKIR - Bakan Nebati, Sur İlçesi'nde ki esnafı ziyaret etti Ah Nerede nerede çekiliyor? Hangi il ve ilçede çekiliyor? Ah Nerede dizi çekimleri nerede yapıldı? Ah Nerede nerede çekiliyor? Hangi il ve ilçede çekiliyor? Ah Nerede dizi çekimleri nerede yapıldı?
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Çocukların En Çok Şiddet Gördüğü İllerin Başında Gaziantep Geliyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement